Smeštena u najvinorodniji kraj naše zemlje, Župu Aleksandrovačku, Vinarija Budimir je jedan od prvih izdanaka vinara tog kraja. Okružena planinama, Kopaonik, Goč i Željin, ispresecana rečnim tokovima Morave, Ibra i Toplice u pitominama Rakljanske, Kožetinske i Ražaničke doline, ovde se čuva tradicija starih vinskih sorti, tamjanike i prokupca, ali i drenka/plovdina, žilavke, rkacitele još od pre 1878. godine, kada je knez, a potonji kralj srpski, Milan Obrenović izneo pohvale Živadinu, za vino koje je doneo iz svog podruma da se vojska pred borbu pričesti, godinu dana ranije.
Jedan od nastavljača porodične istorije bavljenja vinarstvom, po kome je vinarija ponela ime je Budimir Zdravković, koji uveliko “gazi” osamdesetu. On je zadužen za čuvanje onog provereno dobrog, tradicionalnog u vinariji, a za razvoj i uvođenje novih trendova i tehnologija zadužene su mlađe generacije.
U cilju promocije vina Vinarija Budimir je redovan gost na svim značajnijim sajmovima, manifestacijima u zemlji, regionu, ali i šire.
Atraktivan dvojac, koji su činile potpredsednica i izvršna direktorica vinarije Jovana Antović, unuka Budimira Zdravkovića i Milica Smoljanić, somelijer te vinske kuće, nastupom, pojavom ali i kvalitetnim vinima na prečac su osvojile sve prisutne na Zlatnim danima vina u Carskoj palati, održanim u Sremskoj Mitrovici 17. avgusta 2013. godine. A tajne, ako tajne ime, pokušala je da razreši jedna od onih koji obezbeđuju sigurnu budućnost ovoj vinariji, Jovana Antović.
-Vinarija Budimir se trudi da se nađe tamo gde je adekvatna promocija vina, gde može da se širi vinska kultura, gde mogu da se osete neki novi ukusi. Ovde smo procenili da vredi doći, kao i u bilo koji grad u Srbiji gde su slične manifestacije dobro organizovane. Naša vina nisu dovoljno poznata u Vojvodini, pa je ovo dobar način da se publika sa njima upozna, a ambijent Carske palate je nesvakidašnji i on daje čar celoj manifestaciji koja možda nemaju drugi gradovi. Smatram da su sve veće vinske manifestacije uglavnom fokusirane na Beograd, što nije dobro jer to nije jedino tržište, jedino mesto na kojem treba da se promoviše vinska kultura. Tako da, pogotovo kada su neki manji gradovi u Srbiji u pitanju, naš stav je da treba da se pojavimo. Kao što smo bili zadovoljni da ugostimo naše kolege iz Vojvodine npr. na Međunarodnom sajmu vina "Župa 2013" održanom 7. i 8. juna u Aleksandrovcu, koji mi podržavamo, isto tako, mi volimo da dođemo u ove krajeve.
A ono što je najnovije iz Vinarije Budimir, našlo se i pred Mitovčanima. Nova etiketa, Triada Rosé, izašala na tržište ovoga leta, treća je u nizu linije Triada: Triada belo, Triada crveno i sada Triada Rosé, čime je zaokruženo trojstvo asocirano imenom.
-Triada Rosé je vrlo zanimljiva, rekla bih drugačija, jer je u pitanju kupaža različitih sorti grožđa, ukupno devet, i u odnosu na našu prethodnu Ružicu Džulina, to je jedan drugačiji pristup pravljenju toga vina. Svako ko bude probao jedan i drugi videće veliku razliku između nečega što je tradicionalno, a to je Ružica, i nečeg malo modernijeg, a to je Triada Rosé.
Na taj način odgovaramo savremenim trendovima koji su naklonjini tim rozeima, lepršavim, pitkim, „letnjim“ vinima. U Župi je za Rosé do pre par godina govorilo o onome „što nije ni belo, nije ni crveno“. Ali u svetu se svugde piju ova vina, čak su mnogi svetski Rose-i na glasu, tako da nema razloga da se taj trend ne sledi i ovde u Srbiji.
Kako u vinariji planiraju dinamiku daljeg proboja na tržištu, Jovana Antović kaže:
-Mi se pripremamo za jednu novu sezonu sajmova koji će uslediti u ovom jesenjem i zimskom periodu. Pripremamo nove izvoze, jer naša vinarija izvozi četiri etikete u SAD, a od septembra očekiuemo novu porudžbinu. Uvek nam je drago kada nas obaveste da je neki elitni restoran na Istočnoj obali uvrstio naša vina u svoju stalnu ponudu, jer mislim da je to ne samo naš uspeh nego i ponos cele Srbije, što su vina sa ovog područja dospela tako daleko. Pored izvoza, fokusirani smo i na sezonu sajmova, pogotovo onih svetskih, i nadamo se da ćemo u saradnji sa drugim vinarima uspeti da organizujemo neki „srpski paviljon“ da se malo bolje i uigranije pojavimo na svetskom tržištu. Mislim da imamo mnogo toga da ponudimo, da svet nije dovoljno upoznat sa vinima koja dolaze odavde, možda čak i da su malo podcenjena, jer nas stranci svrstavaju u celu sliku koja postoji o Srbiji, i iznenade se kada dođu i probaju ukuse naših vina. Sada smo npr. imali goste iz Kine i Japana, za koje predstavljamo neki totalno novi svet, i ne mogu da veruju kako to funkcioniše, baba, deda, mi, porodica, iznenade se da uopšte postoji takva tehnologija kod nas i da se radi na takvom nivou. A mi smo srećni kada ih ubedimo u suprotno.
Vinarija Budimir 1/3 proizvedenog vina proda na tržištima regiona i ta tendencija raste, jer nakon izvoza u SAD, sledio je izvoz u Holandiju, Belgiju, a posle osvojene nagrade na China Wine Awards 2013. za crvena vina: SVB ROSA (zlatna medalja), ...i kao da si anđeo... (srebrna), Triada Crvena (bronza), došli su novi upiti iz te azijske zemlje.
A pitanje koja je tajna vina Budimir s početka priče, verovatno je u kvalitetu vina utisnutim u godine i vitalnost gospodina Budimira Zdravkovića, koji je i dalje glavni i odgovoran za svako vino koje izađe iz vinarije. Da li zbog načina života na selu, koji se odvija po drugim pravilima i teče drugačijim ritmom, a sigurno zbog blagodarnog uticaja vina, tek samo „da ga Bog poživi“ - kaže Jovana Antović, otkrivajući nam uz smešak da je tajna vinarije Budimir, Budimir Zdravković i cela njegova velika porodica koja složno ugrađuje svoje živote u svoju jedinstvenu vinsku priču.