Jedno od najznačajnijih i najpoštovanijih imena na vinskoj sceni Srbije je ime Gvozdena Radenkovića. Iza njega stoji istorija ozbiljne vinske institucije jer sve što je o vinu i vinogradu naučio, naučio je kroz praksu i teoriju (može i obratno).
Gvozden je jedan od retkih vinara i vinogradara, čiji bi se rad mogao podeliti na dva poluvremena. U prvom je postao jedan od najzaslužnijih za okupljanje vinara i vinogradara u Nacionalno udruženje (VIVAS) 2008. godine, i narednih osam godina bio njegov predsednik. Sa te pozicije zalagao se za prava vinogradara i vinara, zaštitu od potrošača, afirmaciju njihovih proizvoda na domaćem i ino tržištu... Pripisuju mu se zasluge za osnivanje Festivala srpskih vina u Lazarevcu i BeoWine Fair u okviru Beogradskog sajma.
Od 2017. za Gvozdena Radenkovića počine neko drugo vreme sa novim uslovima koji su mu odredili drugačiju ulogu. I ovde se prepoznao i po ko zna koji put opravdao ukazano mu poverenje. Osniva sopstvenu Vinariju „Bela kula“ i time je, kako sam kaže, otpočeo „novi vinski život“ i paletu tradicionalnih vina zamenjuje kompleksnim vinima, inspirativnih imena Askurđel, Shiraz, Nestor i Egregor. Vinima za dušu i promišljanje. Vinarija „Bela kula“ proizvodi vina od grožđa iz sopstvenih, bezmalo vek starih vinograda u Župi, smeštenih na dobro poznatim potezima Varina i Carigrad u selu Trnovci, dok je jedan deo grožđa iz otkupa. Zbog lakšeg tehničkog, ekonomskog i administrativnog funkcionisanja, proizvodni pogon vinarije smešten je u inventivno osmišljenoj vinariji na Ledinama iznad Novog Beograda.
- Vinarija je registrovana i u Beogradu i u Župi, ali sam član Udruženja vinara i vinogradara Župa. Sticajem okolnosti prerada je isključivo u Beogradu jer tamo živim i daleko je jednostavnije naći radnu snagu. Vinarija se nalazi na obodu Novog Beograda. Ima vrlo interesantan položaj i prelep vidikovac, sa koga se vidi pola Beograda i deo Šumadije. Kapacitet vinarije će biti maksimalno 10.000 litara boca, u ovom trenutka nije ni toliko, sa četiri do pet etiketa, toliko koliko mogu da postignem sam. Za ovakav koncept sam se odlučio na osnovu prethodnog iskustva. Moj prethodni vinski život je bio vezan za vinariju ogromnog kapaciteta sa ogromnim vinogradarskim fondom i preradom, razuđen na 350 km. U ovom vinskom životu sam se opredelio da imam 100% kontrolu nad svojim proizvodom i da radim samo onoliko koliko mogu svojom rukom da uradim, i svojim okom da ispratim. Shvatio sam da je to 10.000 boca, i ni jedna više, i ovim putem se zaklinjem, da bi sutra mogao da korigujem, ni bocu više - svečano je saopštio gospodin Radenković.
Okosnica novog života - nove vinarije su nova „deca“ - za sada tri bela, jedno roze i jedno crveno vino.
Askurđel je predstavik tradicije, kupaža sorti Italijanski Rizling i autohtone Smederevke, sa poteza Varina, kojoj beli vulkanski tuf (belobrežina), daje spefičnost, ispoljenu u „izuzetnoj mineralnosti i posebnom voćnom, gotovo muskatnom aromatski karakteru“; Burgundac sivi je 100% sortno vino nastalo od istoimene sorte (Pinot Grigio, Pinot Gris), retka etiketa. Od 200 vinarija na tržištu svega pet - šest ovo vino ima u ponudi; takođe i lagano, crveno vino Shiraz; Vino Nestor od sorte sa hercegovačkog krša - Žilavka, na potezu Varine rađa od 1931. godine. „Stari vinograd bez naslona, tzv. župske sadnje i dalje se dobro drži i daje grožđe od kojeg nastaju potentna vina intenzivog, jakog tela bogatog ekstraktom i retko kad manje od 13,5% alkohola“... Krajem godine javnosti će biti predstavljen Egregor (kupaža Prokupca, Cabernet Sauvignon i Merlot), 24 meseca u lako nagorelom srpskom bariku.
Danas su prepisivači prevaziđeni. Na ceni je originalnost, a ona podrazumeva izuzetnost, izvornost, obrazac i primer onima kojima nedostaje predznanje, volja, hrabrost ili nešto treće. Gvozden Radenković je u svom pojavnom, idejnom, misaonom obliku neponovljiv, kao i njegova vinska priča.