Hotel Putnik, jedan od kultnih kopaoničkih hotela, završio je zimsku turističku sezonu sa popunjenošću od 60 odsto. To je svakako bolje nego prethodne godine, koja i nije neki reper za merenje, jer je to bila jedna od najlošijih za ovih trideset godina koliko se ozbiljno zimskim turizmom i hotelijerstvom bavi Kopaonik
, ali je bila daleko slabija od sezone 2008. ili 2007. godine. Dobri rezultati su postignuti pre svega zahvaljujući veštačkom osnežavanju, nekim modernijim stazama, te zbog činjenice da su se privatni vlasnici tek kupljenih hotela na Kopaoniku uigrali i ušli u tim. Osnovano je i prvo Udruženje hotelijera, pa su kopaonički hoteli u pripremi za zimsku turističku sezonu, zajedno sa Turističkom organizacijom opštine Raška, nastupili na novosadskom i beogradskom sajmu turizma. Urađeno je dosta i na promociji u inostranstvu, pošto su i turisti iz regiona, pa i šire, od skora dobili mogućnost da dođu u Srbiju bez viza.
-I mi smo potražili neke druge goste za zamenu onih koji su otišli u druge turistčke centre, pa smo tako doveli dosta Rusa, Makedonaca, Crnogoraca, Mađara, a ove godine i značajan broj Rumuna - kaže Andrija Jeremijević, direktor Hotela Putnik na Kopaoniku, i zamenik predsednika Udruženja hotelijera ovoga kraja. - Nastojaćemo da tokom zime 2011/2012. godine dovedemo što više stranaca. Mnogi domaći gosti su nam se vratili, jer su shvatili da su napravili greške kada su išli po nekim ski centrima u inostranstvu gde im je paket aranžman prodavan po niskoj ceni, a tu nije bila zastupljena hrana, uračunat parking i neki drugi troškovi. I mi smo sami uvideli svoje greške, pa smo svi svoje cene aranžmana dodatno umanjili, tako da je u martu u Hotelu Putnik polupansion na bazi švedskog stola, uz mogućnost besplatnog korišćenja dodatnih sadržaja, kao što su sauna i teretana, iznosio 2.400 dinara. Redak je primer da hotel ovakvog nivoa komfora i usluge i uz to sa izlazom na ski stazu praktično iz hotelske sobe, ima takvu cenu.
Mi smo o sopstvenom trošku prokrčili šumu i napravili stazu da naši gosti mogu na skijama da dođu do hotela. Problem nefunkcionisanja žice na stazi Sunčana dolina rešili smo vrlo efikasno, tako što smo mini busom odvozili sve skijaše bukvalno do polazišta u Dolini sportova i sa te strane, gosti su bili neobično zadovoljni.
Jeremijević smatra da bi cene usluga mogle da budu još niže, ukoliko lokalna samouprava opštine Raška nađe za shodno da kopaoničkim hotelijerima dodatno smanji neke troškove, kao što je naknada za građevinsko zemljište i komunalije, koje su najskuplje u regionu. Od boravišne takse imaju velike koristi i opština Raška i Nacionalni park Kopaonik. Nacionalnom parku je ove godine imao razumevanja za trenutak u kome se zemlja nalazi, pa nije naplaćivao predviđenu ekološku taksu za ulazak na njihovu teritoriji od 100 dinara za pojedince i 200 dinara za automobile, jer bi to značajno smanjilo broj gostiju. Uz pomenute troškove, hotelijere iz dana u dan sve više opterećuju razne druge dažbine i troškovi, poput naknade SOKOJ-u, udruženju za zaštitu autorskih i srodnih prava, naknada za holograme i ostalo, za šta su izdvajanja iz godine u godinu sve veća.
Nova garnitura na Kopaoniku čini sve da dostigne stari sjaj i vremena Geneksa, što nije ni malo lak zadatak. Ipak, za letnju sezonu Jeremijević najavljuje uvođenje nekih novih (starih) sadržaja.
