Dve od tri najznačajnije vršačke manifestacije su u čast grožđu i vinu (treća je posvećena cveću) i spadaju u najveće, ne samo u ovom gradu, nego i u regionu. To nije slučajno, jer je poznato da tradicija proizvodnje vina datira još iz perioda Rimljana, a da su okolina Vršca i obronci Vršačkih planina idealno mesto za gajenje grožđa.
U ovim krajevima vinogradarstvo datira iz vremena Dačana i Rimskog carstva. Pisani podaci iz 15. veka govore da su padine Vršačkog brega bile zasađene vinovom lozom. Značajn napredak u razvoju vinogradarstva na ovim prostorima se dogodio u vreme vladavine Marije Terezije u drugoj polovini 18 veka, za vreme kolonizacije Nemaca iz Rajnske oblasti. Koliko vino znači za ovaj grad govori i podatak da se u njegovom grub nalazi vinova loza, koja se i dan danas može videti i na fasadama nekih kuća iz tog vremena. Vinogradarstvo u ovim krajevima dostiže vrhunac krajem 19 veka, kada je na ovim prostorima bilo zasađeno čak 10.000 hektara. Nekad je u selima Gudurica, Malo središte i Veliko središte, svaka kuća bila vinski podrum. Danas ih je tek nekoliko iako se u privatnom vlasništvu nalazi oko 300 hektara pod vinovom lozom. „Vršački vinogradi” su sa oko 2.000 hektara obradive površine, od toga oko 1.300 hektara vinograda u rodu i oko 400 hektara vinograda u mladim zasadima i dalje među najvećim vinogradima na Balkanu su. Godišnje proizvedu od pet do šest miliona litara vina. Vodeća sorta je italijanski rizling koji najbolje uspeva na ovim terenima. Među vrhunskim i kvalitetnim vinima sa geografskim poreklom ističu se muskat otonel, šardone, piano bjanko, frankovka …, a banatski rizling i dalje je najpopularnije stono vino na našim prostorima. Stoga nije nikakvo čudo što je ova regija među prvim destinacijama na putevima vina koje je odredila Turistička organizacija Srbije.
Ovogodišnji, šesti po redu festival vina „Vinofest” u organizaciji Turističke organizacije opštine Vršac, bio je ponovo povod da ovaj grad posete brojni turisti i da uz degustaciju vina, obiđu kulturno-istorijske i privredne znamenitosti ovoga kraja. Pored Vladičanskog dvora, koji je nadavno otvoren za posetioce, na toj turističko-kulturnoj ruti nezaobilazne su pravoslavna Saborna crkva iz 1785. godine posvećena sv. Nikoli, Rimokatolička crkva Svetog Gerharda iz 1863. godine, glavni gradski trg, na kome je zgrada „Apoteke” iz 1784. godine, najstarija i jedna od najlepših u Vršcu. U ovom zdanju se nalaze četiri stalne postavke Gradskog muzeja - Zdravstvena kultura južnog Banata, Sećanje na Paju Jovanovića (izloženo je njegovo čuveno platno „Vršački triptihon” i portret kralja Aleksandra Karađorđevića iz 1931 godine), Arheološka postavka iz vremena paleolita, neolita i sve do srednjeg veka i Izložba medalja iz 18. i 19. veka. Tu se može videti i maketa Vršačke kule iz 15 veka, koja je simbol Vršca.
Vrščani se mogu pohvaliti dobrom hotelskom, ali i ugostiteljskom ponudom. Gostima je na raspolaganju smeštaj u modernom i višestruko nagrađivanom hotelu “Vila breg” sa pet zvezdica, 48 soba i 105 kreveta, koji poseduje spa centar i zbog svoje lokacije i idealnog pogled na grad, je omiljeno mesto poslovnih ljudi i platežnijih turista. U samom centru je renovirani hotel “Srbija” sa tri zvezdice, 85 soba i 180 kreveta; na ulazu u grad je motel “Vetrenjača” sa 22 sobe i 44 kreveta; a isto toliko udaljen od centra grada je i “Pansion JAT”, koji raspolaže sa 47 soba i 78 kreveta.. Sve više ima kategorisanih soba u privatnom smeštaju. Vinski turisti su stalni gosti pomenutih hotela, ali i brojnih kafića i restorana, koji nastoje da vino i nacionalnu kuhinju promivišu na najbolji mogući način. Slično je i u lokalnim okolnim vinskim podrumima, od kojih su najpoznatiji “Podrum Kostov”, “Podrum Stojšić”, “Podrum Nedin” i “Podrum Vinarije Vinik”. Ovde je vino kultna reč i sve strukture društva se trude da ovaj grad afirmišu kroz ovaj božanski napitak.
Samo takmičenje privuklo je iznenađujuće veliki vroj učesnika kako vinara tako i proizvođače vinarske i vinogradrske opreme. Proizvođači vina su na ocenjivanje dali 101 uzorak. Ukupno je podeljeno 5 velikih zlatnih i 22 zlatne medalje, što samo po sebi govori o kvalitetu prijavljenih vina. Šampionska titula pripala je sremskokarlovačkoj vinariji “Vinum”, čije je vino “Sovinjon” po jedinstvenom mišljenju stručnog žirija bilo najbolje. Opština Vršac ove godine će njihovo vino otkupiti za razne prijeme koje organizuje tokom godine, što je odličan marketinški potez koji treba da slede i druge opštine u Srbiji.
Veliku zlatnu medalju u kategoriji belih vina zaslužio je i “Podrumu Pavlović” iz Vršca za vino “Sovinjon”. Najbolje crveno vino “Burgundac crni” imali su “Podrum Domenile Sara” iz Temišvara i “Podrum Ćojbašić-Nađ” iz Dolova za vino “Carsko crveno”. Podrumu „Vimmid” iz Negotina pobedio je u kategoriji rozea sa vinom “Aglaja Rose”.
Svečanost su uveličali i vitezovi banatskog vinskog reda “Sveti Teodor”, kao i predstavnici vinskih viteških redova iz Mađarske. Svi zajedno, turistički radnici, ugostitelji, vinski vitezovi i predstavnici lokalne zajednice, iskoristili su ovogodišnji Šesti po redu “Vinofest” da na najbolji način promovišu grad Vršac i ovaj deo Srbije. Vršac je i ovoga puta potvrdio da je jedinstven grad u koji treba doći, u kome se treba zadržati da bi se videle njegove znamenitosti, lepota okoline i osetila gostoljubivost žitelja.