Kinološko društva „Irig“, organizovalo je u nedelju 14. jula na Iriškom vencu VI Međunarodna izložba pasa svih rasa. To je bila jedna od nih idealnih prilika da se vlasnici čistokrvnih četvoronožaca, a i oni sami, takmiče i uživaju.
Možda je ovo bilo i saborno mesto najboljih i najlepših predstavnika pasa velikog broja rasa, kojima naša zemlja može da se podiči, jer su se tu našli i prvaci Evrope, pa i sveta.
Generalni pokrovitelji izložbe bili su Opština Irig i Agencija „Kobran“, a Nacionalni park „Fruška gora“ za ovu priliku, tradicionalno je ustupio ovaj izvanredan teren oko spomenika „Slobode“, na opšte zadovoljstvo i organizatora i posetilaca. Jer, na ovakvom prostoru trud i rad organizatora mogu da se sagledaju u punoj veličini, a izlagači i posetioci da uživaju u pikniku. Ipak, kompletan ambijent najviše su osetili sami ljubimci, koji su neometano, imali privilegiju da ceo dan provedu u prirodi.
Na C.A.C.I.B. Irig 2013. godine bilo je 533 učesnika iz 16 zemalja. Osim iz Srbije, učesnici su došli iz Hrvatske, BiH i Republike Srpske, iz Ljubljane i Kopra (Slovenija), iz Italija, Češke, Slovačke, Poljske, Belgije, Rumunije, Francuske, Mađarske... Iz najudaljenijih krajeva, Moskve i Sankt Peterburga (Rusija) došlo je nekoliko odgajivača, a dve odgajivačnice koje su učestvovale prošle godine iz Nemačke, ove godine ne samo što su došli ponovo nego su doveli osam novih, što samo govori o tome koliko stranci znaju da cene nešto što je kvalitet.
Sudijska ekipa u sastavu: Srećko Kukić i Dubravka Rajhner (Hrvatska), Monika Uhlikova (Slovačka), Tibor Bošnjak, Pal Paroci, Nenad Marić, Mirko Marković, Ivana Pajkić, Dušan Pajkić, Karlo Bala, Evica Mišić, Zoran Ćurčić i Siniša Sančanin iz Srbije, obavili su časno svoj odgovorni posao i doprineli dobrom utisku ove izložbe u celini.
-Zadovoljni smo i brojem izlagača i posećenošću naše izložbe - kaže gospodin Jovan Vasić, predsednik Kinološkog društva „Irig“ i glavni organizator ove izložbe, i dodaje da se iz godine u godinu primećuje tendencija povećanja broja učesnika iz inostranstva, a što se tiče naših, domaćih izlagača, iako su se odazvali iz svih krajeva Srbije, oseća se mala kriza.
-Sve je teže organzovati ovako nešto, ali dok god se ja i moja supruga budemo trudili i zalagali da ova izložba izgleda ovako, ona će biti na ovakvom nivou. Nažalost, kada se nas dvoje jednog dana od ovoga budemo distancirali, sigurno neće biti ovako lepo i kvalitetno – uveren je gospodin Vasić.
I ovo je priča koja je toliko tipična za nas i naše uslove da je izlišno dati neki poseban komentar. Jer, ovo nije ni prva ni jedina manifestacija koja zavisi od rada i zalaganja jednog čoveka. A benefiti od ovakvog jednog događanja su brojni. Organizator se po tradiciji ne zadovoljava samo takmičarskim delom, već ovo razume kao jedno druženje, upoznavanje, razmenu iskustava, a pre svega želju da se svi oni koji su jednom bili na ovoj izložbi, ponovo vrate.
Tradicionalno se pre izložbe organizuje zajednička večera, za koju se pripremaju tri oranije različitih paprikaša: lovačkog od divljači, pilećeg i mešanog i oni se dele svim izlagačima koji su došli sa prethodne izložbe, dan ranije održane na Stražilovu u Sremskim Karlovcima, ali i svim posetiocima koji se zateknu u tom trenutku na Vencu. Sve to prati živa muzika, pesma, pa se veselje produži do duboko u noć.
Ova je izuzetna prilika i za promociju turizma ovog kraja, jer svi oni koji su došli na izložbu druže se i dan pre izložbe, a neki se zadrže i dan-dva posle. Ovo je lepa prilika da se na najlepši način, boraveći u Nacionalnom parku, upozna jedno od najlepših izletišta Fruške gore, Iriški venac, da se upozna grad Irig i okolina, manastiri i drugi kulturno istorijski spomenici, specijaliteti tradicionalne srpske (sremačke) kuhinje, ljubazni i gostoljubivi Sremci. Na ovoj izložbi uvek se mogu probati i dobra „iriška“ vina i domaća rakija, domaći kolači koje pripremaju članice Udruženja žena „Irig“, specijaliteti sa roštilja, sve što je potrebno da upotpuni ugodan boravak.
-Mi, članovi Kinološkog društva „Irig“ ustanovljenog pre 30 godina, obiđemo do naše izložbe, oko 50 nacionalnih i međunarodnih izložbi. Iskreno rečeno, i ja to odgovorno tvrdim, da je ovo najlepši teren za jednu ovakvu izložbu, i da smo uspeli da napravimo jednu lepu manifestaciju, kao što je izložba pasa, koju prati turistička priča. Za naše kinološko društvo je to velika stvar, za opštinu Irig takođe, i posebno se zahvaljujem Nacionalnom parku koji je imao sluha da pomogne i da svoj teren, koji je pod zaštitom, da se ovako nešto sprovede – naglasio je gospodin Jovan Vasić.
Po dodeli pehara „najlepšima“, bicikla u konkurenciji Junior hendling i skutera za BIS izložbe CACIB 2013. godine, te svečanog ručka za zvanice, oko 15 časova, nestali su ograde i ringovi, i svi tragovi koji bi naslućivali da je ovde do samo pre pola sata bila gužva koju su stvarali takmičarski nastrojeni četvoronožci i njihovi vlasnici.


















