Tue09172024

Poslednja izmena:09:00:36 PM

Back TURIZAM TURISTIČKE ORGANIZACIJE TO Sečanj predstavila potencijale opštine

TO Sečanj predstavila potencijale opštine

  • PDF

Po prvi put na 34. Međunarodnom sajmu turizma u Beogradu, učestvovala je mlada Turistička organizacija opštine Sečanj, registrovana avgusta 2011. godine. Njena v.d. direktorica, mlađana i profesionalna Miljana Popara, ukratko je predstavila opštinu Sečanj i njene velike turističke potencijale.

- Na ovaj sajam smo doneli turističke vodiče, flajere, dosta propagandnog materijala sa ciljem da ukažemo, pre svega na ribolovne i lovne kapacitete našeg područja, na kulturne i sakralne objekte, koji svedoče o burnoj i interesantnoj istoriji ovog kraja, na brojne kulturno – zabavne manifestacije tokom godine, koje mogu biti jako interesantne posetiocima iz drugih područja. Osim toga, na našem štandu, tokom sva četiri dana trajanja sajma je predstavljena tradicionalna banatska kuhinja – izjavila je Miljana Popara i nastavila:.
– Prirodni ambijent opštine Sečanj čine aluvijalne šume, barske biljke, stepska vegetacija i vodena prostranstva te tako daju osnovu za formiranje staništa velikog broja životinja. Prostire se na 523 km², a Lovačko udruženje opštine Sečanj gazduje na 52.220 hektara i ima 10 lovačkih društava u svom sastavu. Lovni potencijal predstavlja najatraktivniji turistički resurs, kojim opština Sečanj raspolaže.
-A kada je ribolov u pitanju, u opštini postoje šest ribolovačkih udruženja, reka Tamiš prolazi kroz našu opštinu, a tu su još i Brzava , Stari Tamiš i kanal DTD, svi veoma bogati ribom. Imamo pet veštačkih jezera, ribnjaka za uzgoj konzumnog šarana, površine 3.000 hektara, i ovo vodeno bogatstvo pruža mogućnost za razvoj osim ribolovnog i sportsko- rekreativni turizam, kako za decu tako i za odrasle.
-Posebnost ovog kraja su i bogat kalendar priredbi, raspoređenih tokom cele godine. Najatraktivnije su: Pokrajinska smotra recitatora „Pesniče naroda mog“ polovinom aprila, Mitrovdanski susreti u Sečnju – kojim se obeležava godišnjica doseljavanja u Banat, i „Dani ribe“, polovinom avgusta, prvi put organizovana 2008. godine, s obzirom da je proizvodnja konzumnog šarana opštinski brend.

Miljana Popara je za sada jedina zaposlena u Turističkoj organizaciji opštine Sečanj. Po opštem uverenju, prirodni potencijali ovog kraja uveliko prevazilaze trenutne turističke kapacitete. Razlog za to su nepostojanje razvijenog smeštaja u domaćoj radinosti, pratećih vanpansionskih sadržaja, nedovoljna marketinška aktivnost. Miljana Popara u tom pravcu planira u narednom periodu da preduzme krupne korake:

- U samom centru Sečnja nalazi se hotel „Crveni cvet“, kapaciteta 52 ležaja, koji u svom sastavu ima apartmane za lovce, banket salu, restoran sa 220 sedišta, veliku baštu sa starim platanima. Ono što Sečnju nedostaje su prihvat gostiju u domaćinstvima, pa smo preduzeli prvi korak u tom pravcu, a to je edukacija. Imamo par domaćinstava koja time počinju da se bave i mogu da kažem da je to tek u povoju. Imamo dosta stranih gostiju, lovaca, ali oni se za smeštaj „snalaze“ preko prijatelja i društava, i tu bi trebalo čitavu organizaciju podići na malo viši nivo.

-Interesantno je da se Sečanj nalazi na magistralnom putu Vršac – Zrenjanin i da je u krugu od 50 km od Beograda i Novog Sada. U mestu Jaša Tomić je malogranični prelaz sa Rumunijom. Sečanj, svega 30 km udaljen od Temišvara najbliža je veza prema ovom gradu iz Novog Sada i Beograda. Imamo čvrsto obećanje da će uskoro biti otvoren veliki granični prelaz, što će usloviti razvoj tranzitnog turizma. Obogaćivanju turističke ponude doprineće i nekoliko arheoloških nlazišta od velikog značaja iz različitih perioda, te sakralni objekti sa vrednim umetničkim delima – zaključila je na kraju razgovora Miljana Popara.

Opštinu Sečanj čine jedanaest naselja (Sečanj, Banatska Dubica, Boka, Busenje, Jarkovac, Jaša Tomić, Konak, Krajišnik, Neuzina, Sutjeska i Šurjan) u kojoj živi oko 16.000 stanovnika, uglavnom Srba, ali i Mađara, Rumuna, Roma, Jugoslovena, Hrvata, Bugara. Do pred Drugi svetski rat većinu stanovništva činili su Nemci, a posle rata ovde se naseljava uglavnom živalj iz Bosne i Hercegovine. Po nacionalnom sastavu stanovništva ovo je bila i jeste multikulturalna sredina, zabeleženih tragova svih onih naroda, koji su se zaustavili u ovim krajevima tokom njene istorije. A danas se upravo kvalitet, bogatstvo različitosti, izuzetno potencira i uz sve prirodne balgodeti i nezanemarljivu blizinu granice sa EU, ukazuje na to, da će optina Sečanj, uz zalaganje vrednih, mladih ljudi i uz prodršku društvene zajednice, brzo pridobiti veliki broj turista različitih interesovanja.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com