Васкрсење господа Исуса Христа је темељ хришћанства, највећи и најрадоснији хришћански празник. Васкрс је дан који хришћанска црква слави као Христову победу над смрћу, о чему сведоче и речи Св. Павла који каже: “Ако Христос није васкрсао, онда је празна проповед наша, празна је вера наша”(1 Кор 15,14)., “Смрт Господњу објављујемо, васкрсење Његово проподведамо” (1 Кор 11,26; извод из Литургије Св. Василија Великог).
Хришћанство се заснива на вери да је Христос устао из гроба, да је својим васкрсењем из мртвих разрушио и превладао општеважећи закон умирања и смрти. Сва четири Јеванђеља потврђују да је Христов гроб нађен празан у недељно јутро, после Распећа. Током 40 дана по Васкрсењу, Христос је јављао својим ученицима, све до Вазнесења, показујући им своју победу над смрћу, уверавајући их да ће се они и даље моћи ослањати на његову помоћ, чак и кад он буде физичи узет од њих. Они ће наставити његову службу у којој ће Он заувек бити с њима присутан. После тродневног боравка телом и душом у гробу, Исус Христос је Васкрсао – устао из мртвих чиме је отворио пут у свет нове, преображене реалности, која је до тада људима није била непозната.
Пошто је Христос васкрсао у недељу, Ускрс се увек слави прве недеље после првог пуног месеца који долази после пролећне равнодневнице, и после јеврејске Пасхе. То је покретни празник, који може пасти у размаку од 35 дана, код источних хришћана, Ускрс најраније може да падне 4. априла, а најкасније 8. маја, а код западних хришћана увек пада између 22. марта и 25. априла.
Читава недеља по васкрсу се назива Светла недеља, а Срквене песме које се тада певају пуне су радости И весеља.
За тај празник, обичај је фарбање јаја, који потиче још из времена Христовог Васкрсења и Вазнесења, када је следбеница Христова, Марија Магдалена у Риму проповедајући Јеванђеља, изашла пред цара Тиберија, поздравивши га речима: “Христос Васкресе!” и пружила му на дар офарбано јаје.
Јаја симболизују обнављање природе и живота. Најчешће се јаја фарбају у црвено, јер црвена боја симболизује радост и Божанску љубав. Туцање јајета и лом љуске, која симболише окове, представља почетак новог живота. Деца се највише радују Васкрсу и шареним јајима, којима се туцају. Чије се јаје разбије, тај губи и предаје се ономе чије је јаје јаче. Прво офарбано јаје чува се у кући и назива се “чуваркућа”. Обичај је даривања јајима, које значе радост и за оне који га дају И за оне који га примају.