Thu03282024

Poslednja izmena:11:54:17 AM

Majda Adlešić o projektu unapređenja ruralnog turizma

  • PDF
  • Prethodna
  • 1 of 2
  • Sledeća

Na nedavno završenom 34. Međunarodnom sajmu turizma u Beogradu, prezentaciju imala je opština Bački Petrovac, koja je predstavila projekat pod nazivom„Centar za unapredjenje znanja u ruralnom turizmu“. Projekt menadžer Majda Adlešić predstavila je ključne aktivnosti tokom prve godine projekta koji je započet 01. februara 2011. godine i traje 24 meseca, ističući i mnogobrojne promotivne aktivnosti na sajmovima, naučnim skupovima i medijima, dobru komunikaciju među partnerima. Glavni cilj projekta je poboljšanje potencijala srpsko-hrvatske saradnje kroz povećanje mogućnosti iskorišćenja turističkih atraktivnosti dveju zemalja. Ovaj cilj se ostvaruje putem poboljšanja kvaliteta turističkih usluga, boljim protokom informacija o turističkim ponudama i poduhvatima, te stvaranjem okvira za razvoj kvalitetne srpsko-hrvatske turističke ponude.
Projekt treba da bude povoljan za sve građane, jer podrazumeva društveni i ekonomski razvoj opština, a ujedno garantuje očuvanje kulturnih i prirodnih baština oba regiona.
Za Opštinu Bački Petrovac ovaj projekat predstavlja poseban stimulans za dalje bavljenje ruralnim turizmom, koji se, s obzirom na već postojeća iskustva, sve više pozicionira među najperspektivnijim delatnostima opštine.

Majda Adlešić je predstavila projekat „Centar za unapređenje znanja u ruralnom turizmu“ objašnjavajući:

- To je projekat iz IPA II programa prekogranične saradnje Hrvatska-Srbija 2007-2013. Partneri su opština Bački Petrovac i Turistička zajednica grada Vukovara. Kad smo krenuli sa projektom, dočekala nas je nekompletna tenderska dokumentacija i još puno toga nerešenog. Tada sam rekla svojim kolegama, da je za nas ovaj projekat završen i sve što ćemo od ovog trenutka da radimo, radićemo u cilju održivosti projekta, u cilju onog šta će se dešavati kada mi izađemo iz projektnog ciklusa koji traje dve godine. Mislim da smo u tom trenutku dobro postavili stvari, i kako je vreme odmicalo, ispostavilo se da smo dobro razmišljali i u tom smislu se sve više nazire da će naš projekat imati održivost ne samo na papiru, jer već ima nekih konkretnih pokazatelja.

-Prvi zadatak nam je bio da uradimo vizuelni identitet projekta. To je je jedan baner čiji se kolorit provlači kroz čitav naš projekat iz prostog razloga što nas i TZ Vukovar, odnosno Vukovarsko –Srijemske županije i opštinu Bački Petrovac, odnosno Južno Bački region, povezuje Dunav. Ta neka asocijacija na Dunav, na zelenilo okolnih pašnjaka je bila prva asocijacija za boje. Zatim smo uradili logo, pristupili izradi web sajta www.ruralniturizam.org i e-mail adrese Ova adresa el. pošte zaštićena je od spam napada, treba omogućiti JavaSkript da biste je videli , gde se mogu naći sve informacije o projektu, jednako kao i fotografije sa svih dešavanja, fotografije svih objekata u različitim fazama gradnje i td. Uradili smo jednu Facebook stranicu, u želji da se približimo mlađoj populaciji, koja uglavnom koristi tu društvenu mrežu.

-Formiranje Centra je zahtevalo prvo formiranje fizičkih uslova, pa smo u tom smislu, u opštini Bački Petrovac rekonstruisali jedan stari objekat. Vukovarčani su imali zadatak da već rekonstruisane objekte Eko-etno centra Adica u izletištu u neposrednoj blizini Vukovara, opreme u smislu svrhe ruralnog turizma. Sličnosti i razlike postoje. Naš prostor je moderniji i nalazi se u centru naselja. Njihov se nalazi van naselja, rustičnog je oblika i bliži je ruralnom miljeu. Kod nas se sprovodi teoretska nastava, kod njih praktične radionice tradicionalnih zanata.

-Krenuli smo dalje u profilisanje centra, tako što smo usmeravali razvoj i održivost tokom trajanja. Poštujemo plan aktivnosti, koji sprovodimo u okviru zajedničkog budžeta. Sada gledamo šta će biti kada se projekat završi, šta će biti sa tim našim objektom, šta će biti sa našim paketom edukacija koji ćemo napraviti i šta će biti sa ljudima koje smo edukovali da se bave ruralnim turizmom? Jedini način i osnovni cilj da to ostvarimo je da uspostavimo kvalitetan ruralni razvoj na teritoriji opštini Bački Petrovac i Vukovarske županije, to jest da poštujemo održivost projekta. Poboljšanje kvaliteta usluga se već primećuje, kao i broj pružaoca usluga. Nastojino da od tog centra napravimo referentni centar za region i sa jedne i sa druge strane, gde će ljudi moći u paketu ili odvojeno, bilo koji paket da ih interesuje, dobiti potrebno znanje. Mi smo svakog zainteresovanog čoveka razumeli kao najvažnijeg činioca u celoj ovoj priči, svakom je pružena edukaciju u onom smislu u kom mu je potrebna. Bavili smo se i bavimo se svakim pojedincem, bilo da je aktivni korisnik usluga u seoskom turizmu, bilo da je neko ko se tek dvoumi i razmišlja. Hoćemo da iz ovog projekta izađu ljudi, domaćini, koji čvrsto stoje na svojim nogama.
-Povezujemo se i na eksternom nivou. Pribavljanjem dokoumenta o povezivanju gradova Vlade Republike Srbije, zvanično grad Vukovar i opština Bački Petrovac mogu da potpišu sporazum koji će omogućiti dalju saradnju na privrednom, sportskom i kulturnom planu, što je takođe jedan od nivoa održivosti. Povezujemo se institucionalno. Naprimer, omogućili smo povezivanje Muzeja grada Vukovara i Muzeja u Martinu (Slovačka), u cilju promovisanja jednog starog zanata koji će biti promovisan na našim radionicama. Takođe, povezujemo se kroz razne projekte i udruženja. Jednu od edukacija sprovodila je Nacionana asocijacija za seoski turizam Srbije, a polaznici su, uz naše polaznike, bili i učesnici projekta „Bogatstvo različitosti“.

-Naš osnovni cilj je da postanemo servis i server svih pružaoca usluga u seoskom, odnosno ruralnom turizmu u opštini Bački Petrovac i Vukovarskoj županiji i na dobrom smo putu da to i ostvarimo – zaključila je projekt menadžer „Centra za unapređenje znanja u ruralnom turizmu“ Majda Adlešić.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com