Bečej ima dobru vodu i lošu infrastrukturu, a Novi Bečej dobru vodovodnu mrežu i izuzetno lošu vodu. Ova dva grada, sa potpuno različitim problemima, koje deli samo reka Tisa, praktično nekoliko stotina metara, uskoro bi mogla da reše ovaj veliki problem, ukoliko delegacija opštine Novi Bečej uspe da dobije sredstva iz fondova EU, a za to ima velike šanse. O čemu se zapravo radi.
Opština Novi Bečej, kao i ostale opštine srednjebanatskog regiona, ima veliki problem sa pijaćom vodom, jer je izuzetno lošeg kvaliteta. Prema Strategiji vodosnabdevanja i zaštite voda u APV (Sl.list APV 1/2010), sirova voda za piće na izvorištu u Novom Bečeju pripada kategoriji “H” – voda najgoreg kvaliteta. Prvobitno razmatrano rešenje problema je bila izgradnja fabrike za prečišćavanje pijaće vode, samostalno od strane lokalne samouprave uz pomoć EU fondova, ili putem javno privatnog partnerstva. Ovo rešenje je bilo ugrađeno i u opštinska strateška dokumenta (Strategija održivog razvoja opštine Novi Bečej i Akcioni plan opštine Novi Bečej).
Kada se uzmu u obzir sledeće činjenice: izuzetno loš kvalitet vode za piće, potreba obezbeđenja visokih evropskih standarda po pitanju kvaliteta pijaće vode, skupi procesi i procedure za prečišćavanje vode, slaba zainteresovanost privatnog sektora, neizvesnost i dug rok čekanja na EU fondove i hitnost u obezbeđenju zdrave vode za stanovništvo, napuštena je ova opcija rešenja problema obezbeđenja pijaće vode u Novom Bečeju.
Ponovo je izvršena analiza problema i utvrđeno je da je rešenje problema vode za piće u izgradnji Regionalnog sistema vodosnabdevanja opština Bečej i Novi Bečej. Formirana je Centralna međuopštinska komisija opština Bečej i Novi Bečej radi izrade projekta regionalnog sistema vodosnabdevanja.
Prema Strategiji vodosnabdevanja i zaštite voda u APV, sirova voda za piće na izvorištu u Bečeju pripada kategoriji “B” – voda visokog kvaliteta i zahteva brze i jeftine postupke obrade. U Bečeju već postoji i funkcioniše sistem vodosnabdevanja sa fabrikom za preradu pijaće vode. Izvršena su merenja i ispitivanja koja su dokazala da postojeće izvorište pijaće vode u Bečeju ima dovoljne kapacitete za narednih 25-30 godina da snabdeva stanovništvo i industriju obe opštine. Interes opštine Bečej je višestruk, jer će veći broj građana (naseljenih mesta) opštine Bečej biti priključen na fabriku vode, biće izvršena rekonstrukcija fabrike vode i vodovodne mreže, bušeni novi bunari, a povećan broj korisnika će dovesti do smanjenja cene vode.
Opštine Novi Bečej bi na ovaj način obezbedila kvalitetnu vodu za piće svojim građanima po daleko nižoj ceni od sadašnje po kojoj se vrši prečišćavanje vode na izvorištu u Novom Bečeju. Mnogo je veća verovatnoća, da će na ovaj način doći do brže realizacija projekta od prethodno razmatranog rešenja (izgradnja nove fabrike pijaće vode).
Izrada regionalnog sistema vodosnabdevanja optina Bečej i Novi Bečej je predviđena Strategijom vodosnabdevanja i zaštite voda u APV. Obe opštine su izvšile reviziju i ažuriranje svojih strateških dokumenata i ubacile projekat regionalnog sistema vodosnabdevanja. U toku je procedura donošenja i usvajanja prostornih planova obe opštine i oni će, takođe, sadržati sistem regionalnog vodosnabdevanja. Budući da se radi o velikoj investiciji, za čiju realizaciju je neophodno nekoliko godina, njena realizacija podeljena je u nekoliko faza. Naravno, ništa od ovoga ne može da krene dok se ne obezbede finansijska sredstva, a upravo dobre vesti na tu temu donosi delgacija opštine Novi Bečej iz Brisela.