Kada se jedna manifestacija organizuje, pa uspe, onda neko može reći da je to bila početnička sreća, ali, kada se to ponovi i sledeći put, a u još boljem izdanju, onda je to potvrda da je tako nešto svesrdno prihvaćeno i da polako prerasta u tradiciju. Upravo to bi se moglo reći za još uvek malenu, ali toliko značajnu manifestaciju za opštinu Žabalj, njenu Turističku organizaciju, sve “male” vinare i sve vinoljubce ovoga kraja.
Druga po redu manifestacija “Nova vina Potisja”, održana u petak,30. novembra 2012. godineu Lovačkom domu “Jelen”u organizaciji Turističke organizacije opštine Žabalj, Vinarije „Biserno“ iz Čuruga i Udruženje građana „Volim Žabalj“, okupila je više proizvođača vina nego prošle godine, zainteresovanim vinoljubcima podarila je degustaciju za pamćenje i uz sve to, što je takođe od izuzetne važnosti, priredila predavanje na temu „Uzgoj vinove loze u Potisju i preporučene sorte vinove loze za područje Potisja“, u okviru koga su govorili eminentni stučnjaci sa Departmana za voćarstvo, vinogradarstvo, hortikulturu i pejzažnu arhitekturu Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu, prof. dr Nada Korać i prof. dr Đorđe Paprić. Četrdesetak zainteresovanih slušalaca, mogli su da čuju sve o vinskim sortama, načinu sađenja vinove loze, njihovim karakteristikama i da sami dođu do zaključka koje su sorte najpogodnije za uzgoj u ovom regionu.
Uz prigodne sendviče i kojekakve „špecije“ koje su priredile članice Udruženja žena iz Gospođinaca, Poljoprivredno gazdinstvo Dejakov i Lovačko udruženja Žabalj, degustacija vina trajala je do kasnih večernjih sati. Na kraju, proglašena su i najbolja ovogodišnje izložena vina po ocenama onih koji su ih degustirali. Najviše glasova pripalo je vinima Vinarije Biserno, Bore Dragina i Udruženja Boranj, svi iz Čuruga.
Organizatorima, još jednom, čestitke, jer su shvatili da je najbolji i najefikasniji način za dovođenje turista manifestacioni turizam, a da je za one koji nameravaju da se bave vinogradarstvom i vinarstvom najkorisnije da o svemu što ih u ovom izazovnom poslu čeka, čuju od vrhunskih stručnjaka i poznavalaca iz ove oblasti. To će u dobroj meri uticati na razvoj kulture pijenja vina, koja se polako, ali sigurno širi u Žablju, Vojvodini, Srbiji, nepravedno potisnuta o agresivne “pivarske industrije”, uglavnom stranih kompanija, sa velikim budžetima.
Za sada Žabalj ima samo jednu registrovanu vinariju, ali ima svoje Udruženje vinara. Nakon druge manifestacije „Nova vina Potisja“, jasno je i to da će još više ljudi uživati u konzumiranju „Božanskog napitka“, jer je najčešće pitanje pre i za vreme održavanja vinskog hepeninga u Žablju bilo da li će biti vina za prodaju.
Više fotografija možete da pogledate o v d e.