Današnji moderni turisti, pogotovo inostrani, ne očekuju od organizatora putovanja da im predstavi samo stare crkve i manastire, već i da u direktnoj komunikaciji upoznaju način života jedne sredine, da uče na njihovim veštinama i da usput uživaju u autentičnim gastronomskim specijalitetima, tradicionalnoj muzici i folkloru.
Kulturno i prirodno bogatstvo kojim raspolažemo svakako je nepoznato za evropske i svetske turiste, pa multikulturalnost vojvođanskih sela može doprineti formiranju brenda celog područja i njihove prepoznatljivosti na tržištu. Zato je ova sela potrebno pripremiti u svakom smislu za dolazak turističkih grupa, kako bi na autentičan način predstavili svoje kulturno nasleđe, običaje, tradiciju, stare zanate, i što je najvažnije – svoje ljude. Rukovođen tom idejom, Dunavski turistički klaster Istar 21, udruženje za unapređenje saradnje i razvoj turizma u Podunavlju, uz podršku Sekretarijata za privredu Vlade Autonomne Pokrajine Vojvodine, raspisalo je konkurs za izbor 10 najboljih sela koja čine BOGATSTVO RAZLIČITOSTI Vojvodine /Podunavlja. Cilj ovog projekta je da se kreira turistička multi kulti tura, koja bi mogla biti jedinstven turistički proizvod na turističkom tržištu sveta i po čemu bi ovaj deo Srbije mogao biti prepoznatljiv.
Biljana Marčeta, sekretar klastera Istar21 napominje da je ideja projekta da se putem konkursa izaberu sela koja na najbolji način mogu predstaviti autentičnost Vojvodine/Podunavlja kroz bogatsvo kultura, običaja, gastronomije, folklora i muzike naroda koji ovde žive, ali i karakteristično graditeljsko nasleđe ovog regiona. Biće izabrano 10 najspremnijih sela za turističku promociju. Za sva sela koja se kandiduju će se napraviti pregled ideja, projekata, edukacije koje je potrebno realizovati kako bi se ona što bolje pripremila za turističku promociju. Ovaj pregled će biti dostavljen Vladi Vojvodine u cilju planiranja aktivnosti za 2012.godinu. Ostala sela koja ne uđu u izbor od 10 najboljih će svakako biti uključena u određene aktivnosti, a pre svega edukacije, kako bi mogli dostići ona sela koja su već mnogo uradila na svojoj turističkoj ponudi i promociji (edukacije će se odnositi kako na neposredne pružaoce usluga tako i na edukaciju za pisanje projekata za EU fondove).
Na konkurs se u ime sela mogu prijaviti: opštine, turističke organizacije, mesne zajednice, udruženja građana ili druga registrovana pravna lica.
U okviru projekta moraju se definisati partneri u projektu i njihove uloge. Preporučuje se da se oko projekta okupe svi nosioci razvoja u selu uključujući i vladin i nevladin sektor. Što je više relevantnih partnera, to će biti veća šansa za uspeh!
Za prijavu na konkurs potrebno je popuniti Prijavni fomrular u Word dokumentu i Listu kontakata u Excel dokumentu. Obavezno je popuniti oba dokumenta.
Glasanje i ocenivanje će se obavljati na više različitih nivoa i kroz više različitih aktivnosti. Prvi kriterijum za odabir je kompletnost i validnost prispelih dokumenata. Nepotpune i prijave koje ne stignu do naznačenog roka, neće se uzimati u razmatranje. Najvažnija će biti ocena koju će doneti stručni žiri sa grupom novinara i turista (uglavnom stranaca koji žive u Beogradu i Novom Sadu), koji će doći na „test turu“. „Test tura“ će biti najavljena i organizovana u saradnji sa podnosiocima prijave za konkurs. Stručni žiri će proveriti validnost informacija na licu mesta, sagledati spremnost sela da dočekaju organizovanu turističku grupu i prikupiti dodatne informacije koje će biti u funkciji što objektivnijeg ocenjivanja učesnika konkursa. Žiri će biti sastavljen od turističkih radnika, turističkih novinara, profesora i studenata turizma, istoričara, etnologa, koreografa... Novinari i turisti će putem anketnih listića na kraju ture dati svoju ocenu i njihove komentare i sugestije. Posebno mesto u glasanju imaće članovi klastera, jer će na kraju glasanja i Klaster imati svoj predlog za izbor 10 najboljih. U odlučivanju o 10 najboljih sela učestvovaće i određeni sekretarijati u okviru Vlade Autonomne Pokrajine Vojvodine koji će takođe dati svoje ocene (očekuje se da upravo ta sela i podrže u budućim aktivnostima na ovom projektu). Svoju ocenu daće i predstavnici VIP (Vojvodina Investmen Promotion – Fond za podršku investicija Vojvodine), Fond za razvoj Autonomne Pokrajine Vojvodine kao i pokrajinski Fond za razvoj neprofitnog sektora.
