Svečano otvaranje izložbe grafika i knjige „Tek 90 godina Novosadskog sajma“, dizajnera Nenada Petrina i uručenje novinarske nagrade Novosadskog sajma „Petar Davidović“, dopisniku Nacionalne novinske agencije Tanjug iz Novog Sada, Zdravku Grumiću, upriličeno je 13. marta 2013. godine u prisustvu brojnih zvanica.
Svečanost je priređena u prostoru Galerije ITD, Instituta za transfuziju dizajna na Petrovaradinskoj tvrđavi. Duša ove Galerije, njen osnivač i art direktor, Branislav Bane Radošević, posebno zadovoljstvo je iskazao zbog prisustva Nenada Petrina „jednog kreativnog i kvalitetnog dizajnera koji je prve korake posle Akademije počeo u mom studiju, a svoju zrelost i sazrevanje ostvario upravo na Novosadskom sajmu“, i istakao:
-Novosadski sajam je po meni tvrđava promotivnosti, a vi se sada nalazite u kreativnoj zoni na Petrovaradinskoj tvrđavi. Taj susret dve tvrđave, na geografski najvišem mestu u Novom Sadu, za mene je jedan poseban događaj - podvukao je Bane Radošević.
Novosadski sajam ove godine obeležava nekoliko jubileja: 90 godina postojanja, 80 godina održavanja Međunarodnog poljoprivrednog sajma, šest decenija rada Press centra na Novosadskom sajmu.
Gospodin Goran Vasić, direktor Novosadskog sajma primetio je posebnost simbolike mesta sa kojeg se šalje ova lepa i uspešna priča, jer je Petrovaradinska tvrđava zaštitni znak grada, kao što je to slučaj i sa Novosadskim sajmom i nastavio:
-Mi brojimo „Tek 90 godina“ od postojanja i 80 godina od organizacije Prve poljoprivredne izložbe stoke sa međunarodnim učeščćem, a koji smo upisali u svoj kalendar. I nameće se pitanje, otkud je baš Novi Sad imao tu magijsku energiju da svih tih godina uspeva da privuče sve te ljude, da imamo taj usud i tu čast da svih tih 80 ili 90 godina budu sa nama? Verovatno odgovor leži i u ovom prostoru, u kojem su se mešali uticaji dva carstva, ali i u preduzimljivosti ljudi. Mislim da je pre svega zasluga na ljudima, na onima koji su generacijama ugrađivali svoj rad u postojanje Novosadskog sajma.
Večeras simbolično povezujemo kreativnost dve osobe koje su radile više nego što je to zahtevala njihova struka. Pera Davidović je bio više nego novinar koji je izveštavao sa Novosadskog sajma i na neki način postao njegov deo, jedan od njegovih najboljih promotera. Nejgov naslednik, Zdravko Grumić, poneo je ovo priznanje za 2012. godinu sasvim zasluženo. I upravo ova institucija postoji svih ovih godina zato što ljudi koji rade sa nama ne doživljavaju to samo kao posao, već kao jednu veliku ljubav i Novosadski sajam će trajati do god se ta mreža bude granala.
Naš kolega Nenad Petrin je pripremajući ovu publikaciju radio više nego dobar zanatski posao. Kada budete listali tu publikaciju videćete da u njoj, pored lepih starih fotografija, informacija, sjajnog preloma, postoji i neki elemenat više, određene ljubavi i odnosa ugrađenih u našu kuću. Pripremajući sve ove materijale dosegao je do nečega što treba da damo kao neku vrstu zadatka onima koji će doći posle nas - rekao je gospodin Vasić.
Povodom jubileja štampana je dvojezična monografija (na srpskom i engleskom jeziku) pod nazivom „Tek 90 godine Novosadskog sajma“. Ova knjiga je delo tima i predstvalja studiozan prikaz od istorije do vizije razvoja Novosadskog sajma, za koju je dizajn uradio Nenad Petrin. Knjigu prati i CD izdanje nastalo u saradnji sa firmom „Media-Krov“, a veliki doprinos je dala i produkcija Novosadskog sajma, "Sajam InfoNet".
Nije slučajno što je ova izložba priređena 13. marta, jer je u Novom Sadu, 14. marta 1931. godine, počela Prva međunarodna izložba i sajam priplodne stoke i poljoprivrednih proizvoda, preteča Međunarodnom poljoprivrednom sajmu.
Pripremajući publikaciju „Tek 90 godina Novosadskog sajma“ došlo se do podataka da je Novosadski sajam postojao i pre ovih 90 godina. Prva zanatsko-industrijska izložba održana je 1875. godine, zatim 1883. godine, a 1888. odražana je Prva izložba poljoprivrednih proizvodau Bačko-Bodroškoj županiji. Za 1923. godinu se vezuje početak kontinuiranog organizovanja sajmova. Na prvoj izložbi rasne stoke, koje je organozovalo Akcionarsko društvo za izložbe i sajam uzoraka, od kojeg nastaje institucija Novosadski sajam-1931. godine bilo je izloženo: 1039 grla goveda, svinja, pastuva, ovaca i koza, zatim veterinarski lekovi, stočna hrana, semena, mlečni porizvodi, aparati za ishranu svinja, elevatori.
Na inicijativu Omladinskog knjižarsko-izdavačkog preduzeća „Mladost“, 1947. godine u današnjem Pozorištu mladih 1. maja bio je otvoren prvi posleratni Sajam knjiga. Iako je bilo planorano da traje do 15. maja, sajam je na zahtev publike produžen do 25. maja. Pored toga što je imao veliki komercijalni uspeh, novi sajam će tek 1956. godine u Zagrebu i 1957. godine u Beogradu biti ponovo priređen, kao manifestacija koja okuplja izdavače iz celog sveta (Tek 90 god. Str.70).
Sajam je 75-togodišnjicu obeležio rekordnim brojem sajamskih manifestacija u toku 1998. godine.
Otvaranjem kongresno-sajamskog-biznis centra „Master“ 2006. godine, započet je razvoj kongresnih aktivnosti Novosadskog sajma.
Danas Novosadski sajam zauzima prostor od 300.000 m², od kojih je 60.000 m² paviljona, sa 30 priredbi u 10 termina, sa 1,200.000 posetilaca godišnje. Novosadski sajam je postao stecište modernih sajmova, kao što su:"Auto Show - Novi Sad", Sajam finansija, koji je prerastao u Sajam investicija, Salon nameštaja, Sajam obrazovanja... Međunarodni poljoprivredni sajam, postao je agrobiznis događaj regiona, s najvećom i najdužom sajamskom tradicijom.
Vođen znanjem, ljubavlju i lepim željama Novosdski sajam će sigurno i dalje biti obeležje Novog Sada, vojvođanski brend i institucija sa reputacijom regionalnog lidera, kada su u pitanju sajamske priredbe.