Fri03292024

Poslednja izmena:11:54:17 AM

Merkur obeležava Svetski dan borbe protiv dijabetesa

  • PDF
  • Prethodna
  • 1 of 2
  • Sledeća

Povodom 14. novembra, Svetskog dana borbe protiv dijabetesa, Specijalna bolnica „Merkur“ iz Vrnjačke Banje, kao Nacionalni edukativni centar, će cele nedelje sprovoditi niz aktivnosti usmerenih na podizanje svesti o ovoj bolesti. S obzirom da je reč o bolesti koja sve češće pogađa mlađu populaciju, u osnovnim i srednjim školama su planirana svakodnevna predavanja lekara specijalista i subspecijalista na temu „Značaj zdrave ishrane i fizičke aktivnosti“. Učenici osnovnih škola će 15. novembra 2012. na Promenadi uzeti učešće u trci „Sa Merkurom do zdravlja“, dok će učenici srednjih škola učestvovati u likovnom konkursu. Za najbolje su obezbeđene prigodne nagrade.

Građani i gosti Vrnjačke Banje će 14.11. od 12h imati priliku da na Izvorima mineralnih voda besplatno izmere nivo šećera u krvi. Svi gosti Merkura imaće priliku da prisustvuju Javnim časovima kuvanja, gde će lekar specijalista ishrane davati savete i zajedno sa Merkurovim kuvarima pripremati jela koja su prilagođena osobama obolelim od dijabetesa. U toku Nedelje dijabetesa, gostima će svakodnevno biti organizovane jutarnje šetnje Vrnjačkom Banjom, Tai chi vežbe u prirodi, kao i popodnevne vežbe u bazenu. Gostovanja u medijima biće posvećena podizanju svesti široke javnosti o značaju prevencije i kontrole ove bolesti. Ujedno, biće to prilika da se svi pacijenti oboleli od dijabetesa koji su na terapiji insulinom podsete na svoje pravo na petodnevni boravak u Merkuru o trošku RFZO-a.
Svi lekari endokrinolozi su složni u tome da na dijabetes treba misliti 365 dana u godini, a ne samo na današnji dan. Dr Dragana Živojinović, glavni endokrinolog Specijalne bolnice Merkur iz Vrnjačke Banje ističe činjenicu da je dijabetes jedna od vrlo složenih bolesti, čije je lečenje veoma zahtevno, dugotrajno, a
za pacijenta i državu veoma skupo.
-Za edukaciju pacijenata potrebno je i vreme i stručni kadar. Nažalost sve zemlje u svetu, pa i naša, suočene su s problemom da lekari nemaju dovoljno vremena da se posvete obolelom od dijabetesa. Upravo kod nas, u Merkuru, svi pacijenti prođu individualnu i grupnu edukaciju kroz školu za obolele od dijabetesa gde kroz predavanja, praktične demonstracije, deljenje publikacija, prikazivanje filmova, razmenu iskustava stiču znanja o najvažnijim temama vezanim za ovu kompleksnu bolest. Tokom edukacije vrši se stalna motivacija za promenom stila života i sprovodjenjem samokontrole u cilju postizanja vrednosti glikemija po preporukama Nacionalnog vodiča za lečenje dijabetesa - ističe dr Karamarković.
Specijalna bolnica Merkur je još avgusta 2008. godine postala prvi Nacionalni edukativni centar za obolele od šećerne bolesti na insulinskoj terapiji i ujedno prva ustanova takvog tipa u ovom delu Evrope. Prednost jednog ovakvog Nacionalnog centra je što se edukacija, prevencija i lečenje obolelih od šećerne bolesi sprovodi na jednom mestu pod svakodnevnom kontrolom, u relativno kratkom vremenskom roku, uz timski rad različitih specijalnosti. U Merkuru godišnje bude preko 10 hiljada pacijenata koji nakon boravka u Merkuru značajno unaprede svoje zdravlje.
Rezultati edukacije pokazuju da je kod3,24% pacijenata isključena insulinska terapija, kod oko 70% je poboljšana glikoregulacija, 25% je korigovalo dozu insulina, a čak 95% polaznika Škole za obolele od dijabetesa prihvatilo je predloženemere u cilju zdravstveno odgovornog ponašanja. Svim osobama obolelim od dijabetesa koje su starije od 18 godina i na terapiji su insulinom omogućeno je petodnevno lečenje u Merkuru jednom u sedam godina i to o trošku Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje.
Potrebno je da se pacijent sa uputom izabranog lekara, medicinskom dokumentacijom o terapiji i overenom zdravstvenom knjižicom javi lekarskoj komisiji Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, koja će izdati overeno mišljenje lekarske komisije o upućivanju na produženu rehabilitaciju (obrazac OLK – 16).
Nakon dobijanja rešenja, potrebno je kontaktirati Specijalnu bolnicu Merkur na telefon 036/618-870, radnim danom od 07:00 do 14:30h, kako bi saznali termin boravka.
Više od 35 miliona ljudi u Evropi ima dijabetes, što predstavlja 7,9 odsto odraslog stanovništva, a procenjuje se da će do 2030. godine 430 miliona imati ovu bolest. Sada u Srbiji više od 630.000 boluje od dijabetesa. Broj obolelih od dijabetesa tipa 2 je mnogostruko veći ( oko 90-95%) u odnosu na obolele od dijabetesa tipa 1. Pri tom, najmanje polovina sa dijabetesom tipa 2 nema postavljenu dijagnozu i ne zna za svoju bolest.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com