Sun02252018

Poslednja izmena:01:47:06 PM

Back REPORTAŽE MANIFESTACIJE Dragan Vukotić: Manić Tisa 63, nova brend manifestacija Novog Bečeja

Dragan Vukotić: Manić Tisa 63, nova brend manifestacija Novog Bečeja

  • PDF

Drugo po redu međunarodno takmičenje u pecanju, pod nazivom Manić „Tisa 63“, održano je u organizaciji Kluba prijatelje reke „Tisa 63“ od 27-29. decmbra 2013. godine uz učešće 73 tamičara iz pet država (Mađarska, Rumunija, Hrvatska, BiH i Srbije. Utisci su više nego pozitivni. Organizatoru je sve išlo na ruku - lepo vreme, dobar odziv takmičara koji su došli sa raznih strana, što je bio prioritet, jer je ovo pozivno takmičenje, gde se gosti takmiče, a domaćini uslužuju goste, i rade kao vodiči da bi oni nešto i upecali i bili zadovoljni, uhvaćeno je i 10 manića, istina, ne mnogo velike gramaže, ali dovoljne da svi, a posebno pecaroši kojima je to uspelo, budu zadovoljni. Iako je ovo tek drugo takmičenje, primetno je da je, iako sa učesnicima sa raznih strana, ovo bilo jedno gotovo jedinstveno društvo i neverovatno lepo druženje.

