Fri03292024

Poslednja izmena:11:54:17 AM

Klaster zdravstvenog turizma Vojvodine ugostio kolege iz mađarskih banja

  • PDF
  • Prethodna
  • 1 of 3
  • Sledeća

Fond klaster zdravstvenog turizma Vojvodine osnovan je 23. avgusta 2007.godine u Kanjiži, na predlog sedam opština (Kanjiža, Senta, Ada, Bečej, Subotica, Bačka Topola i Mali Iđoš), a ideju i veliku pomoć u njegovom konstituisanju dao je dr Albel Andora. Danas Fond klaster zdravstvenog turizma Vojvodine okuplja 59 članica i 25 potpornih organizacija, a sve to u cilju regionalnog povezivanja i zajedničkog delovanja na snaženju konkurentnosti klastera zdravstvenog turizma Vojvodine kao celine.

Julijanu Takač Bognar, Manager assistent Fonda klaster zdravstvenog turizma Vojvodine,imali smo zadovoljstvo da sretnemo u Irigu u vinariji „Mačkov podrum“, u ulozi organizatora i pratioca studijskog putovanja klastera Južne regije, njihovih partnera iz Mađarske, osamnaestočlane grupe, koju je predvodio upravo dr. Albel Andor.

-Zajedno smo organizovali studijsko putovanje Vojvodinom, u trajanju od pet dana - kaže gospođa Takač Boglar. - Maršuta putovanja obuhvata Novi Sad, razgledanje grada, Petrovaradina, obilazak manastira Krušedol, banje „Vrdnik“, a sada se nalazimo u vinariji „Mačkov podrum“, gde smo imali degustaciju vina. Put nastavljamo prema Vršcu, a za sutra planiramo obilazak Kovačice, Debeljače i Skorenovca, dok je trećeg dana planiran obilazak Beograda i izlet brodom. Iz Beograda se vraćamo za Skorenovac, da bi naredni dan proveli na Paliću i Subotici. Planira se razgledanje grada, odlazak u Kanjižu i prezentacija seoskog turizma u kući i destileriji Braća Kravić u selu Velebit, koji su odnedavno počeli da se bave seoskim turizmom. Poslednjeg dana razgledaćemo Kanjižu, crkve, Banju, obale Tise, a ovaj petodnevni obilazak Vojvodine i Beograda završavamo razgledanjem Sente i Ade – obavestila je Julijana Takač Bognar.

Gospodin dr Albel Andor je trenutno na mestu predsednika SPA klastera Južne regije Mađarske. Kao dugogodišnji saradnik klastera bio je prisutan na mnogim skupovima i  imao je priliku da u nekoliko navrata poseti banje Vojvodine, ali sa grupom na ovaj način prvi put obilazi Srbiju.

Njegovo predznanje o nama i našim banjama, dalo nam je za pravo da mu postavimo pitanje o tome šta misli o našim banjama, o razlici između banja u Mađarskoj i Srbiji, i u kakavom su odnosu mađarske banje i banje u zemljama Zapadne Evrope. Uz šarmantan smešak i priznanje da će mu biti „apsolutno lako da bude iskren posle degustacije vina“, dr Albel Andor je rekao:

-Osnovna razlika između banja u Vojvodini i Mađarskoj je u kvalitetu voda. U mađarskim banjama vode su toplije, a vojvođanske su bogatije mineralnim sastavom. Razlika između banja Mađarske i Srbije je da ta što je razvoj banja u Mađarskoj tekao mnogo brže, a vi ste tek na početku tog razvoja. Imate mnogo dobrih potencijala, ali ih malo sporije razvijate. Baš zbog tih razlika, SPA klastera Južne regije Mađarske je organizovao prvu konferenciju banja u Kečkemetu pre četiri godine, a godinu dana posle toga, održana je druga konferencija u Banji Koviljači. Zbog toga što je interes klastera uspostavljanje saradnje između banja, privreda, interesa civilnih organizacija, i na kraju između dve države. U ovu saradnju uključen je i južni deo Rumunije, sa kojima takođe imamo dogovor o saradnji, a cilj nam je da uspostavimo jedan zajednički turistički brend, bez obzira na granice, jer naša šansa je u povezivanju. Zato sve ovo radimo i zato sve ovo i ima smisla.

 -Mađarske banje u odnosu na banje razvijenih evropskih zemalja su u ozbiljnom zaostatku. Za nemčkim, austijskim, italijanskim i slovenačkim centrima ovakvog tipa mađarkse banje kasne 15 do 20 godina.

Bez obzira na ovu realnost dr Andora, Mađarska među srpskim turistima godinama ima visoku reputaciju kao zemlja dobrih banja. Mnogi ljudi su odlazili ranije u banje Harkanj i Đulu. Danas vlada veliki interes za sve banje južne regije našeg severnog suseda, kako zbog blizine, kvaliteta usluga, tako i povoljnih cena. Ove banje imaju dobre vode, dobre usluge, i posebno je akcenat stavljen na medicinske usluge.

A na pitanje, šta bi preporučio našim ljudima koji se bave razvojem banja i turističkim radnicima, šta da urade i kako da unaprede ponudu, dr Albel Andor je odgovorio:

- Svako treba dobro da pogleda čime raspolaže, kakva mu je prošlost i da na jedinstven i specifičan način razvija te banje. Da ne kopiraju Zapadnu Evropu, nego isključivo da se oslone na jedinstvenost ponude, da naprave nešto posebno, jer turiste mogu da privuku samo specijalnim, pojedinačnim turističkim ponudama.

Dok nije otišao u penziju, naš sagovornik je bio direktor Nacionalne turističke organizacije Mađarske i zato mu je dobro poznata ta tema i jako je puno mesta obišao i napisao i učestvovao kao saradnjik na mnogim projektima. Njegov prijateljski savet je da je uvezivanje celokupne lokalne zajenice, uključivanje raznovrsnih, specifičnih i jedinstvenih programa kombinovanih kreativnih kapciteta uz aktiviranje prirodnih potencijala putem zabave, jedini pravac turističkog otvaranja ka svetu.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com