Tue09102024

Poslednja izmena:09:44:43 PM

Back PRIVREDA INSTITUCIJE Srbija može da bude velesila u voćarskoj proizvodnji

Srbija može da bude velesila u voćarskoj proizvodnji

  • PDF

Prof. dr Zoran Keserović, direktor Departmana za voćarstvo, vinogradarstvo, hortikulturu i pejzažnu arhitekturu Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu i predsednik Društva voćara Vojvodine, dobio je sve pohvale za organizaciju tradicionalnog, decembarskog skupa voćara, za izbor i kvalitet predavača i raznovrsnost tema koje su zainteresovani slušaoci mogli da čuju u subotu, 15. decembra, u amfiteatru Poljoprivrednog fakulteta. Pitali smo ga, da li je on lično zadovoljan ovogodišnjim Savetovanjem o unapređenju proizvodnje voća?

-Sala je bila puna, što znači da smo pogodili temu i zainteresovali slušaoce. Znam da zbog loših vremenskih prilika mnogi nisu mogli da dođu, kao recimo ljudi iz „Južnog Banata“, koji su morali da se vrate jer su bili veliki nanosi na putevima. Bez obzira na to, i za mene lično je ovako velika poseta veliko iznenađenje. Očigledno je da su proizvođači shvatili da na ovakvim savetovanjima mogu da dobiju korisne informacije, da sami uviđaju da se primenom najsavremenije tehnologije i raspolaganjem novim saznanjima, dolazi do napretka, ne samo kada je u pitanju tehnologija proizvodnje jabuka, već i drugih voćnih vrsta. Prva sekcija, odnosno radionica, bila je o savremenim trendovima u proizvodnji jabuke, o tome šta je novo što smo videli u Italiji, pogotovo u delovima gde se bave intenzivnom proizvodnjom kao što je dolina Aldo Adiđe ili Južni Tirol, deo oko Lajburga, čija iskustva polako prenosimo ovde. Moj tim koji radi na unapređenju tehnologije proizvodnje jabuke radi dosta i na uvođenju novina. Jedna od njih je promena samog načina rezidbe, zatim formirnja uzgojnih oblika. Ono što je takođe novina, jeste primena biljenih regulatora rasta u cilju obrazovanja cvetnih začetaka kako bi otklonili alternativnu rodnost. Radimo dosta na realizovanju nekih klupskih sorti koje bi bile važne za Srbiju. Imali smo pregovore u Italiji oko sorte Pink Lady kao klubske sorte – izjavio je dr Keserović.
Naš sagovornik kaže da su sva predavanja bila odlična, posebno interesantno je bilo čuti  sedmogodišnje iskustvo Milorada Šubića, iz Međumurja, koji je razvio najbolji izveštajnu prognoznu službu u bivšoj Jugoslaviji.
-I nama je izuzetno potrebno da proizvođači dobijaju kompletne informacije kako treba tretirati, protiv koje bolesti, sa kojim preparatima itd. Takođe, izuzetno aktuelno, bilo je i predavanje Marije Milenković o grinjama, s obzirom da su grinje postale veliki problem u tehnologiji i proizvodnji jabuke.
Dr Keserović obaveštava da je ove godine bilo veliko interesovanje za podizanje zasada, čemu je doprineo izvoz za Rusiju, ali i veća potražnja voća, kako smrznutog tako i svežeg. U strukturi izvoza, pored malina, u prvih deset proizvoda se nalazi i smrznuta višnja, polako i sveža jabuka čiji je izvoz povećan sa 35.000 tona, koliko je iznosio 2006. godine, na preko 130.000 tona, u 2011. godini. To govori i o tome da se dosta uradilo na promeni strukture sortimenta, poboljšanju kvaliteta, što su prepoznali ne samo Rusi, nego i kupci u Evropi, koji vide da smo krenuli dobrim putem. Italijani kažu da ako ovako nastavimo da ćemo vrlo brzo postati, pogotovo u Vojvodini, postaćemo velesila u proizvodnji jabuke, što jeste plan srpskih voćara. U prilog ovoj informaciji ide i saznanje da je dr Keserović nedavno imao sastanak sa ministrom poljoprivrede Goranom Kneževićem, da je dogovoren novi skori sastanak o strategiji razvoja ruralnih sredina u poljoprivredi, tako da voćari  i od strane države imaju razumevanje i pomoć nadležnog ministarstva, koje treba da se izbori za veći budžet, a ako se izbori za veći budžet, onda će svima biti lakše i što se tiče tehnologije, a i prodaje srpskog voća.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com