Sun02252018

Poslednja izmena:01:47:06 PM

Back REPORTAŽE MANIFESTACIJE RumFest u znaku vina, Van Gogh-a i vaterpola

RumFest u znaku vina, Van Gogh-a i vaterpola

  • PDF
  • Prethodna
  • 1 of 3
  • Sledeća

U prestonici Srema, 8. avgusta, na Glavnom gradskom trgu, u organizaciji Tur¬is¬tičke orga¬ni¬zacije opš¬tine Ruma, pod pokroviteljstvom rumske opš¬tine i Pokra¬jin¬skog sekre¬tar¬i¬jata za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo, održan je RumFest.

Ovaj peti po redu fes¬ti¬val fruško¬gorskih vina i prerađevina od mesa i drugih speci¬jaliteta, kao i ranijih godina, okupio je veliki broj posetilaca. RumFest je prilika kada Rumljani jednu ulicu posvete vinu, predstave seoske tur¬ističke manifestacije i sve turističke potencijale ovog zanimljivog kraja, smeštenog u središtu ravnog Srema, između Save i Dunava, na obodu Fruške gore. Najavljenom finalnom događaju ovogodišnjeg Rum¬festa, kon¬certu grupe Van Gogh, prethodilo je jedno drugo finale, ono na Svetskom prvenstvu u Kazanju, kada su vaterpolisti Srbije odličnom igrom postali prvaci sveta, a koje su Rumljani ispratili na video bimu postavljenom na trgu. Koncert, koji je trebao da počne u 21:00, po želji Đuleta i ostalih članova njegovog benda, počeo je sa sat i po zakašnjenja. Pozdravljajući odličan potez organizatora - TOO Ruma, TOPSRBIJA je razgovarala sa gospodinom Boškom Negovanovićem, v.d. direktorom ove organizacije. - Potrudili smo se da ovaj 5. RumFest, u neku ruku jubilarni, bude nešto bolji od prethodnih. Koliko smo u tome uspeli pokazaće analize, ali sudeći po odzivu izlagača i publike, mislim da smo ostali na nivou prethodnih. Ova manifestacija je zamišljena da afirmiše vino iz Srema i fruškorgorske vinare, koji su konačno počeli da proizvode izuzetno kvalitetna vina sa geografskim poreklom, da ih pakuju u adekvatnu ambalažu i etiketiraju, i sa takvim vinima izlaze na tržište. TOO Ruma to ceni i želimo da ih afirmišemo na pravi način. Ali, poput pravih Sremaca znamo da se vino ne može piti bez podloge, i zato na ovoj našoj manifestaciji afirmišemo i mesne specijalitete iz Srema. To su uglavnom mesne prerađevine iz klanica i mesnih industrija koje posluju na području našeg regiona, ali umnogome podsećaju na one proizvode iz našeg domaćinstva. Ako je sremska kobasica, ona mora imati sve odlike sremske kobasice, i mora biti ljuta. Na RumFestu su predstavljeni i medari, proizvođači kolača i svi ostali koji idu uz mesne prerađevine i vino. Mi smo se trudili da pokažemo da se i u Sremu pilo pravo vino. Pre XVII vekova car Prob je upravo ovde, u Sremu, zasadio prvu vinovu lozu u jugoistočnoj Evropi. Zato našu Frušku goru zovu “majkom svih vinograda jugoistočne Evrope”, i to nam nameće obavezu da moramo da proizvodimo kvalitetna vina. Valjda se za tih XVII vekova nešto i naučilo. Doduše tada je Srem bio Donja Panonija u sastavu Rimskog carstva, ali smatramo da su i tada ljudi koji su tu živeli bili pravi Sremci. Ovu našu manifestaciju uvek završavamo nekim koncertom. Imali smo koncert Zvonka Bogdana, i Gradski trg je bio mali da primi sve one koji su želeli da ga čuju. Moram da kažem da je ta naša, druga manifestacija bila i najposećenija, jer Zvonko Bogdan ide uz dobro vino. Na trećem RumFestu "Legende" su imale tek nešto manju posetu, a sledeće godine, Neverne bebe su nas prijatno iznenadile, i okupile brojnu publiku. Van Gogh je svo¬jom muzikom privukao mlađu pub-liku, ali i pri¬pad¬nike star¬i¬jih generacija, imajući u vidu činjenicu da je to jedna od naših najpoznatijih grupa sa dve MTV nagrade. Interesantna činjenica je da smo, na insistiranje Đuleta i njegovih kolega, pomerili početak koncerta, jer su bili sigurni u pobedu naših, pa da to začinimo sa puno dobre muzike i na taj način lepo zaokružimo lepa dešavanja na RumFestu - objasnio je gospodin Negovanović. TOO Ruma je sa velikom energijom i znanjem uspela da obezbedi kvalitet mnogim manifestacijama koje su im nedostajale, pa je Ruma danas grad sa raznim interesantnim dešavanjima, grad kulture, folklora, grad koji ima čuveni vašar. - Naš osnovni zadatak je da afirmišemo vrednosti grada i opštine. Budući da su i naša sela po broju stanovnika veća od Pećinaca, centra jedne opštine, trudimo se da svima njima izađemo u susret i da profilišemo sve njihove događaje. Svako naše selo ima određenu turističku manifestaciju karakterističnu za to selo. Trudimo se da im pomognemo. Mi im nudimo sve ostale vrste pomoći osim novčane, kako bi to doveli na neki željeni nivo, i verujem da u tome uspevamo.
Kada su u pitanju gradske manifestacije trudimo se, koliko one koje sami organizujemo, kao što je RumFest, tako i sve druge, da se "umešamo", iz našeg domena pomognemo koliko možemo, da napravimo još jedan turistički proizvod koji će na pravi način predstaviti naš grad, a turiste privući da ga posete. Posebno ćemo nastojati da osmislimo i osavremenimo našu najstariju manifestaciju – Rumski vašar, koji se događa svakog trećeg u mesecu, kada u naš grad dođe i do 30 hiljada ljudi. Nekada je on trajao tri dana, pa se vremenom sveo na jedan. U poslednje vreme primećujemo da se vašar proširuje na dva, pa i tri dana, da imamo posetioce iz svih krajeva Srbije i okruženja, što je nova prilika ne samo za benefit naših sugrađana, već i za još bolje pozicioniranje našeg lepog grada i čitavog Srema - istakao je Boško Negovanović.

 

 

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Dodaj komentar