U Taverni simboličnog imena „Sat“, koji neumitno beleži vreme koje prolazi, na Keju žrtava racije br 2, održan je nevelik, ali značajan skup sa temom Dunavska strategija - osnovni pravci i forum o učešću civilnog sektora u implementaciji Dunavske strategije, ili jednostavnije, Open Days 2011
– Otvoreni dani u otvorenim razgovorima. Koordinator projekta, gospođa Danijela Stojković-Jovanović, ispred Nevladine organizacija “Svet i Dunav”, u partnerstvu sa Foster Europe fondacijom iz Austrije, i Dimitrije Vujadinović, predsednik Balkankult fondacije iz Beograda, pod pokroviteljstvom Vlade AP Vojvodine, uz podršku Republičkog ministarstva za evropske integracije i pod okriljem Evropske komisije za regionalnu politiku, upoznali su predstavnike sedme sile sa programom koji će se u velikoj Sali Skupštine Vojvodine odvijati tokom tri dana, počev od četvrtka, 27. i trajati do 30.oktobra.
Gospođa Danijela Stojković-Jovanović je tom prilikom istakla sledeće:
-U okviru ove manifestacije organizovana su tri događaja. Prvi je premijerno otvaranje izložbe „Dunav-Put kulture-Kultrurstrasse”. O toj izložbi će govoriti gospodin Dimitrije Vujadinović. U subotu je planiran Forum sa temom: Učešće civilnog sektora u implementaciji Dunavske strategije, koji je namenjen prvenstveno civilnom sektoru. Ono što je značajno, a vezano za ovaj forum, je da će govoriti predstavnici evropske delegacije u Srbiji, i predstavnik našeg prijatelja i partnera u ovom projektu, Foster Europe fondacije iz Austrije, Forum je zamišljen tako što će u prvom delu biti predavanje tipa predavač-slušalac, a u drugom delu ćemo se baviti konkretnim stvarima, uputstvima, informacijama u smislu, koji su to trenutni fondovi i programi na koje civilni sektor može da aplicira.
Priprema i inicijativa samog foruma je krenula početkom 2010. godine preko interneta. Organizovana je mreža rada i priključivanja civilnog sektora. Pripreme su trajale punih godinu dana, da bismo krajem juna i početkom jula ove godine, imali konačno osnivačku skupštinu. Osnivačka skupština je imala 120 članova iz celog Podunavskog regiona. U okviru članica postoji niz različitih organizacija i fondacija, čak i nekoloko univerziteta, različitih u smislu aktivnosti kojim se bave. Da bismo olakšali i učvrstili rad foruma, mi smo se u velikoj meri oslonili na Dunavsku strategiju, jer ćemo pokušati na neki način u našim lokalnim sredinama, državama članicama dunavskog sliva i regije podunavskih zemalja, da širimo priču o mogućnostima civilnog sektora. Oslonili smo se na Dunavsku strategiju, koja pokriva sve oblasti života i rada žitelja koji se nalaze u Dunavskom basenu. Država Srbija je dobila mogućnost da bude koordinator grupe, koja je zadužena za razvoj infrastrukture, što je čudno s obzirom u kakvom se stanju nalazi infrastruktura u našoj zemlji, ali sa druge strane, može da bude vrlo podsticajno. To može da znači da ćemo imati najveću šansu da dobijemo fondove da se ta infrastruktura konačno malo približi evropskim standardima.
-Sledeći dan, nedelja, biće namenjen rukovodiocima osnovih i srednjih škola. U pitanju je obuka menadžera škola i projektnih timova. Do sada su sve obuke organizovane sporadično i nikada namenski za obrazovni kadar. Smatrali smo da je važno da ovom događaju posvetimo pažnju i pokušamo da obučimo stručni kadar osnovnih i srednjih škola iz Vojvodine, da pristupe apliciranju fondovima, jer dosadašnji način rada i oslanjanje samo na postojeće budžete naše Države, Pokrajine ili lokalne sredine nisu dovoljni kao izvori finansiranja. Danas zbog toga imamo situaciju velikog nepoveranja škola, jer od direktora pa naniže, nema informisanosti o tome da je sasvim legalno i preporičljivo da škole apliciraju kao samostalne ustanove i da time obezbede dodatna sredstva, da se više ne oslanjaju na budžet, jer to diktira savremeni trenutak. U okviru obuke imaćemo predstavljanje i nekoliko dobrih primera iz prakse, kao što je Gimnazija „Svetozar Marković“ iz Novog Sada, ali i primere nedovoljno dobro urađenih projekata, kada su ljudi imali dobre projekte, dobre timove, ali zbog nekih sitnica ili loših odgovora, te nerazumevanja same aplikacije, nisu uspeli da dobiju sredstva. Tim rečima završila je svoje izlaganje koordinator projekta i domaćin skupa gospođa Danijela Stojković-Jovanović o predstojećim Otvorenim danima 2011.
