Sat12022023

Poslednja izmena:08:03:58 PM

Back REPORTAŽE PRISUSTVOVALI SMO Jedan dan u Šumskom gazdinstvu Sremska Mitrovica

Jedan dan u Šumskom gazdinstvu Sremska Mitrovica

  • PDF

Šumsko gazdinstvo „Sremska Mitrovica“ jedno je od četiri šumska gazdinstva u sastavu JP “Vojvodinašume” (osim ŠG “Sremska Mitrovica”, Sremska Mitrovica, tu su i ŠG “Banat”, Pančevo; “Sombor”, Sombor i “Novi Sad”, Novi Sad).
ŠG “Sremska Mitrovica” je organizovano u pet radnih jedinica - šumske uprave, u Moroviću, Višnjićevu, Klenku i Kupinovu i šumska mehanizacija u Moroviću, sa sedištem u Sremskoj Mitrovici, a čija je osnovna delatnost uzgoj i zaštita šuma, upravljanje zaštićenim prirodnim dobrima, održavanje i obnova šuma, proizvodnja šumskog semena i sadnog materijala i podizanje novih šuma i šumskih zasada, lov i ribolov, poljoprivreda i dr.

ŠG “Sremska Mitorvica” prostire se na površini od 42,644.34 ha od čega 38,810.28 zauzimaju šume i šumsko zemljište. Kako to izgleda i funkcioniše na terenu, imali su prilike da posete i vide predstavnici medija u sredu, 24. oktobra 2013. godine, samo dan nakon predstavljanja javnosti Monografije JP “Vovjodinašume” izdate povodom 10 godina uspešnog rada preduzeća.
Tom prilikom prisutnim novinarima se obratila direktorica JP "Vojvodinašuma" Marta Takač i istakla značaj ekonomskog i društvenog rada preduzeća i želju da prikažu bar deo onoga što je zapisano i kroz slike dokumentovano u Monografiji. Kroz prikaz gazdovanja šumama hrasta i topola, uz primenu tehnologije, uz prisustvo mehanizacije, izgradnje putarske mreže, tj. šumskih puteva neophodnih za sprovođenje svih tih radova.
-Jedna od vrlo bitnih odluka JP „Vojvodinašume“ doneta pre 6-7 godina bila je da zadržimo našu sopstvenu mehanizaciju i da pokušamo da razvijemo tehnologiju uvođenja mehanizacije u sve segmente našeg poslovanja i našeg rada. To je bilo vrlo značajno, korisno i bezbedno što se tiče šumarske struke. Svi znamo da je biti šumar, biti sekač, jedan izuzetno rizičan posao - napomenula je gospođa Takač i dodala da je preduzeće ove godine uspelo da produži sertifikaciju, što je potvrda da se radilo po međunarodnim standardima i po onome što zadovoljava održivo gazdovanje vojvođanskim šumama, što istovremeno znači i obavezu da se u nardnih pet godina moraju ispoštovati svi međunarodni standardi celokupnog poslovanja koji se odnose i na šumarstvo, lovstvo, uzgoj divljači, zaštitu prirode i ribarstvo.
Pomoćnik direktora za šumarstvo i lovstvo u JP Vojvodinašume Đorđe Šimunovački je kao domaćin sproveo novinare kroz sve segmente delatnosti kojima se ŠG “Sremska Mitrovica” bavi, počev od semenarskog centra za proizvodnju šumskog repromaterijala, hrasta lužnjaka, koji svojim kapacitetom zadovoljava ne samo potrebe „Vojvodinašuma“ nego potrebe za pošumljavanjem na celoj teritoriji AP Vojvodine, što nije slučaj ove godine, jer je urod bio mali. Prikazana je organizovana sadnja, setva, seča, kompletan proces proizvodnje koje se obavlja uz pomoć pune mehanizacije, specifičnim za „Vojvodinašume“, jer u širem regionu ne postoji na taj način upotrebljena mehanizacija.
Veliko interesovanje izazvala je poseta Strogom rezervatu prirode “Stara Vratična” situiranom u bosutskim šumama, na teritoriji opštine Sremska Mitrovica. Gospodin Šimunovački je podvukao da je opstanak hrasta lužnjaka pod znakom pitanja, zbog izmenjenih uslova na staništima u odnosu na uslove koji su vladali ranije.
- Mi imamo rezervat hrasta starog i preko 400 godina. To su prirodne šume koje su tu opstajala prirodnim putem. Danas u izmenjenim uslovima, hidrološkim, klimatskim, temperaturnim, hrast lužnjak više ne može da opstane prirodnim putem. Svedoci smo toga da bez uloge šumarske struke, bez puno sručnog kvalitetnog rada, nema opstanka hrastovih šuma. Sve naše mere koje sprovodimo, u čemu se dosta trudimo i na kraju u koje dosta ulažemo, usmerene su na očuvanju šuma na ovom području, a sada u tome uspevamo.
Obaveza šumarske struke je da ono što se poseče ponovo pošumi, a kako se to radi domaćini su nam pokazali na primeru intenzivnih zasada u plantažnom uzgoju topola, koje su visoko produktivne i obezbeđuju drvo ne samo za potrebe „Vojvodinašume“ nego i za drvnu industriju, koja je dosta razvijena u Vojvodini i izvozno orijentisana i upošljava dosta radne snage. Topolove šume u plantažnim zasadima imaju i ekološku ulogu u borbi protiv klimatskih promena, svojim prirastom. Toplovi zasadi imaju najviši prinos, absorbuju najveće količine ugljen-dioksida iz vazduha, produkuju najveće količine kiseonika i na taj način najbolje utiču na klimatska pomeranja koja su kod nas definitivno prisutna.
Opštu ocenu poseti sremskom šumskom gazdinstvu dao je i pokrajinski sekretar za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo Goran Ješić, koji je JP “Vojvodinašume” okarakterisao kao uspešno preduzeće sa evropskim standardima i pozitivnim bilansom, sa njihovom izuzetno značajnom ulogom za poljoprivredu, ekologiju i prirodu uopšte. Takođe je podsetio da je doneta odluka Vlade Vojvodine da se u narednih 10 godina površna pod šumamam na teritoriji AP Vojvodine duplo uveća.
A koliko je ta odluka značajna govori podatak da ukupna površina šuma i šumskog zemljišta u Vojvodini iznosi 175.136,05 ha što predstavlja 8,10% površine Vojvodine. Međutim, površina šuma iznosi svega 140.717,68 ha, tako da se stvarna šumovitost nalazi na nivou od 6,51%, a od toga JP “Vojvodinašume” gazduje na 130.589,26 ha. Na osnovu toga postoje realna upozorenja da ukoliko se na vreme ne podignu zasadi, odnosno ne poveća šumovitost Pokrajine sa sadašnjih 6,51% na 14%, Vojvodini preti da postane pustinja.

Više fotografija možete da pogledate o v d e.
 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com