Thu09282023

Poslednja izmena:09:25:37 AM

Back PRIVREDA PREDSTAVLJAMO Privredna karta opštine Žabalj

Privredna karta opštine Žabalj

  • PDF
  • Prethodna
  • 1 of 10
  • Sledeća

Čedomir Božić, predsednik opštine Žabalj, Jadranka Savin, sekretar Fonda za razvoj poljoprivrede, Vladimir Čonkić, član opštinskog veća zadužen za poljoprivredu, Ljupko Stojčevski, predsednik Upravnog odbora Fonda za razvoj poljoprivrede opštine Žabalj, Zdravko Siriški zadužen za informisanje, ugostili su u utorak, 7. maja 2013. godine dvadesetak novinara Društva agrarnih novinara DAN iz Novog Sada, kako bi ih upoznali sa razvojnim potencijalima u domenu poljoprivrede u ovom kraju.

Tom prilikom rečeno je da u oštini Žabalj živi 27.513 stanovnika u naseljima: Žabalj, Gospođinci, Đurđevo i Čurug. Osnovna grana privređivanja je poljoprivreda. Područje opštine obuhvata 400km2, od čega poljoprivredno zemljište zauzima 45.000 hektara i to 22.000 ha u privatnom vlasništvu i 23.000 ha u državnom vlasništvu. Registrovano je oko 2.800 poljoprivrednih gazdinstava. Setvenu strukturu preko 60% čine ratarske kulture, oko 20 % povrće na otvorenom i oko 10% u zaštićenom prostoru i 10% pod voćem.
U stočarskoj strukturi ima 2.600 grla muznih krava, oko 3.000 grla krupne stoke, a primetna je tendencija povećanja proizvodnje pilića u tovu i koka nosilja.
U cilju ruralnog razvoja i pružanja pomoći poljoprivrednicima opština je još 2009. godine osnovala Fond za razvoj poljoprivrede opštine Žabalj, ali je tek u avgustu 2012. godine ovaj Fond počeo sa radom. Osnovni cilj Fonda je obezbeđenje sredstava, tehnička i stručna podrška razvoju poljoprivrede i sela na području opštine Žabalj. Opština Žabalj i Fond za razvoj poljoprivrede opštine Žabalj u 2012. i prvom kvartalu 2013. godine u pogledu poljprivredne politike i ruralnog razvoja realizovali niz mera i akcija. Između ostalog, omogućeno je subvencionisanje kamata na kratkoročne kredite za jesenju setvu, te proširena zaštita polja od poljske krađe za koju je dodatno angažovano 150 poljočuvara (tj. nezaposlenih lica u opštini Žabalj) u cilju očuvanja poljoprivrednih kultura pre skidanja useva. Akcija koja je trajala 60 dana pokazala je odlične rezultate, pa se planira uspostavljanje celogodišnje poljočuvarske službe u potpunosti kadrovski i tehnički opremljene. Fond je omogućio subvencionisane kamate na kratkoročne kredite za stočare u cilju rešavanja problema stočara zbog manje proizvodnje usled suše i visoke cene hrane, subvencionisanje administrativnih troškova za registraciju objekata za držanje stoke i organizovao studijsko putovanja na Poljoprivredni sajam u Pariz, kojim je obuhvaćeno 65 poljoprivrednika (za 50% subveniconisani troškovi puta), planiran je obilazak i regionalnih sajmova, manifestacija, sa ciljem da se poljoprivrednici iz opštine povežu sa regionom. Napravljen je predlog očuvanja i korišćenja državnog poljoprivrednog zemljišta u cilju kvalitetne raspodele istog; doneta odluka o hitnoj aktivnosti subvencionisanja kamate na kratkoročne kredite za prolećnu setvu 2013. godine pošto je izostala tradicionalna mera resornog Republičkog ministarstva i Pokrajinskog sekretarijata i planirana je mera pomoći u sečenju i korekciji papaka kod muznih krava.
U narednom periodu Fond za razvoj poljoprivrede opštine Žabalj planira da nastavi akcije za subvencionisanje administrativnih troškova registracije objekata za držanje i uzgoj životinja, obezbeđivanje srednjoročnih kredita za poljoprivredne proizvode u iznosu od 4.000 do 6.000 evra za period od 5 do 7 godina i postavljanje agrometeoroloških stanica.
Zbog izuzetnog geografskog položaja, pre svega vodotokova, reke Tise, Stare Tise i Jegričke, mogućnosti lova, ribolova, veslanja i kupanja u toku letnjih meseci, te golfa i tenisa, posete brojnim kulturno istorijskim spomenicima, uz ovu poljoprivrednu, sve prisutnija je i priča o Žablju kao zanimljivoj turističkoj destinaciji. Brojni su salaši koji čekaju na revitalizaciju, a tu je i vinska priča, koja poslednjih 20 godina ponovo postaje aktuelna, nagoveštavajući svetliju budućnost ove opštine u srcu Bačke.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com