Dimitrije Vujadinović, predsednik Balkankult fondacije, bio je zadužen za lepši deo manifestacije koji se tiče izložbe, čije je zvanično otvaranje odžano u četvrtak, u Sali skupštine grada, Žarka Zrenjanina br.2
-Nakon otvaranja kancelarije Vojvodine u Briselu, ovo je prvi veliki značajan međunarodni događaj u Vojvodini, kazao je gospodin Vujadinović. O ovome se malo zna kod nas, na žalost, a ja bih rekao da je to događaj sličan „Noć muzeja“, samo što je ovo vezano za jednu drugu ciljnu grupu i na jednom stručnijem nivou. Samim tim što preko 300 raznih institucija iz Evrope učestvuje u ovako jednom velikom događaju, samim tim što centralni simpozijum ili okrugli sto u Briselu o ovim temama, govori o tome koliki značaj oni daju ovoj manifestaciji i kolika je njena snaga u smislu umrežavanja i neposredne saradnje na nivou evropskih regiona. Iako Srbija nije članica EU, imamo pristup ovakvim programima, čak je i poželjno da učestvujemo u njima, i ovo je događaj koji potvrđuje prisustvo Vojvodine, tj njene kancelarije u Evropskoj uniji. Ono što je značajno sa aspekta kulturne politike, kojom se ja bavim, pokazalo se da je najbolja formula, kada je u pitanju saradnja civilnog sektora i međunarodne kulturne saradnje, da političari koji su neizbežni, stvore ambijent, a da realizaciju projekata prepuste ustanovama, institucijama koje se time neposredno bave. Dobar primer za to je događaj o kome mi danas govorimo. Stvorena je jedna pozitivna politička atmosfera sa kancelarijom Evropske unije, uz podršku Vlade Vojvodine, a ovo dešavanje imamo zadovoljstvo da realizujemo zahvaljujući asocijaciji „Svet i Dunav“, koji su nam se pridružili.
-Ono što mogu da kažem, a vezano je za značaj ovog događaja, je i sama mogućnost pristupa određenim fondovima, finansijskoj i svakoj drugoj neposrednoj podršci civilnom sektoru, ustanovama, od obrazovnih, kulturnih, do ustanova socijalne zaštite, fondovima EU. O tome se kod nas malo zna.
Ono što je Balkankult dobio kao zadatak, to je organizovanje jedne izložbe, ove godine tema je Dunav. Dunav će u narednim godinama biti jedan od stožera saradnje i to, ne samo u sferi ekonomije, turizma i informacija, od kojih je počelo, već i u sferi kulture, i na nivou civilnog sektora.
Balkankult je prošle godine raspisao jedan veliki konkurs. To su male grafike koje se stavljaju u knjige, na temu „Dunav-put kulture“. Prispeo je veliki broj radova iz svih Podunavskih regiona, odnosno država, i žiri je napravio selekciju. Izabrano je 130 radova i ti radovi su premijerno izloženi u holu Skupštine grada.
Ovo jeste značajan događaj za Srbiju, a pre svega za Vojvodinu. To jeste prva ozbiljna mogućnost umrežavanja na nivou regija u okviru evropske regije, i u okviru Evrope. Nažalost, Vojvodina je imala nekoliko šansi koje je propustila, i na tom polju saradnje se nije mnogo postiglo-na kraju je konstatovao gospodin Dimitrije Vujadinović.
Nadamo se da su greške napravljene u prošlosti bile dobar nauk da se više ne ponove. Moramo drugačije da mislimo i da delamo. Ovakvi stručni skupovi, organizovani besplatno za sve zainteresovane, za sve one koji hoće da znaju bolje i više, direktno su u funkciji davanja informacija, znanja, podizanja svesti, kako pojedinca tako i društva u celini. Jedno je sigurno, put znanja je jedini mogući i pravi način za izvestan pomak u bolju budućnost.