-Sve je urađeno kako treba, na vreme, pa nije bilo nikakvih problema ni u čemu i ni sa kim, jer pecaroši, i svi oni koji posećuju reku, pogotovo naš kamp, dolaze „pozitivno naelektrisani“ u prirodu, na reku, u šumu i nema ni razloga da bude drugačije. Tako je i atmosfera bila na uobičajenom, ribolovačkom novu. Pecaroši su solidarni, uvek skloni šalama, tako da kada se sve sabere, plus dobra, kvalitetna ponuda hrane, bilo je mnoštvo toga i da se vidi i nauči, u kulinastvu. Uz to, ovog puta nije izostao ni ulov, sasvim solidan za ovaj vodostaj, što je sve to doprinelo da na kraju festival dobije, po meni jednu visoku ocenu – zadovoljno je konstatovao Dragan Vukotić.
Dan uoči glavnog, takmičarskog, bio je namenjen da se gosti smeste, da upoznaju malo takmičarsku stazu, da malo pecaju i da se opuste. Sam trening bio je lep nagoveštaj da će berićetno i narednog, takmičarskog dana.
-Na treningu su ulovljena tri manića, jedan čak teži od 600 grama, a u takmuičarskom danu još sedam, što je odlično s obzirom da je temperatura bila visoka, a da je vodostaj Tise ovih dana dosta nizak – nastavio je Vukotić i potom sa sadovoljstvom naglasio saradnju sa predstavnicima lokalne samouprave u Novom Bečeju.
-Na prvoj Manićijadi predstavnici lokalne samouprave bili su iznenađeni i suzdržani. Sada smo videli sasvim drugu sliku. Gradnačelnik Saša Šururević bio izuzetno zadovoljan i srećan što je Novi Bečej dobio jednu novu manifestaciju, sa velikim potencijalom da preraste u brend ne samo opštine, već i celog ovog kraja. Svima nama u Klubu ljubitelja reke „Tisa 63“ predstavlja veliko zadovoljstvo i satisfakciju što su i čelni ljudi bili prisutni sva tri dana manifestacije, a posebno što su u ovoj manifestaciji prepoznali jedan sportsko-turistički potencijal potreban ne samo Novom Bečeju, već i čitavoj ovoj regiji. Uostalom, manifestacija Manić „Tisa 63“ je jedinstvena u regiji, a činjenica da je odmah prihvaćena od ribolovaca iz svih susednih država, daje nam za pravo da verujemo, da ćemo uz podršku opštine, a nadamo se i Pokrajine i Republike, iznedriti jedan dobar, potpuno nov međunarodni događaj, koji ćemo razvijati tako da doprinese daljem razvoju domaćeg turizma i boljem pozicioniranju Srbije na međunarodnoj sceni.
Simptomatično za ovu manifestaciju je da je bilo jako puno volontera, ljudi voljnih da pomognu i u svakom momentu doprinesu da ova manifestacija uspe. Dragan Vukotić to objašnjava ovako:
-Članovi Kluba „Tisa 63“ organizuju ovo druženje i takmičenje u sklopu svih svojih drugih aktivnosti. Mi ovo radimo uglavnom zbog ličnog zadovoljstva i koristimo ovaj naš klub, ovu šumu i Tisu, zarad odmora i punjenja baterija za svakodnevne životne poslove, čak ako hoćete i probleme i žalosti, koje družeći se prevazilazimo. Praktično, nismo imali u organizacionom timu ni jednog plaćenog čoveka. To je jedan podstrek i kuriozitet, jer svi su dobrovoljno prišli i ovo shvatili kao nešto svoje, a i način da se malo dokažu i pokažu kroz jednu malo ozbiljniju manifestaciju i to je ono što nas krasi. Mi za naš klub kažemo da smo „Četa mala, ali odabrana“. Svi smo kao jedna porodica, gde se ne pravi razlika kad neko ima druženje, svečanost, imendan, slavu, čast, nikog ne treba pozivati, jer se svi smatraju pozvanim. Dišemo kao jedan i bez toga ne bi ni mogli ovako nešto da organizujemo. To nije samo jednostavno druženje i uživanje, nego svi nastojimo da vodimo računa o reci i da svojim radom doprinesemo koliko možemo da ovaj prostor bude oaza u pravom smislu te reči. Da li će jednog dana postati i turistička destinacija ili ne, zavisi od spleta okolnosti, najviše od nas, ali i od nekih faktora na koje ne možemo da utičemo. Mi smo ljubitelji reke Tise, ona nam je u srcu i uvek je na prvom mestu. Tako smo ove godine očistili obalu Tise od smeća, postavili smo ekološke table, organizovaćemo i dogodine te akcije možda i šireg tipa. Za te naše projekte sada tražimo podršku Pokrajine. Imamo rešenje kako to uraditi. Ovde ima dosta nezaposlenih ljudi koji jedva sastavljaju kraj s krajem, a sa našim projektom ćemo im omogućiti bar neku nadoknadu za prikupljanje flaša koje reka izbacuje u periodu kada je visok vodostaj i kada nam dolazi smeće iz Mađarske i Rumunije. Zbrinućemo i pse lutalice koji se nalaze kod nas u Kampu. Uostalom, obe naše manifestacije Manić „Tisa 63“ bile su humanitarnog karaktera i mi ćemo prikupljena sredstva dati onima kojima su najpotrebnija u opštini Novi Bečej. Idemo korak po korak, bez velikih reči i obećanja, ali ovo što smo zamislili, stvarno, za sada lepo ide – zaključio je Dragan Vukotić.
Desna obala reke Tise, na 63 kilometru od ulaska u našu zemlju, karakteristična je po tome što se tu nalazi prevodnica, najveća u Srbiji na ovoj reci, gde se praktično, riba koja krene nizvodno, tu i zadržava. Ovo je Meka, pre svega za varaličare, ali isto tako je dobra voda za pecanje zimskog manića. Voda je specifična voda i po tome što se na ovom mestu manić mresti. To je bio i jedan od razloga što je pokrenuto ovo takmičenje. Drugi, ništa manje važan je da se ta draž pecanja zimskog pecanja podeli sa drugim ribolovcima, što postoji u malo kojim krajevima. Obično je zimi pecaroški pribor spakovan, a pecaroši se bave nekim drugim stvarima i pripremaju se za proleće. U Novom Bečeju tek počinje sezona na manića, sa kojim se ovdašnji ribolovci druže do kraja februara. A članovi Kluba prijatelje reke „Tisa 63“ poručuju: „Bez obzira da li smo sa one strane brane, da li smo sa bačke ili banatske, nas pecaroše jedna stvar veže, to je ljubav prema prirodi, ribolovu, reci, tako da radimo u skladu sa našim sloganom - Družićemo se i dalje, volimo da nam neko dođe, a volimo i mi da odemo, jer smo mi svi u istom čamcu.“

Više fotografija možete da pogledate o v d e.
 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Dodaj komentar