Članovi projektnog tima ispred Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu u petak, 15. januara 2021. godine u 12.00h organizovali su pres konferenciju putem ZOOM platforme. Odazvale su se brojne medijske kuće i novinari koji prate rad Departmana za geografiju, turizam i hotelijerstvo. Predstavljeni su primeri dobre prakse poput: Vinarije Acuminicum, Muzeja pčelarstva i vinarija Živanović, Perkov salaš, Vinarija Erdevik, Etno kuća u Maradiku, Manastir Krušedol, SRP Zasavica i Ekološki centar Radulovački.
Međunarodni Interreg ADRION 2014-2020 projekat pod nazivom: “Promocija prirodnog i kulturnog nasleđa za razvoj održivog turizma u zaštićenim područjima” (PRONACUL) realizuje se kroz konzorcijum 14 partnera iz 6 država (Slovenije, Italije, Hrvatske, Grčke, Bosne i Hercegovine i Srbije). PRONACUL naglašava ideju o promociji i očuvanju prirodnog i kulturnog nasleđa i podržava razvoj transnacionalne strategije za zajedničko promovisanje ADRION područja kao turističke destinacije. Na pres konferenciji su predstavljeni dosadašnji rezultati i sprovedene aktivnosti projekta na pilot području istraživanja za Srbiju, a to je prostor Fruške gore.
Članovi projektnog tima ispred Prirodno-matematičkog fakulteta su: rukovodilac prof. dr Jasmina Đorđević, prof. dr Vanja Pavluković, prof. dr Igor Stamenković, doc. dr Nemanja Tomić i MSc Tijana Đorđević. Projekat se realizuje u periodu 1. aprila 2020. do 30. septembra 2022. godine, a ukupan budžet projekta iznosi 1.770.348.98 EUR.
Glavni, to jest, opšti cilj PRONACUL-a je postizanje nivoa kapaciteta za stejkholdere u oblastima poboljšanog upravljanja prirodnim i kulturnim nasleđem u funkciji održivog razvoja turizma na ADRION području. PRONACUL će kroz ove aktivnosti uneti promene u trenutnu situaciju kreiranjem novih turističkih proizvoda, a gde se prirodno i kulturno nasleđe doživljava kao novi sadržaj. Promene će se uvideti kroz unapređenje upravljanjem očuvanja prirodnog i kulturnog nasleđa, koje su prikladne za ovaj vremenski period. Ovo će biti postignuto razvojem, primenom i promocijom zajedničke metodologije za upravljanje prirodnim i kulturnim nasleđem na području ADRION-a, zasnovano na participativnom pristupu stejkholdera.
Uspostavljanje zajedničke metodologije omogućiće partnerima da koriste ovu metodologiju u svojim pilot područjima, a kod nas je to planina Fruška gora. Metodologija će sadržati smernice za treninge za izgradnju kapaciteta za partnere, gde će partneri biti obučeni za upotrebu smernica u planinskim pilot područjima i organizovanje obuka za lokalne i regionalne aktere, posebno javna tela kao i radionice iz oblasti turizma. PRONACUL partneri će u okviru projektnih sastanaka izvoditi obuke za partnere, gde će studijske posete imati dodatnu vrednost kako bi se upoznali sa primerima dobre prakse. Tako upoznati sa novim pristupima, primerima dobre prakse i znanjem, partneri će izvršiti dalju obuku i održati radionice u svojim pilot područjima sa svojim stejkholderima.
Zajednička metodologija biće testirana i kasnije primenjena u 14 pilot područja, čija će iskustva rezultirati zajedničkim predlogom za identifikaciju regionalne rute. Aktivnosti će biti podržane uz pomoć virtuelne komore osnovane sa ciljem promocije zajedničke metodologije i njenog prenosa na druge ADRION oblasti. Komora će biti savetodavno telo za sve stejkholdere u oblasti razvoja turizma, gde će regioni razmenjivati iskustva i najbolje prakse upravljanja prirodnim i kulturnim nasleđem.