Na 78. međunarodnom poljoprivrednom sajmu u Novom Sadu zapaženo mesto i interes da učestvuju našle su i male opštine i mesne zajednice. Jedna od njih je Gudurica, mesto od svega 1500 stanovnika, koje je petnaest kilometara udaljeno od Vršca, u podnožju Vršačkih planina.
Ime je dobilo po najvišem Guduričkom vrhu (641m), ne samo Vršačkih planina već i cele Vojvodine. Geografski položaj, klima i konfiguracija zemljišta ovog kraja poznati su još iz vremena Rimljana kao izuzetno pogodno za gajenje vinove loze. Postoje pisani dokumenti u kojima se pominje, još u srednjem veku, da su se na dvoru kralja Vladislava točila vina iz ovog vinogorja i da se „cena vina u Evropi formirala preko vina iz Gudurice“.
Amet Ramadanović, jedan od članova MZ Gudurica, od svoje 14 godina je aktivan na polju omladinskih, kulturnih i svih akcija koje su na dobrobit Gudurice. Osnivač je skautske organizacije, kulturno umetničkog društva „Vinogradi“, a poznanstva i prijateljstva koje je stekao kao aktivista, igrač i izviđač u mladim danima danas mu pomažu i u organizaciji festivala „Zlatna jesen“.
- Jedan od osnovnih motiva koji nas je doveo na Sajam jeste prezenacija našeg mesta, kraja kao i promovisanje desetog, jubilarnog Etno festivala „Zlatana jesen“, koji će se, ove godine, održati od 26. do 28. avgusta. Manifestacija je festival hrane, muzike i igre, a ove godine ćemo je dopuniti „mini sajmom“ na kojem će biti pokazane poljoprivredne alati i mašine. Za tri dana trajanja festivala, prošle godine je prodefilovalo oko 5000 ljudi, što je za malenu Guduricu predstavljlao priličan uspeh. Ove godine se nadamo još većoj poseti. Festival ima međunarodni karakter. Naši tradicionalni gosti su iz Rumunije, Slovenije i Makedonije, a prevashodni cilj nam je da dovedemo grupe koje su na neki način vezane za vinarstvo i vinogradarstvo, kako bi uspostavili i saradnju i poslovne kontakte.
- U Guduricu vredi doći zbog starih vinskih podruma, jer se Gudurica nalazi i na turističkoj mapi Srbije, na Putu vina, a svaka druga kuća ima vinski podrum i vinograd. Gudurica je poznata i po dobroj nacionalnoj kuhinji.
Drugu godinu za redom smo na Novosadskom sajmu, a inicijativa da se ovde nađemo i predstavimo potekla je od pozitivnih iskustava sa Etno festivala hrane i muzike u Novom Sadu, na kojem smo bili prisutni osam godina. Upravo tu, u vašem gradu, rodila se i druga ideja da i mi, putem festivala predstavimo našu Guduricu.
Ove godine smo se na 78. Međunarodnom poljoprivrednom sajmu predstavili sa pitom zeljanicom spremljenom na srpski, mađarski i romski način, a svakog dana je svoja vina predstavljala druga grupa vinara.
Gudurica je višenacionalno mesto u kojem živi osamnaest nacija i mi se ponosimo što tu našu multikulturalnost negujemo i čuvamo. Festivali i manifestacije poput ove u Novom Sadu nam pružaju priliku da to i pokažemo - na najbolji način završio je ovaj razgovor sa nama Amet Ramadanović.