-Tokom ovogodišnje zimske sezone smo po prvi put u poslednje vreme imali besplatan zabavni park na snegu, tzv. Igre bez granice, za čije učešće je vladalo veliko interesovanje dece, ali i mladih pa i odraslih gostiju. Na leto će na Kopaoniku zaživeti mnoge manifestacije, koje su se i ranije događale na ovim prostorima, ali su poslednje vreme zaboravljene ili zapostavljene. Planiramo da organizujemo redovno ture splavarenja Ibrom, školu jahanja u prirodi, pešačke ture, manastirske ture, piknike u prirodi... Dodaćemo još manifestacije kao što su Dani borovnice, Dani vrganja, Finalno takmičenje trubača ovoga kraja za Guču, a radi se i na pripremi još nekih manifestacija koje će ući u zvanični kalendar Turističke organizacije Srbije. Gostima tokom leta neće biti dosadno, jer će u organizaciji hotelskih vodiča moći da obiđu obližnje manastire, pešače po određenim stazama, beru lekovito bilje uz pomoć stručnog lica i pripremaju ga za upotrebu ovde u hotelu.
Hotel Putnik je oduvek bio stecište mladih, posebno sportista. Hotelski kompleks nalazi na idealnih 1700 metara nadmorske visine, pa sportisti ovde dolaze na visinske pripreme ili kampove, poput košarkaškog, odbojkaškog, teniskog.... Planina je kao rođena da pravi šampione. Ovde je bukvalno prohodao, ali potom i napravio prve teniske korake Novak Đoković, koga kopaoničani smatraju za svoje dete. Pripremamo kamp srpskog jezika za decu iz dijaspore, te kamp engleskog jezika u organizaciji English booka. Posebno je zanimljiv kamp srpskog jezika za decu iz dijaspore, u kome deca ne samo da uče maternji jezik koji su zaboravili njihovi roditelji nego i upoznaju kulture ovih prostora tako što idu u Studenicu, Žiču, ili u Đurđeve stupove, bave se i kulinarstvom uz asistenciju kuvara, koji će na vatrištu obučavati decu da spremaju tradicionalni srpski pasulj, kačamak, cicvaru i ostalo.
Za dve godine Kompanija Matropol, u čijem sastavu posluje Hotel Putnik, uradila je mnogo toga. Renovirano je pola hotela, odnosno dva sprata, koji sada imaju nivo četiri zvezdice. Uređen je mini spa centar sa masažom, otvoren fizerski salon, sauna, salon za masažu, te savremeno opremljena kongresna dvorana sa 180 mesta. Jeremijević dodaje da Kompanija Matropol ima nameru da u krugu hotela izgradi bazen, garažu, sportsku halu sa svim sadržajima i novi objekat sa 50 luks apartmana.
-Kopaonik je bukvalno prepušten sam sebi. Zato smo se organizovali i formirali Udruženje hotelijera ovoga kraja, upravo da bi se izborili sa mnogim nedaćama. Sa lokalnom samoupravom pokušavamo da nađemo zajednički jezika kako bi nam smanjili takse i naknade. Nažalost od države, odnosno od Ministarstva za turizam u mnogo čemu nemamo neke velike pomoći. Naprotiv, doživeli smo jesenas na Sajmu turizma u Novom Sadu skoro jedan debakl gde smo se pojavili organizovano na zajedničkom štandu Kopaonika, ali o sopstvenom trošku, poneli sa sobom propagandnog materijmala koliko god smo mogli, a naša najveća konkurencija Bugarska došla je u najjačem sastavu, potpomognuta državom, uzela u zakup predvorje Master hale i smestila svoje štandove, orgnizovala razne promocije, svečane večere, konferencije za štampu... Delegaciju je predvodio potpredsednik vlade Bugarske, ministar turizma, te direktor Turističke organizacije Bugarske. Bugari su nam očitali lekciju kako se radi turistička promocija. Trebalo bi, najzad, da se shvati, a ne samo da se priča da je turizam naša šansa, već da se turizmu pomogne, kako bi boljitak osetili ne samo srpski hotelijeri, već i kompletna srpska privreda, pa i država, zaključio je na kraju razgovora Andrija Jeremijević, zamenik predsednika Udruženja hotelijera i direktor Hotela Putnik.
Više slika hotela Putnik možete pogledati ovde