Uoči Svetskog dana turizma ustanovljenog od strane Svetske turističke organizacije 27. septembra 1979. godine, u Privrednoj komori Vojvodine (PKV) organizovani su stručni paneli na temu inovacije u turizmu i razvoja ruralnog vinskog turizma u APV.
U uvodnoj reči Boško Vučurević, predsednik Privredne komore Vojvodine (PKV) je, prateći rezultate istakao, da je turizam i dalje jedna od najbrže rastućih grana privrede koji utiče na sveukupan privredni razvoj. U brojkama to znači, da je broj turističkih dolazaka u Republiku Srbiju u periodu januar - jul 2023. godine iznosio 2,3 miliona, što je za 13% više u odnosu na januar - jul 2022. godine. U Vojvodini je najposećeniji bio Novi Sad, gde je zabeleženo 133 hiljade dolazaka turista, što je za 12% više u odnosu na isti period prošle godine a većina su bili strani turisti. Domaći turisti su ostvarili 51% ukupnih dolazaka, dok su 49% bili dolasci stranih turista. Od ukupnog broja turističkih dolazaka, 17% su činili dolasci na području AP Vojvodine. Broj dolazaka stranih turista u Vojvodinu povećan je za 8% u odnosu na period januar - jul 2022. godine.
Dr Nenad Ivanišević, pokrajinski sekretar za privredu i turizam AP Vojvodine, izneo je ovogodišnje rezultate za prvih devet meseci u oblasti turizma, koji su bili bolji od rezultata postignutih rekordne 2019. godine.
- To znači da se dobro radi i da smo uspeli da privučemo strane turiste u većem broju od domaćih. Rezultati daju razlog za optimizam, kao i najava otvaranja nekoliko reprezentativnih turističkih objekata u narednih nekoliko godina, u vojvođanskoj prestonici i Inđiji. Pozitivni trendovi dešavaju se i kada je reč o vinarijama i salašima. Što se tiče vinarija, rast prodatih količina nije zabeležen, ali jeste porast kvaliteta vina, koje se čak do 30% proda na kućnom pragu. To je i razlog rastu broja restorana pri vinarijama. Kada govorimo o vinarijama u prethodnom periodu nije prodato više vina, ali prodaja i kvalitet sigurno je bolji, na pragu kuće. Zato se otvaraju restorani pri vinarijama - istakao je sekretar.
Sekretarijat za privredu i turizam Vlade Pokrajine Vojvodine, je u protekle dve godine opredelio preko 700 miliona dinara za direktnu podršku razvoju turističke infrastrukture. Ono što se najavljuje kao novina jeste izdvajanje nabavki za električne automobile i električne bicikle.
Konkretan cilj ovih ulaganja je da se privuku turisti, a destinacije u Vojvodini i njene svetkovine približe jednom Vilanju, središtu poznatog vinogradarskog kraja u Mađarskoj. sa 2.480 stanovnika i statusom grada, koji živi i radi od vinskog turizma. Dok Vilanj godišnje poseti 350.000 gostiju, za isto vreme Vojvodina od milion i sedamsto hiljada stanovnika privuče 700.000 turista.
Po navodima dr Ivaniševića, sledeći korak biće u pravcu pokretanje procesa zaštite „naše kafane“ kod UNESCO-a, kao nematerijalnog dobra svetske baštine od iuzetne vrednosti za kulturnu (ili/i privrednu) baštinu, „jer su kafane nešto sa čime možemo da pariramo celom svetu“.
Najavljujući prestojeći Sajam turizma u Novom Sadu od 30. novembra do 04. decembra, Marijeta Lazor je ispred organizatora rekla da je zahvaljujući partnerskoj podršci Pokrajinskog sekretaritjata za privredu, a s obzirom na obeležavanje jubileja - 100 godina Novosadskog sajma, prhvaćena inicijativa da ulaz bude bez naplaćivanja, uz obaveznu registraciju, jer je želja da hale budu pune, što je još jedan doprinos promociji turizma Vojvodine i svih onih gostiju koji dolaze iz inostranstva, a kojih če ove godine biti puno.
Više fotografija na: https://www.facebook.com/