- Na mestu na kojem nikada nema magle, zahvaljujući vetrovima, čiji je pravac tokom čitave godine jasno određen, Nemci su pre 80 godina, za vreme Drugog svetskog rata, na površini od oko 1.300 hektara, izgradili aerodrom, u tom trenutku najveći aerodrom sa betonskom pistom van granica Rajha.
Glavna pista dužine 1.800 metara u tom trenutku je za pola kilometra bila duža od Tempelhof-a, danas glavnog aerodroma u Berlinu. Osim glavne imala je i pet pomoćnih pista za manju avijaciju. Aerodrom je služio kao „odskočna daska“ za transportnu avijaciju u pravcu Grčke i severne Afrike. Tokom američkog bombardovanja 1944. godine na meti je bio ovaj aerodrom, o čemu postoji opsežna domumentacija koja potvrđuje nalet 30 lovačkih aviona „mustanga“, koji su uništili 53 aviona, svih koji su se u tom trenutku našli na aerodromu. Isto tako, postoje potvrde da je 2/3 snaga sa ovog aerodroma učestvovalo u akciji Desanta na Drvar (maj-jun 1944).
- Na prostoru današnjeg aerodroma pronađen je nemački padobranski šlem, vojnika - padobranaca za vreme vežbi, i svedočastva starijih sugrađana koji su „pratili“ te treninge - tako svoju priču započinje Marinel Gilezan, glavni inženjer u servisu aerodroma, koji je punih jedanaest godina prisutan u svim dešavanjima u i oko njega. Gospodin Gilezan je od najranijeg detinjstva zaljubljen u avione i kaže da živi svoj dečački san. I ne samo što se bavi višeslojnom i bogatom prošlošću ovog aerodroma, nego učestvuje u budućim planovima, i zahvaljujući godinama, moći će da isprati i njegovu budućnost.
Aerodrom „Ečka“ spada u II kategoriju aerodroma. Predviđen za avione do 6 tona težine, barabar malim biznis avionima sa 10 putničkih mesta. Ovo je aerodrom koji služi za opštu avijaciju i po njemu lete jedrilice, laki sportski avioni.
Sportski aerodrom „Ečka“ 21. i 22. avgusta bio je domaćin najboljim padobrancima iz Srbije i regiona povodom 67. otvorenog prvenstva Srbije.
Na platou ispred aerodromske zgrade postavljen je Galeb G-2 23001, koji je poleteo 2. jula 1961. godine. Jubilej, 60 godina od prvog leta obeležen je prigodnom svečanošću na Aerodromu „Ečka“. Reč je o prvom domaćem mlaznom školskom avionu, po rečima inženjera, najuspešnijem proizvodu jugoslovenske vazduhoplovne industrije.
Gospodin Gilezan otkriva da se radi na projektu Muzeja aviona, planiranog u naredne dve-tri godine, u kojem će upravo ovaj primerak zauzeti centralno mesto. Plan je da se u muzeju nađu svi mlazni avioni koji su leteli u ratnom vazduhoplovstvu bivše zemlje.
Na sportskom aerodromu „Ečka“ postoje dva servisa, u koje je ulaz strogo zabranjen zbog procesa koji se tamo odvijaju. U sastavu aerodroma su i restoran, učionice, padobranska sekcija. Na aeroromu rade tri pilotske škole: škola za ultralako letenje i dve škole za opštu avijaciju. Uskoro će početi sa obukom škola padobranstva i škola za jedriličare.
- Aero klub „Zrenjanin“ 13 godina nije imao svoju školu i sada smo je obnovili odškolovavši na novijim avionima, proverenim instruktorima i savremenijim instrumentima, dve grupe, na višem nivou nego ranije, tako da oni koji ovde završavaju obuku, mogu da apliciraju i odlaze u „veliki“ saobraćaj, npr. u Air Srbija, jer je tražnja za pilotima veća nego ikada - rekao je Marinel Gilezan, koji je u svojstvu domaćina, dočekao grupu turista koji su u vreme manifestacije „Dani piva“ obilazili Zrenjanin i njegovu okolinu. U tom trenutku, kao i obično, nalazilo se 30-tak letilica, uglavnom privatnih, a delom u vlasništvu Aero kluba „Zrenjanin“, Aerodroma „Ečka“ i škola koje rade obuke.