Na prostoru turističke regije Zapadna Srbija, kroz projekat koje je finansiralo Ministarstvo privrede i finansija, Sektor za turizam, i Regionalna razvojna agencija Zlatibor kroz PSD program koji finansira Vlada Švajcarske, obeleženo je 15 biciklističkih ruta, ukupne dužine oko 400km za ljubitelje prirode i aktivnog odmora. Na ovaj način, spojene su turističke destinacije markiranim stazama, a turistima i lokalnom stanovništvu omogućeno je da izaberu stazu prema svojim fizičkim mogućnostima i atrakcijama koje nameravaju da posete duž staze. Planina Zlatibor je spojena sa Tarom preko Mokre Gore, Divčibare sa prostorom Užica, Kosjerića i Požege. Arilje i Ivanjica spojeni su sa Golijom, Uvcom, Pešterom, Zlatarom i Prijepoljem.
Biciklističke rute obeležene su turističkom signalizacijom, na rutama su postavljene drvene nadstrešnice i klupe za odmor biciklista, pešaka i planinara. Za potrebe aktivnog odmora, obezbeđen je i određen broj bicikli koje se mogu iznajmiti na određeno vreme, u skladu sa željama turista.
Na stranicama časopisa TOPCRBIJA.COM predstavićemo sve planirane rute. Danas predstavljamo četiri.
Ruta Užice-Kosjerić-Divčibare dugačka je 60km. Visinska razlika od najniže do najviše tačke je 697m, uspon na Divčibarama je 3574m, a spust 3000m. Ruta kreće iz Malog parka, centra grada Užica, kroz naselje Slanuša, neposredno iznad Jokanovića kuće, etnografskog spomenika kulture iz 19. veka. Staza prolazi preko Rakijske pijace, Nemanjinom ulicom, gde se sa leve strane ulice može videti stara, drvena crkva svetog Marka koja datira iz 17. veka. Preko naselja Carina i uspona uz Sarića osoje, put vodi do sela Trešnjica, u kojem se 1941. godine odigrala prva veća bitka između četnika i partizana u građanskom ratu u Jugoslaviji. Preko Lunovog sela stiže se do Karana, gde se nalazi Bela crkva, zadužbina župana Petra (Brajana) iz 14. veka. Staza zatim prolazi preko prevoja Šarampov, krivinama ka Kružnom toku i Olimpijskoj česmi u Kosjeriću, podignute u čast generala Svetomira Đukića, utemeljivača Olimpijskog pokreta u Srbiji. Put se nastavlja preko lokaliteta Vaga i Pantići, sve do sela Ražana u podnožju Divčibara. Od Bukova do Vidika, sa trase se pruža neverovatan pogled na seoski krajolik. Preko vidikovca Paljba, stiže se do poslednje tačke rute, turističkog mesta Divčibare na Maljenu. Potrebna je bolja fizička kondicija zbog tri uspona Trešnjica, Šarampov i Divčibare preko Bukova, dok je u obrnutom smeru dovoljna normalna kondicija.
Nema tehnički zahtevnih deonica, a podloga je asphalt.
Putanja rute Ražana–Tavan –Lučića ograde–Divčibare dugačka je 11,3km, uz visinsku razliku od 550m. Ukupan uspon je 1028m, a spust 554 m.
Početna tačka rute se nalazi u selu Ražana, udaljenom 9 km od Kosjerića, u čijoj se blizini nalazi spomenik generalu Đukiću, utemeljivaču olimpijskog pokreta u Srbiji. Staza sumskim putem dalje vodi preko Aništa, Strelišta i Tavana, lokaliteta na kojima su pronađene masovne grobnice iz Drugog svetskog rata. Kroz lokalitete Kulina i Lučića ograde, blagim usponom se stiže do vidikovca Paljba i sela Rosići, kraju poznatom po seoskom turizmu. Trasa se nastavlja preko Rudišta i završava u oblasti “Vidik” Divčibare, gde je u planu izgradnja paviljonskog kompleksa po ugledu na švajcarske turističke centre.
