U organizaciji Regionalne razvojne agencije Bačka, u Hotelu “Prezident” u Novom Sadu, krajem aprila odražana je Konferencija povodom početka projekta COOLING CUBES, pod nazivom ,,Integralna strategija razvoja banja koje su smeštene u okolini glavnih saobraćajnica u prekograničnom području Srbije i Mađarske".
Reč je o integralnoj strategiji razvoja banja duž autoputa Budimpešta-Beograd, a u izradi strategije će od marta narednih 16 meseci učestvovati Regionalna razvojna agencija Bačka, Agencija za razvoj opštine Temerin, opštine Morahalom i Ada. Nosilac projekta je Univerzitet u Segedinu. Projektne aktivnosti uključuju 30 banja, 17 sa mađarske i 13 srpske strane, s ciljem njihovog boljeg pozicioniranja u oba regiona.
Gospodin Juhas Balint zamenik Pokrajinskog sekretara za privredu, zapošljavanje i ravnopravnost polova je istakao značaj povezivanja banja, strateškog planiranja i stvaranje uslova za brži i održivi razvoj turizma u regionu:
-Ovih dana se održavaju konferencije IPA projekata širom Vojvodine i to ukazuje da naše institucije imaju snagu da privlače evropska sredstva i da smo spremni da ta značajnija sredstva, povezano sa evroatlantskim integracijama Srbije, privučemo u Vojvodinu. Za ovaj projekat važno nam je strateško razmišljanje u razvoju banjkog i turizma uopšte. Vojvodina raspolaže sa ogromnim resursima, kapacitetima i potencijalima, što nije iskorišćeno. Istim potencijalima raspolaže i Mađarska, ali oni su potencijale unutar granica svoje zemlje iskoristili. Nama je, s druge strane, njihovo iskustvo dragoceno i treba da ga implementiramo tako što ćemo slediti primer dobre prakse i stvariti jedinstvenu bazu podataka. Integrisanom strategijom razvoja banja i banjskog turizmatežimo da uskladimo regionalne odnose i odredimo koja opština, koje naselje u kom pravcu treba da se razvija, po pitanju banjskog turizma. Ja se nadam da uz pomoć privatnih investitora i privatnog kapitala možemo da napravimo i konkretne korake u nekom narednom periodu.
A o tome gde se Srbija i Vojvodina nalaze u odnosu na naše severne susede, gospodin Balint kaže:
-Mi smo zaostali u iskorišćavanju tih potencijala. Mi imamo iste potencijale kao i Mađari, ali kako ponekad u šali kažem, da u Mađarskoj, čak neka mesta čija imena je teško izgovoriti, imaju svoje kapacitete za banjski turizma, spa i wellness centre. Oni su veoma lepo iskoristili sve potencijale, a kod nas je to redak slučaj i trebalo bi da se uključimo u tu trku. Naravno, strateški da razmišljamo, jer nema smisla da se u svakom naselju podiže banjski centar. Da pri planiranju imamo u vidu čak i kapacitete u Sloveniji i Mađarskoj.
Neke od lokalnih samouprava, gde već postoje određeni kapaciteti, kao i one koje imaju potencijal su kontaktirale Pokrajinsku vladu zainteresovane za dalji razvoj. Pre svih to su učinile opština Kanjiža, opština Apatin, kao i opština Senta, Bečej. U fazi izrade su studije izvodljivosti, gde bi mogli da se buše bunari i ostalo. Projekat je vredan 117.440 evra. Sredstva su obezbeđena iz poziva prekogranične saradnje Mađarska-Srbija, a Evropska unija finansira 85 odsto vrednosti projekta.Kako je naglasio gospodin Juhas Balint, ovim projektom sredstva su namenjena za izradu strategijske dokumenacije za razvoj, a za izgradnju kapaciteta biće potrebna i državna ulaganja i naravno, bez privatnog kapitala ne može se razgovarati o razvoju banjskog turizma.