Fri12012023

Poslednja izmena:08:03:58 PM

Back REPORTAŽE PRISUSTVOVALI SMO Vojislav Dević promovisao info karte Novog Sada i Petrovaradinske tvrđave

Vojislav Dević promovisao info karte Novog Sada i Petrovaradinske tvrđave

  • PDF
  • Prethodna
  • 1 of 9
  • Sledeća

Prvo i osnovno što uradi svaki turista kada dođe u neki grad, je da kupi kartu grada i njegove okoline, jer to je nešto što internet ne može da zameni. Te mape su „prva pomoć“ ili GPS snalaženja u novom prostoru, a njihova vrednost je utoliko veća ukoliko jasnije pružaju više informacija o najvažnijim lokalitetima, od krucijalne važnosti za strance koji žele da upoznaju grad i njegovu okolinu.

Bilo je više pokušaja izdavanja raznih bedekera, informatora, različitih mapa vezanih za Novi Sad i njegovu okolinu, čak vrlo studioznih informatora, kojima se ponudilo mnoštvo ključnih i validnih podataka o Petrovaradinskoj tvrđavi i Novom Sadu.
Od nedavno, Novi Sad i Petrovaradinska tvrđava dobili su dostojan edukativno-informativni-kulturni vodič o svojoj prošlosti i sadašnjosti u „Kulturno-istoriijskoj info karti Petrovaradinske tvrđave, Dunavskog Gibraltara“ i „Info karti brendova Novog Sada“. Promocija ove dve info karte, autora Vojislava Devića, u izdanju „Strateg projecta“ d.o.o., održana je u četvrtak 24. januara 2013. godine, u amfiteatru Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode u Novom Sadu.
„Kulturno-istorijska info karta Petrovaradinske tvrđave, Dunavskog Gibraltara“, na spoljnoj strani daje istorijski kontinuum naseljavanja, građenja i života na Petrovaradinskoj steni od praistorije, rimskih, cistercitskih, turskih, austrijskih utvrđenja, događaja, legendi o poddunavskom prolazu, podacima i artifaktima, bastionima, uniformama i ličnostima, te ključnim momentima koji su menjali istorijski tok. Na drugoj, unutrašnjoj strani mape, nalaze se podaci o današnjoj tvrđavi, javnim preduzećima koji vode brigu o njoj, Muzeju grada Novog Sada, hotelu, ateljeima Likovnog kruga sa više od osamdeset umetnika, koji žive na tvrđavi od 1953. godine, o Ustanovi za izradu tapiserija 61, Akademiji umetnosti Novi Sad i drugim javnim i kulturnim ustanovama, manifestacijama kojima je danas zaokupljen petrovaradinski lokalitet.
„Info karta brendova Novog Sada“, sa spoljašnje strane prikazuje sve ono što je u vezi sa kulturnom baštinom: crkve, arhive, galerije, parkove, a sa druge strane naučne i privredne institucije, sportske i ugostiteljske objekte, javna preduzeća i banke kao i velike gigante koji se nalaze u Novom Sadu, kao što su Elektrovojvodina, Novosadski sajam, Srbija gas i drugi.
Govoreći o Info kartama Vojislava Devića, Siniša Jokić, kustos Muzeja grada Novog Sada, izrazio je neskriveno zadovoljstvo što može da konstatuje da su u pitanju dva istorijska izdanja, koja na pravi način predstavljaju Novi Sad, Petrovaradinsku tvrđavu, nekad i sada. Posebno je ukazao da Info karta brendova Novog Sada ima nešto drugačiji pristup.
-Autor, Vojislav Dević je akcenat stavio na predstavljanje ustanova kulture, javna preduzeća, prezentaciju i nauke i prirode, sublimirajući svoj višegodišnji rad i angažovanje na animaciji ne samo kulturno istorijskih spomenika nego i prirodnih i duhovnih vrednosti Novog Sada i njegove okoline. I ranije je bilo sličnih pokušaja, imali smo i ranije mapa, ali ovako sveobuhvatno predstavljanje lične karte grada, kroz istorijski razvoj, događaje i objekte, potkrepljene fotografijama, slikama, ali i sadašnje kulturno istorijske vrednosti, bila je karika koja nedostaje. Na ovaj način, ovom kartom, prikazane su ustanove kulture, priroda i naučne ustanove, nešto novo, napredno, nešto što daje gradu kvalitet za XXI vek. Ovo je jedan od najkompleksnijih prikaza grada - naglasio je Siniša Jokić i nastavio:
-Sve što prezentuje našu kulturnu baštinu i javno dobro je više nego potrebno i treba da ga bude što više, jer angažuje tim ljudi, razmenjuju se iskustva, poboljšava se ponuda koja afirmiše našu kulturno istorijsku baštinu. Naši izazovi i ciljevi za budućnost su veliki. Jedan od njih je da Petrovaradinska tvrđava uđe na listu zaštite UNESCO-a, zatim da se podstiču turistički potencijali grada, jer je turizam ozbiljna privredna grana, a sve u cilju krajnje inicijative Novog Sada da postane Evropska prestonica kulture 2020. godine. Što se više publikuje, što se više iznese dokumenata o vrednostima naših kulturno istorijskih spomenika, naše baštine, to je bolje, smislenije i u tom pravcu pružamo punu podršku i mi koji radimo u javnim i državnim preduzećima i oni što rade u privatnom sektoru, jer je ta saradnja korisna za sve - zaključio je gospodin Siniša Jokić.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com