Sun09242023

Poslednja izmena:12:33:25 PM

Back PRIVREDA PREDSTAVLJAMO Pero Rikić: JKP Subotička toplana po evropskim principima

Pero Rikić: JKP Subotička toplana po evropskim principima

  • PDF

Od 1964. godine Privredna komora Vojvodine dodeljuje nagrade privrednim društvima i pojedincima za ostvarivanje značajnih rezultata u poslovanju. U grupi zaslužnih, između 13 privrednih društava i 6 pojedinaca našlo se JKP "Subotička toplana", čiji se jubilej, 50 godina poslovanja, poklopio sa 50-togodišnjicom dodele ove prestižne nagrade, a njen direktor, gospodin Pera Rikić kaže:

-Mi smo izuzetno ponosni na tu nagradu imajući u vidu da je"Subotička toplana" prošla kroz značajne faze razvoja, a da se nagrada odnosi, pre svega, na postignute rezultate. Ovo javno preduzeće poslednjih nekoliko godina je značajno unapredilo svoj sistem: prva smo toplana u Srbiji koja je uvela sistem merenja, odnosno naplate po utrošku toplotne energije; značajno smo automatizovali i modernizovali sistem i na taj način racionalizovali potrošnju i smanjili energetske gubitke koji su prisutni u ovakvim sistemima; sada pokrećemo i nove projekte, tj. sagledavamo mogućnost uvođenje biomase kao obnovljivog izvora energije; želimo da u neko dogledno vreme i tokom leta isporučujemo toplotnu energiju za, pre svega, industrijske sisteme, da razvijamo i koncept daljinskog hlađenja. Koncept daljinskog hlađenja podrazumeva zainteresovanost potošača i zato se nadamo da će naša zemlja izaći iz krize i da će se pojaviti veliki multifunkcionalni objekti koji mogu da podrže takve zahteve.
Kada je reč o obnovlivim izvorima energije, gospodin Rikić kaže da su svi oblici obnovljivih izvora interesantni, ali izvesno je da najviše ima poljoprivrednih otpadaka, žetvenih ostataka, tu su i geotermalna voda i solarna energija, s tim da oni mogu da se primene u ograničenom kapacitetu, jer ne mogu da budu jedinice velike snage. Model korišćenja geotermalne vode, nije do kraja definisan najoptimalniji način korišćenja te energije, što je u planu u skorijem periodu.
JKP "Subotička toplana" postoji od 1963. godine. Kao i Novosadska toplana, nastala je na postrojenju bivše električne centrale Subotice, pošto je ta električna centrala krajem 50-tih, početkom 60-tih godina stavljena van sistema Elektroprivrede tadašnje zemlje. Na bazi tih sistema počeo je proces toplifikacije i gasifikacije zemlje. Sa razvojem konzuma rastao je i nivo koji "Subotička toplana" ima, oko 10.000 stambenih jedinica, oko 400 poslovnih objekata, među kojima su značajni objekti kada je upitanju lokalna samouprava, javna preduzeća, objekti od opšteg interesa i komercijalni objekati.
-To je nivo koji održavamo poslednjih 10 godina. Nažalost, zbog krize mala je izgradnja novih stambenih obejkata, a mi smo vezani uglavnom za projekte izgradnje velikih stambenih zgrada. Nadam se da će u narednom periodu da se intenzivira ova gradnja i da će broj potrošača da poraste - očekuje gospodin Pera Rikić i dodaje:
-Toplana je u proteklom periodu intenzivno razvijala distributivnu gasnu mrežu i 2005. godine, kada je taj sistem dostigao određen broj potrošača, nivo od 5 do 6.000, sistem se odvojio i nastavio samostalno da deluje. Ali, toplifikacioni i gasovodni sistemi su kopmpatibilni, toplana je prisutna u zonama gde je gustina stanovanja veća, dok je distibutivni gasna mreža prisutna tamo gde je pretežno individualna gradnja, tj. gde je gustina stanovanja nešto manja.
JKP "Subotička toplana" u narednom periodu planira dalje unapređivanje postojećih sistema. U toku je sprovođenje programa finansiranog od Nemačke razvojne banke KfW, kojim je obuhvaćeno osamnaest toplana u Srbiji, za kompletnu revitalizaciju, rekonstrukciju i modernizaciju postojećeg sistema sa ciljem postizanja njegove maksimalne efikasnosti. JKP "Subotička toplana" planira uvođenje obnovljivih izvora energije i traženja mogućnosti da se sa sezonske isporuke energije, samo u zimskom periodu, pređe na režim kada će isporuka ići tokom cele godine. Već je završena studija izvodljivosti izgradnje prvog kogenerativnog postrojenja za kombinovanu proizvodnju toplotne i električne energije na biomasu, a traže se mogućnosti i u daljinskom hlađenju, da se stvore uslovi da se toplotna energija za potrebe takvih sistema isporučuje tokom leta.
-Ovom studijom mi dolazimo u fazu da donesemo prelomnu odluku oko nastavka investicije. Studija izvodljivosti za izgradnju kogenerativnog postrojenja na biomasu u Subotici je pokazala da je projekat održiv i isplativ. Veličina postrojenja, koje bi u rad trebalo da se pusti najkasnije 2017. godine, optimizovana je na 5 MW električne snage i 10 MW toplotne snage, što će stvoriti uslove da iz sezonskog pređemo na rad tokom cele godine, i da se u zimskom režimu proizvodi kombinovana, toplotna i električna energija. Naravno, zavisno od razvoja industrijskih zona i potreba mi ćemo biti prisutni i ponuditi energetske oblike kako bi zadoboljili energetske potrebe svih potrošača. Sada koristimo letnji period da sprovedemo plan remonta na svim segmentima sistema snabdevanja, i pošto smo u završnoj fazi pouzdano mogu da kažem da će sistem biti spreman i da će snabdevanje biti uredno. Nadamo se da će i energetske prilike biti stabilne. Finansije su uvek problematične, ali za sada i u tom segmentu možemo da reći da imamo stabilno poslovanje - rekao je na kraju gospodin Pera Rikić.
Posebno je važno naglasiti da JKP „Subotička toplana“ ima stalnu i uspešnu saradnju i sa drugim organizovanim oblicima u okviru Udruženja toplana Srbije, gde svoja iskustva, pre svega iz oblasti merenja i modernizacije sistema prenose i drugima, kao i da i ima izuzetnu saradnju i sa regionalnom, pokrajinskom i republičkom Privrednom komorom, koja će biti nastavljena i u narednom periodu.
 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com