Spremite se za najveći pivski spektakl u Zrenjaninu!
U okviru manifestacije “Dani piva”, od 6. do 11. avgusta, imamo nešto posebno za sve ljubitelje piva! Pripremili smo takmičenje u ispijanju piva za žene i muškarce!
Spremite se za najveći pivski spektakl u Zrenjaninu!
U okviru manifestacije “Dani piva”, od 6. do 11. avgusta, imamo nešto posebno za sve ljubitelje piva! Pripremili smo takmičenje u ispijanju piva za žene i muškarce!
Kult drveta prisutan je kod drevnih naroda od davnina. Za Srbe svetim su smatrani hrast drvo - zapis, posvećeno bogu Perunu, koje je imalo ulogu hrama, i lipa, zbog lekovitog svojstva njenih cvetova. Za svakog Šumadinca sveto drvo je šljiva i za kuću koja nema šljivu, govorilo se „da nema ni domaćina ni gostiju“. Vekovima smatrana i hranom i lekom, šljiva je i danas najzastupljenija voćna vrsta u Srbiji, čak 70% ukupne proizvodnje šljive se nalazi u zapadnoj Srbiji i Šumadiji. U Šumadiji nema sela koje nema šljivu, a voćari u podrudničkim selima Stragarima, Masloševu, Kotežu, Vlakči..., najveći su proizvođači šljive u Šumadiji. Važno je naglasiti da se pored tradicionalnih, podižu zasadi starih sorti, sve traženiji na tržištu.
Šumadija nije samo geografski centar Srbije. Zahvaljujući nastojanjima Udruženja „Šumadijska rakija“, takođe i potvrđenom zaštitom oznake geografskog porekla Šumadija je najznačajniji proizvođač na svetu, ovog u Srba nacionalnog pića, čuvar njegove sirovinske baze - autohtonih sorti šljiva, načina proizvodnje, procesa unapređuja kvalitet, plasmana.
Već i svojim specifičnim položajem, između dva moćna potoka: Čitlučkog i Tekeniškog i na razdaljini od tačno jednog kilometra od njihovih uliva u Dunav, koja je povezana drumom ijedno i glavnom ulicom Banoštora, sa nekoliko uličica koje vode do vrha visoravni, i sa kućama na vrhu, što je bio i danas je Stari Banoštar. Banoštar je donekle promenio svoj karakter od kada su, uglavnom Novosađani, počeli da podižu vikendice i u velikom broju postali stanovnici Banoštora, koji se danas proteže od „Pavliša“ do „Koruške“ u dužini ne više jednog, već šest kilometara.
Socijalno seosko domaćinstvo „Zelena plantaža Iva“ iza kojeg stoji istoimeno udruženje, stoički strpljivo sprovodi svoj vizionarski poduhvat obezbeđivanja kvalitetnog života osobama sa invaliditetom.
Zbog same ideje, misije i vizije, priča o Udruženju „Zelena plantaža Iva“ iz Surduka zaslužuje poštovanje i divljenje nevelikom timu časnih i plemenitih ljudi koji su od ideje do realizacije samoinicijativno preduzeli potrebne korake i učinili život za sada nekolicini dece i odraslih, dostojanstvenim i smislenim.