Turistička organizacija opštine Bač, predvođena direktoricom Marinom Balaban, predstavila je ovu opštinu na drugom “Youth Fair-u”, koji se 8. i 9. jula održavao u Novom Sadu. Motiv za nastup opštine Bač na festivalu na kojem se promoviše omladinski turizam, ne samo da je bio dobro pripremljen i propraćen brojnim materijalima, flajerima, posterima, te brošurama na srpskom, engleskom, nemačkom, mađarskom i slovačkom jeziku, a kojim je Bač promovisan kao destinacija kulturnog, rekreativnog i izletničkog turizma već i jasnim pozivom uključivanja u sadržaje koji se unazad godinama sprovode u ovoj opštini.
Danas je Bač opština južno-bačkog okruga, u kojoj, u šest naseljenih mesta: Baču, Bačkom Novom Selu, Bođanima, Vajski, Plavni i Selenči živi nešto više od 16.000 Srba, Slovaka, Hravata, Mađara, Jugoslovena, Rumuna, Roma, Muslimana, Ukrajinaca, Nemaca, Crnogoraca, Makedonaca i predstavnka drugih naroda. I to je njegovo veliko bogatstvo.
Drugo bogatstvo Bača je njegovo kulturno istorijsko nasleđe: Bačka tvrđava, manastir Bođani, Franjevački samostan, Tursko kupatilo.
Tvrđava Bač je najstarija tvrđava u Vojvodini, a podigao ju je ugraski kralj Robert Anžujski u XIV veku (1338-1342) na ostrvu nastalom od meandra reke Mostonge, te spada u tzv. “vodene gradove”. Opkoljena sa svih strana rekom, sa kopnom je bila povezana pokretnim mostovima. Kada je prokopan Veliki bački kanal (1802) Mostonga je presušila. Postoji ideja da se voda vrati u postojeće rovove i da se opravda naziv “voden grad”, ali za to su potrebni značajniji fondovi. Za sada je od Tvrđave jedino obnovljena Donžon kula, u kojoj se na pravom spratu nalazi suvenirnica koju je opremila TO opštine Bač, a na trećem spratu su vitrine sa arheološkim eksponatima nađenim na prostoru utvrđenja.
Zavetni manastir Bođani posvećen je Vavedenju Presvete Bogorodice. Njega je 1478. godine podigao Bogdan iz Dalmacije, koji je prolazeći ovim krajevima radi trgovine, zastao na mestu današnjeg manastira da predahne. Iznenada mu se pomutio vid i on se zavetova Boborodici nad izvorom vode za piće da će, ukoliko se isceli ovom vodom, o svom trošku na tom mestu podići crkvu njoj posvećenu. S tom verom, Bogdan se umio lekovitom vodom, povrati mu se vid, a on je potom ispunio svoj zavet.
Nedaleko od tvrđave Bač nalazi se Franjevački samostan, podignut na mestu starorimske katedrale. Godine 1169. pripadnici viteško-monaškog reda templara, podigli su ovaj samostan i crkvu čiji očuvani zvonik i danas dominira ravnicom. Iz turskog vremena ostao je mihrab (niša) koju su fratri sačuvali.
Turci su osvojili Bač 1529. godine, tri godine posle Mohačke bitke. O njihovom prisustvu svedoče ostaci turskog kupatila –hamama, koji je imao šest prostorija: za poslugu, šadrvan – čekaonica, halvate – prostorija za kupanje u pari, hazna – rezervoar za vodu i đulhan – ložionica. Sačuvani su zidovi nekoliko prostorija sa posudama iz tog doba, kao i još vidljivi ostaci keramičkih cevi koje su služile za razvođenje tople i hladne vode.
-Naravno da turisti najviše dolaze u Bač zbog srednjovekovne tvrđave koja se iz godinu u godinu sve više renovira, restaurira i konzervira, uz pomoć Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika i razvojnog projekta “Vekovi Bača”, na osnovu kojeg je nastao i istoimeni Fond - kaže direktorica Marina Balaban i dodaje da se sve obnove i intervencije rade kroz te dve institucije.
-Pored kulturnih znamenitosti tu su i prirodni resrursi i potencijali, uslovi za razvoj lovnog turizma, ustanovljenog na pet lovišta, i robolova na Dunavu i rečicama.
U opštini Bač razvijen je i manifestacioni turizam. Bački kotlić obeležvamo u avgustu, takmičenjem u kuvanju ribljeg paprikaša koji se održava u centru Bača na prostoru parka. Uključeni smo u obeležavanje Dana evropske baštine u septembru. Ove godine smo s proleća pokrenuli Bačku kulenijadu. Svake godine obeležavamo Dan Dunava (29. jun).
Od prošle godine Bač je postao deo projekta „I care for…Bač, Drežnik Grad, Počitelj, Tarcento…zato što želim brinuti o svetu“, internacionalnog volonterskog kampa u čijoj organizaciji učestvuju Italija, Hrvatska, BiH i Srbija, a održava se u navedenim gradovima. Smisao ovog internacionalnog projekta je promocija kulturnog, istorijskog i prirodnog evropskog nasleđa sačuvanog u malim mestima, koja zaslužuju da budu pod zaštitom UNESCO-a ili na listi da postanu UNESCO-ova svetska baština, što bi omogućilo bolje pozicioniranje i Bača i sveobuhvatniju revitalizaciju njegovih spomenika. Prošle godine je petnaestak volontera sedam dana radilo na uređenju tvrđave, krčenju šiblja i sl. Na ovaj način pokušavamo da svake godine pozovemo sve više volontera jer smo sigurni kada nas bolje upoznaju, kada budu više znali o našem kulturno istorijskom nasleđu, da će nas više voleti i ceniti.
Bač je domaćin i Letnje škole arhitekture. Saradnja Kluba mladih arhitekata (Arhitektonski fakultet u Beogradu) sa Fondom “Vekovi Bača” ima za cilj očuvanje i prezentaciju kulturnog i graditeljskog nasleđa koje se nalazi na teritoriji opštine Bač. Prošle godine radionice su za temu imale industrijske objekte kao nasleđe a godinu pre toga tema je bila ambijentalne celine: Tvrđava sa podgrađem. U radionicama je učestvovalo petnaestak studenata u toku jedne nedelje – obavestila je Marina Balaban.
Opština Bač je prostor sudara tradicije i izazova, provokativan poziv prošlih vremena za razotkrivanjem i istorijsko nasleđe koje nadahnjuje i daje podstrek energičnim, obazovanim mladim ljudima spremnim da se suoče sa senzacijama. Jer opština Bač i mesto sa istim imenom, bilo je naselje, utvrđenje i grad, u vreme kada su se na mestu današnjeg Novog Sada prostirali ritovi.