Specijalizovano lečilište za hipertireozu, osnovanla je Vlada Srbije još 1964. godine. Izgradnja današnjeg objekta završena je 1978. godine, a mesto na kojem je podignuta izabrano je na osnovu elaborata koji je uradio tim stručnjaka: lekara, klimatologa, arhitekata.
Menjanjem zgrade promenjeno je i ime u Zavod za prevenciju, lečenje i rehabilitaciju oboljenja štitaste žlezde, koji je postao jedinstveni centar za lečenje oboljenja štitaste žlezde na Balkanu. Godine 1997. Zavod prerasta u Institut za štitastu žlezdu i metabolizam, a odluku o osnivanju Specijalne bolnice za bolesti štitaste žlezde i metabolizma Zlatibor, ime koje danas nosi, donela je takođe Vlada Republike Srbije.
Za sve one koji pohode Zlatibor, te one kojima je njen medicinski tretman neophodan, čak spas, ili oni koji preventivno predupređuju bolest, ona je bila i ostala jednostavno Čigota.
Specijalna bolnica se bavi, kako i samo ime kaže, kompletnom dijagnostikom i terapijom oboljenja štitaste žlezde, dijagnostikom i terapijom kardiovaskularnih oboljenja, dijagnostikom osteoporoze, terapijom dečije i adolescentne gojaznosti, dijagnostikom i terapijom oboljenja koštano zglobnog sistema u okviru medicinskih i specijalnih “Čigota” programa, po kojima je prepoznata u širem regionu, a na Zlatiboru s pravom markirana kao jedan od njenih vodećih brendova.
U planiskom raju srpskog turizma, Zlatiboru, povodom obeležavanja 120-togodišnjice organizovanog turizma na ovoj planini, Maja Vermezović menadžer marketinga i prodaje u Specijalnoj bolnici Čigota Zlatibor napominje da je to i predjubilarna godina, kada je Zavod u pitanju, jer 2014. godine Čigota će slaviti 50 godina od osnivanja, od 1964. godine, kada je imala status lečilišta.
* Čigota je zdravstvena ustanova koja ima široku lepezu proizvoda. Recite nam nešto o tome?
-Mi smo pre svega specijalna bolnica za bolesti štitaste žlezde i bolesti metabolizma. U svom medicinskom delu imamo internu medicinu, muklearnu i fizikalnu medicinu i rehabilitaciju. Takođe raspolažemo biohemijskom laboratorijom gde se mogu uraditi sve osnovne analize i ultrazvučni kabinet, kabinet za kardiološki i ergo test, kao i kabinet za osteodenzitometriju.
Što se tiče štitaste žlezde mi se bavimo ne samo lečenjem bolesti, već i prevencijom. Samim tim Zlatibor kao destinacija ima takve klimatske predispozicije da ima povoljan uticaj na funkciju štitne žlezde, a svako ko je bar jednom došao u Čigotu, vratio se ponovo.
*Vremenom je Čigota je privukla goste različitim programima, uslugama, ali i sa kvalitetnim, specijalnim tretmanima. Kakva je situacija danas?
-Čigota je bila i danas jeste jedinstvena ustanova. Ovo smem slobodno da kažem, jer je jedina ustanova na ovom području, ne samo Zlatibora, već i čitave regije, koja se bavi pružanjem zdravstvenih usluga. Čigota je, pre svega, zdravstvena ustanova i mi smo na neki način začetnici zdravstvenog turizma na Zlatiboru, a i šire. Ono po čemu smo mi prepoznatljivi na domaćem i na ino tržištu jeste program „Čigota“. To je nutritivno- rekreativni program, koji je namenjen svima onima koji imaju problema sa viškom kilograma, ali isto tako i onima koji žele da vode zdrav način života. Za njega naši korisnici kažu da je „program dugovečnosti“. Za program „Čigota“ mogu reći da ćemo slaviti jedan manji jubilej, 25 godina postojanja programa i činjenica da se iz godine u godinu povećava broj novih korisnika programa, govori o njegovoj opravdanosti, o kvalitetu samo programa.
Pored programa Čigota namenjenom ljudima srednjih godina i starije životne dobi, imamo i program „Čigotica“, koji se primenjuje u okviru našeg centra za prevenciju i lečenje gojaznosti dece i adolescenata. Taj program podržan je od strane Republičkog fonda zdravstvenog osiguranja i samim tim od Ministarstva zdravlja Republike Srbije. To daje pravo deci, koja pre svega imaju probelma sa viškom kilograma, da u periodu od 12 do 18 godina borave kod nas četrnaest dana o trošku Republikog fonda za zdravstveno osiguranje. Jer, višak kilograma nije estetski problem već se tretira kao oboljenje, sistemski poblem koji u budućnosti može mnogo više drugih problema i dijagnoza da izazove.
*Koje sadržaje gosti još mogu da koriste u Čigota?
-Specijalna bolnica Čigota je ustanova otvornog tipa a njeni gosti su predstavnici svih starosnih struktura. U svom sastavu ima 350 ležaja, raspoređenih u jednokravetnim, dvokrevetnim, trokrevetnim sobama i apartmanima. Osim medicinskih usluga, Čigota u svom sastavu ima i rekreativne sadržaje: poluolimpijski zatvoreni bazen, teretanu, tri sportska terena na otvorenom i neke planove za budućnost. Našim gostima na raspolaganju stoji biblioteka, kongresna sala i sala za predavanja, tako da mi nismo samo ustanova koja se bavi zdravstvenim turizmom, kako to na prvi utisak zvuči, već se bavimo i kongresnim turizmom i organizatori smo brojnih naučnih i stručnih skupova, seminara, kongresa, konvencija... Ukratko, Čigota se pojavljuje kao organizator ili suorganizator svih vrsta organizovanih događaja. Naš osnivač jeste Ministarstvo zdravlja vlade Republike Srbije ali smo isto tako ustanova koja vodi tržišne utakmice
*Vi ste i asistent na Univerzitetu Singidunum. Koliko je ta neposredna dukacija bila potrebna Zlatiboru i da li se već vide neki efekti?
-Efekti se vide, a i videće se u nekom budućem periodu. To je svakako upotpunilo čitav razvoj turizma Zlatibora. Mi moramo priznati da turizam kao privredna grana nije imao neki planski, sistemski razvoj, već je donekle bio prepušten stihiji. Samim tim što je jedna takva obrazovna institucija dovedena baš u turističku destinaciju, gde naši studenti mogu imati sjajnu praksu, mogu na licu mesta da vide za šta se školuju, postoji apsolutno obostranu korist, i za destinaciju i za one koji se tu školuju.
*Šta mislite da je potrebno uraditi za dobrobit Zlatibora u budućnosti?
-Studenti su na neki način „krivci“ za razvoj turizma na Zlatiboru (pošto su prvi u masovnijem broju dolazili u odmarališta, u neposrednoj blizini Čigote), i uopšte, ne samo u razvoju Zlatibora, afirmacija mladih. Dati šansu mladima, dati im šansu za obrazovanjem, dati im mogućnosti i pružiti im sve kako bi stekli prava znanja i praksu. Mladi su oni na kojima budućnost počiva - zaključila je Maja Vermezović.