Dvorac porodice Dunđerski u Kulpinu po peti put je otvorio svoje kapije manifestaciji „Uskrs u Kulpinu“, koja već tradicionalno okuplja proizvođače i ljubitelje vina, kulena i uskršnjih običaja. Rustični eksterijer dvorca iz sredine XIX veka, okružen parkom koji čuva stoletna stabla, samo je doprineo da domaćinsko i odlično organizovano obeležavanje uskršnjih paznika u ovom malom bačkom mestu bude nešto posebno.
Udruženje vinogradara i vinara i lokalne samouprave iz Kulpina organizovalo je u Poljoprivrednom muzeju, koji se nalazi u sastavu dvorca, ocenjivanje, dodelu priznanja, a potom i degustaciju vina, kao i domaćeg slovačkog kulena. Osim vina iz Srbije predstavljena su i vina iz Slovačke, Mađarske, Češke i Hrvatske. Ove godine je međunarodni žiri od 71. uzorka vina, kojih je bilo nešto manje nego prošle godine, dodelio 21. zlatnu medalju, što potvrđuje vrlo visok kvalitet vina.
Vinogradarstvo i vinarstvo se na ovim prostorima polako budi iz šezdesetogodišnje usnulosti. Nekada je oko Kulpina bilo 200 hektara pod vinovom lozom, a danas samo tri. Od toga, po hektar su u posedu Mihala Dovičina iz Kulpina i Bratislava Petrovića iz Bačkog Petrovca, proizvođača vrhunskih vina i ovogodišnjih osvajača zlatnih medalja. Danas je proizvodnja vina svedena samo na kućne potrebe, pa Udruženje vinogradara i vinara iz Kulpina nastoji da na valovitu sunčanu ravnicu, izuzetno pogodnu za razvoj ove kulture, ponovo vrati zasade vinograda. Smatraju da su upravo ovakve priredbe jedan od načina da se kod mlađih generacija provocira radoznalost i svest o još nekim mogućnostima koje pruža ovdašnja plodna zemlja.
Kao sekundarna, prateća aktivnost vinskoj manifestaciji, javila se i degustacija kulena. Po rečima člana Udruženja vinogradara i vinara zaduženog za kobasice, Jana Trpovskog, inače ovogodišnjeg dobitnika srebrne medalje za Kulpinsko vino, bilo je 43 uzorka kulena. Mada su, znalački i s puno ukusa servirani kuleni ličili jedan na drugog, žiri je ocenjujući boju, strukturu, ukus i još po nešto, pobednikom proglasio Daniela Čelovskog iz Kulpina. Ljut ili ne, kulen je svakako doprineo oplemenjivanju manifestacije, a mnogi gosti su se složili da je predstavljao odličnu podlogu za degustaciju vina, koja je priređena u podrumskim prostorijama Poljoprivrednog muzeja i bila izuzetno posećena.
Kao ulaznicu za ovo druženje nazvano „Uskrs u Kulinu“ nasmejana deca obučena u slovačku i srpsku nošnju, iz Osnovne škole „Jan Amos Komenski“ delila su jaja koja su sama šarala. I njihove radove ocenjivala je posebna komisija, a nisu izostale ni prigodne nagrade. Na posebnom štandu sa uskršnjom tematikom, Udruženje građana „Zlatni zanati“ iz Bačkog Petrovca, izložilo je maštovito oslikana jaja dece iz tamošnjih vrtića i nižih razreda osnovnih škola.
Udruženje žena Kulpina, koje je osnovano 2003. godine, priredilo je javnu degustaciju osamnaest vrsta kolača napravljenih u domaćoj radinosti i po tradicionalnim receptima.
Ove godine priredile su i jedinstvenu izložbu starih kecelja, pod nazivom „Lepota kecelja naših baka“. Zbirkom je obuhvaćeno više od 30 ručno vezenih i uštirkanih kecelja starih i do 70 godina (mada se to po njihovoj očuvanosti nikako nije moglo zaključiti). Zanimljivo je to da je kecelja, donedavno obavezan deo garderobe svake žene koja je imala posla u kuhinji, danas postavljena kao eksponat i etnografski raritet, koji je izazvao veliko interesovanje posetilaca manifestacije.
Takmičenje, druženje, te „tanjec“ i pesma uz delikatesne proizvode, vino i kulen, smisleno i sa puno ukusa, bilo je povezano sa uskršnjim običajima i pružilo poseban doživljaj i uživanje svima prisutnima, jer je bilo raznovrsno, šareno i za svakog po nešto. Spretnim i posvećenim meštanima možemo samo da poželimo dugu tradiciju ove, odlično zamišljne manifestacije, koja je spojila kulturne i ljudske potencijale Kulpina, i na najlepši način oživela spomenik kulture od velikog značaja, dvorac Dunđerskih.