Thu12072023

Poslednja izmena:11:36:23 AM

Back REPORTAŽE AKTUELNO Castelraimondo pod snegom iz prve ruke

Castelraimondo pod snegom iz prve ruke

  • PDF
  • Prethodna
  • 1 of 11
  • Sledeća

Glumica Nevena Šarčević je nakon uloge Gospa od badema italijanske spisateljice Marine Fiorato i neobičnog nadimka “Devojka od badema” u Beogradu, ove zime otišla u Italiju na mesečnu februarsku stipendiju, gde je sa Koreancina, Francuzima, Špancima, Argentincima, Brazilcima i mnogim drugim narodnicima prezentovala Srbiju, ostvarila puno kontakata, saradnju sa EDULingua Castelraimodom i vratila se sa osvojenim trećim mestom na internacinalnoj večeri kuvanja.

A ne samo to nego je kroz ovo radno putovanje osetila sve moguće čari, običaje i stil zivota kako Italijana tako i drugih nacionalnosti, nakon čega sada sasvim drugačije posmatra ljude i priče o Italiji. Nije sve tako kako izgleda i kako se priča, jer kako kaže Nevena, ona od sada samo sebi veruje.

-Radni dan je počinjao u 8h ili 9h, kada se odlazilo u laboratoriju za italijanski jezik, potom na ekskurzije u različite gradove. Netipični časovi italijnaskog kroz glumu ili prezentacije su veoma korisni bili za usavršavanje, a i uživanje. Mnogo neobičnih fazona i vežbi sam pokupila od njih, ali sam i ostavila svoje - dodala je ova maštovita glumica koja ima nepresušne ideje za nove izazove.

-Prezentovala sam im našu kuhinju jedan dan i objašnjavala potanko svaki recept, svaki običaj i šta znači prava turšija i čvarci i proja i gibancica itd. Neke stvari sam zanimljivo prevela jer za njih ne postoji odgovarajuća reč.
Na pitanje da li je grešila italijanski i koliko ga zna, odgovorila je da je zasigurno grešila baš zato što je brza pa hoće što više da kaže i to na žargonskom italijanskom, ali da joj snalaženje nije ponestajalo te je bez premca sve zadatke odlično obavljala, što je i najbitnije u današnje vreme.
-Nakon stipendije polaže se jedan ogromni test od 3 sata. Sami ste u učionici, ne možete
nikoga ni da pitate, ni da vidite ni da šapnete, baš je rigorozno, nakon njega me je bolela glava sve do povratka na aerodrom. Imala sam 70 poena od 100 i jako sam zadovoljna. Tako umorna i tako sama, polagala sam test koji nije bio ni malo naivan, više se ne sećam ni koliko je strana imao. Najpre, ide slušanje, na kom sam eto najbolje prošla, a njega sam se najviše plašila. Ali, ovog puta sam bila dovoljno koncentrisana - objašnjava glumica i dodaje da su časovi pevanja, kao i skečeva, glumačkih scena, filmova, bili najzanimljiviji kao i časovi o vinu kod somelijera, kod koga je pomno pratila svaku reč, jer kako kaže, ljubitelj je istog, ali ne njihovog, nego našeg Radovanovićevog i Kovacevićevog vina, za koje italijanski somelijer i te kako zna.
-Castelraimondo je lep grad. Ime potiče od Raimondo di Attone, koji je 1311. tražio dozvolu od Camerina da izgradi tvrđavu u oblasti savremenog Castelraimonda, gde je novoizgrađeni dvorac dugo predstavljao metu između susednih gradova. Čuvena kula visoka je 44 m i služila je za slanje poruka i danju i noću. Danas je samo simbol grada koga studenti celog sveta prepoznaju, jer se upravo ujedinjuju na ovom mestu. U stipendiju nije uračunata ishrana, jer je i sistem osmišljen tako da se živi u apartmanima, baš zbog toga da bi svi zajedno pričali istim jezikom i obavljali različite radnje, što tera na konstantno razmišljanje na italijanskom, koji nakon kuvanja i spremanje ručka u zajedničkom apartmanu postaje rutina. Jako je sve uredno i čisto. Rezidencija je velika, ali i hladna, jer se nisu nadali ovakvoj zimi. Sneg je bio i do metar u nekim delovima, a i više, što je za njih nesvakidašnje. Sušila sam se fenom jer morala sam da nađem način da se ugrejem. Prozvali su me asciugacapelli, a ja sam se šalila i rekla da je to običaj u Srbiji. Naravno, svi su se smejali mojim izvalama i to mi je najlepše i bilo kada se u trpezariji smejemo na 5 različitih jezika i svi se kapiramo - sa Španjolkom, koju sam mnogo zavolela, kao i Meksikankom, Francuskinjom i Kostarikankom. Družile smo se tako lepo, kao da se poznajemo ceo život. Uveče se išlo u grad, u najpoznatiji London pub, gde se igra i služe pečena krilca sa pivom. Posebno zanimljive, bile su Karaoke večeri.

Karneval u Veneciji, glumicu Nevenu Sarčević je srećom zakačio 14. februara, na Dan zaljubljenih, kad je imala priliku da oseti čar maski, misterije i neobičnog saobraćaja. Čuvena Fontana vina i dalje je aktuelna, mladi se tu okupljaju, piju vino brule i šminkaju se za karneval. Grad bajke je zaista, nenadmašan u svojoj misteriji. Karneval će se sigurno još dugo održavati, ali na nogama na kakvim je i Venecija postavljena - nestabilnim. I dok je karneval trajao, kuvano vino se pilo i maske kupovale i nosile kroz ceo grad. Vožnja gondolom je koštala 80 evra i više. A pizza 4 evra i više. Kafa u Veneciji može da se nađe za 5 evra, pa dalje. Sve ekskurzije u sklopu Castelraimonda, kao i sve ostale aktivnosti, bile su precizno propraćene. One koje nisu uračunate, plaćaju se u školi i ne postoji šansa da negde prođete za badava.
-Ekurzije su bile aktivnog tipa. Morali smo da čujemo o svakoj crkvi sve, da ne propustimo ni jednu. Takođe, nismo zaobišli ni jedan poznati restoran, a da nam profesori nisu sugerirali koju pizu da izaberemo ili koju kafu. Više volim meksičku kuhinju nego italijansku, tako da sam redovno sa cimerkama jela njihove specijalitete, dosta pikantnije i približne našim – iznela je svoje utiske o boravku i usavršavanju u Italiji Nevena Šarčević.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com