U osnovnom smeru je potrebna nešto bolja kondicija dok je u suprotnom smeru odličan spust koji biciklisti upotrebljavaju kao prečicu za silazak sa Divčibara.
Biciklistička ruta Lunovo selo-Požega-Arilje dugačka je 24km, ali zbog male visinske razlike fizički ovaj put nije zahtevan. Visinska razlika je 89m, ukupan uspon 677m, a spust 708m.
Početak rute je u Lunovom selu, nadomak Užica. Put vodi kroz zaseok Tvrdići (Rujkića mehane), zatim kroz selo Zdravčići do sela Visibaba i Požege, gde se u blizini železničke stanice nalazi jedinstven Muzej uzanih pruga, a odmah do njega postoji veće odmorište. Staza se nastavlja ka Gorobilju (Lekovića most), naselju koje je nastalo nakon seobe Srba pod Arsenijem Čarnojevićem, o čemu svedoči i crkva brvnara s početka 18. veka. Trasa dalje prolazi kroz zaseoke Nikolići i Viroštak, sve do sela Grdovići, gde je centar tekstilne industrije ariljske opštine. Preko sela Vrane, poznatog malinarskog kraja, stiže se do poslednje tačke rute, crkve Svetog Ahilija, zadužbine kralja Dragutina iz 13. veka u centru Arilja.
Podloga je asfalt, s tim da treba voditi računa jer veći deo trase vodi magistralnim putem.
Biciklistička ruta Požega–Pilatovačko polje–Prilipac dugačka je 11,3km, uz visinsku razliku od 42m. Ukupan uspon iznosi 402m, a spust 399m. Početna tačka rute je park u centru Požege, udaljene 25 km od Užica, smeštene između Skrapeža, Moravice i Đetinje.
Ruta je dobila naziv „Put davnina“ jer u ovom kraju postoji više istorijskih spomenika. U selima Rasna, Vranjani i Roge su locirana arheološka nalazišta iz mlađeg kamenog doba, dok su u selima Rupeljevo, Godovik i Pilatovići pronađeni tragovi iz metalnog doba. Osim Crkve Svetog cara Konstantina i carice Jelene u Požezi, u široj okolini grada, u selu Gorobilje se nalazi Crkva Brvnara Jovana Krstitelja iz XVII veka, u čijoj porti se čuva antički rimski spomenik-žrtvenik. U selu Prilipcu postoji Crkva Svete Bogorodice iz XIV veka. Na ovom mestu su se, 15 godina pre Kosovskog boja, zajedničkim snagama sukobile vojske kneza Lazara Hrebeljanovića i bosanskog bana Tvrtka Prvog Kotromanića sa vojskom župana Nikole Altomanovića oko podele teritorija, a manastir je podigao knez Lazar kao znak zahvalnosti Bogu zbog pobede nad županom Altomanovićem. Sredinom XV veka, nakon turskih osvajanja, Požega je bila centar Požeške nahije. Iz ovog kraja, tačnije iz sela Srednja Dobrinja, potiče i knez Miloš Obrenović, vođa Drugog srpskog ustanka.
Staza vodi kroz naselja Budimka i Gasovi, do požeške petlje, odakle skreće ka naselju Vektra, mostom preko Moravice ka Maslaćima. Slede zaseoci: Čolića potok, Bajića (Jotića) potok, Bukvića potok i Kravarička reka, u čijoj se blizini, na jugoistočnoj strani kotline, nalazi manastir Prilipac (crkva rođenja presvete Bogorodice) iz 14. veka. Poslednje tačke rute su Majdan i naselje Nikolići, gde se ova ruta sastavlja sa rutom ZS-G1 (Lunovo Selo – Požega – Arilje).
Ruta je veoma lagana za vožnju, podloga je asfaltna i nije potrebna nikakva posebna pripremljenost.