Između ostalog, organizovaće se i glasanje preko sajta klastera (odgovori iz grupe pitanja broj 10 u Prijavnom formularu zajedno sa poslatim fotografijama će biti objavljeni na sajtu www.istar21.rs). Sa medijskim kućama je postignut dogovor da organizuju svoje emisije ili rubrike u kojima će njihova publika moći da glasa i da dostavi svoje rezultate. Posebno pravo glasanja imaće i odredjene javne ličnosti. Na osnovu svih prikupljenih rezultata, biće određeni konačni pobednici tj. 10 najboljih i najspremnijih sela. Svi rezultati glasanja će biti objavljeni na sajtu klastera Istar21, a konačni rezultati i na sajtu Sekretarijata za privredu Vojvodine početkom septembra. Deset najboljih sela, koja budu izabrana, biće predstavljena na jesenjem Sajmu turizma u Novom Sadu.
Od tada pa dalje tokom cele sledeće godine, u ovim selima i sa ljudima iz ovih sela će se realizovati niz projekata koji treba da doprinesu razvoju turističkog proizvoda i pripremi za turističku promociju. Takođe će se raditi i na lobiranju da što više projekata, koji će se definisati tokom prikupljanja podataka, nađu svoje donatore ili udju u budžet Pokrajine i Republike za 2012.godinu.
Sa druge strane, već od sajma turizma u Londonu u novembru, počeće intenzivna promocija na sajmovima turizma i u inostranstvu kako bi se animirali turoperatori da ovu turu (ture sa ovom tematikom) ponude svojim klijentima u brošurama za 2013. godinu, jer će im programi za 2012 već biti spremni.
Biljana Marčeta, sekretar klastera Istar21 smatra da će realizacija ove ideje biti od višestruke koristi za vojvođanska sela. Pre svega bi se obezbedila nova radna mesta u selima, stimulisali mladi, žene i ostali nezaposleni, da ostanu na ruralnom području i doprinesu daljem razvoju svojih opština, a time i afirmaciji plasmanu lokalnih proizvoda i podizanju o neophodnosti i očuvanja životne sredine. Realizacijom ovog projekta biće kreiran jedinstven turistički proizvod, spreman za plasman na turističko tržište. Tada će Vlada Vojvodine u saradnji sa turističkim organizacijama pokrajine i republike, moći da krene u ozbiljnu promotivnu kampanju na domaćem i stranom tržištu kako bi se kreirala tražnja i privukao što veći broj turista (mada interesovanje možemo očekivati i u ovim prvim fazama, jer će sve aktivnosti biti promovisane u medijima i sa medijima). Klaster Istar21 će takodje raditi na promociji Srbije na domaćem i ino tržištu za 2012. ili 2013. godinu, kako bi upravo bogatstvo različitosti naših sela došlo do punog izražaja i do većeg broja gostiju.
Prijave i dodatnu dokumentaciju neophodno je podneti najkasnije do 20. juna 2011.godine do 16 č. na e-mail adresu
Ova adresa el. pošte zaštićena je od spam napada, treba omogućiti JavaSkript da biste je videli
ili u zatvorenoj koverti u elektronskoj formi na CD-u sa naznakom „Za učešće na Javnom konkursu za sela“ na adresu: Udruženje za unapređenje saradnje i razvoj turizma u Podunavlju Istar 21, Novi Sad, Pašićeva 7. Do sada je na ovu adresu stiglo 26 prijava, a očekuje sa da ih narednih dana stigne još.