Thu06082023

Poslednja izmena:02:53:31 PM

Back TURIZAM ZDRAVSTVENI TURIZAM Novosti iz Specijalne bolnice Merkur u Vrnjačkoj Banji

Novosti iz Specijalne bolnice Merkur u Vrnjačkoj Banji

  • PDF

Specijalne bolnice "Merkur", nastavlja sa uspešnim poslovanjem. Pored stalne brige o unapređenju kvalitetne, savremene ponude svim profilima zainteresovanih za lečenje u ovoj specijalizovanoj ustanovi, svakodnevna briga se vodi I o zaposlenima. Pre nekoliko dana je, nešto ranije nego inače, direktor Specijalne bolnice "Merkur", dr Dejan Stanojević, dodelio je jubilarne nagrade svojim zaposlenima, saopštila je ova bolnica.

Radnici koji već 10, 20, 30 ili 35 godina rade u ovoj Ustanovi su jubilarnu nagradu dobili u vidu novčane naknade. Prilikom dodele nagrada, dr Stanojević je izjavio da je pravo bogatstvo imati u kolektivu ljude koji su ceo svoj radni vek proveli u "Merkuru" i da mu je uvek zadovoljstvo da im na ovakav način zahvali na njihovoj dugogodišnjoj lojalnosti. Nagradu je dobio 21 radnik, a među njima je najviše onih koji 30 i 35 godina rade u "Merkuru".
U međuvremenu, stigla je i vest da je Izmenama i dopunama Pravilnika o rehabilitaciji svim osobama obolelim od dijabetesa, starijim od 18 god, na terapiji insulinom, odobreno je desetodnevno lečenje u Specijalnoj bolnici „Merkur“ u Vrnjačkoj Banji o trošku Republičkog Fonda za zdravstveno osiguranje. Rehabilitacija je produžena sa 5 na 10 dana, a korišćenje ovog vida rehabilitacije omogućeno je jednom u 4 godine, a ne jednom u 7, kako je prethodnim pravilnikom propisano. Navedene promene stupaju na snagu 01. avgusta 2013.godine.
Ovim izmenama svi pacijenti koji su u 2008. godini i u prvoj polovini 2009. godine koristili produženu rehabilitaciju, već sada imaju pravo na ponovni dolazak. Bitno je da prođe tačno četiri godine od završetka prethodnog boravka kako bi se to pravo ponovo ostvarilo.
Potreba za rehabilitacijom obolelih od dijabetesa prepoznata je od strane Republičkog Fonda za zdravstveno osiguranje i direktora prof. Babića. Ona je uticala na promenu odluke RFZO-a, da se rehabilitacija vrati na 10 dana.
Vraćanje rehabilitacije na 10 dana značajno je pre svega za obolele jer se u Merkuru-Nacionalnom edukativnom centru za dijabetes sprovodi individualna i grupna edukacija sa svim aspektima problematike koji prate jednu ovakvu bolest. Kompleksan edukativni program obuhvata ne samo edukaciju, već i pravilnu ishranu, doziranu fizičku aktivnost, korišćenje prirodnog lekovitog faktora, labaratorijske analize, dijagnostiku (EMNG, ultrazvuk, endoskopija...) najsavremeniju medikamentnu th i akcentovanje motivacije za promenom stila života. Prednost jednog ovakvog Nacionalnog centra je što se edukacija, prevencija i lečenje obolelih od šećerne bolesti sprovode na jednom mestu pod svakodnevnom kontrolom uz timski rad preko 40 lekara različitih specijalnosti i subspecijalnosti. Postignuti su značajni rezultati i veliki pomak u prevenciji i svakodnevnoj borbi protiv hroničnih komplikacija što će u budućem periodu doneti uštede zdravstvenog dinara. Da bi osiguranici mogli da iskoriste svoje pravo na destodnevni boravak produžene rehabilitacije potrebno je da se jave svom izabranom lekaru kome treba da prilaže medicinsku dokumentaciju (otpusnu listu ili mišljenje lekara interne medicine ili endokrinologa) i da od lekara uzima uput za produženu rehabilitaciju (zeleni uput obrazac 03-3). Sa overenom zdravstvenom knjižicom, uputom izabranog lekara i gore navedenom medicinskom dokumenatcijom pacijent treba da se javi lekarskoj komisiji Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje, koja će izdati overeno mišljenje lekarske komisije o upućivanju na produženu rehabilitaciju (obrazac OLK -16). Nakon dobijanja lekarskog mišljenja potrebno je da što pre kontaktiraju Specijalnu bolnicu „Merkur“ kako bi na vreme zakazali termin boravka. Telefoni za zakazivanje su: 036/618-870, 611-873, 618-860, 618-865, svakog radnog dana od 07:00 do 14:30.
 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com