Ovčar Banja se nalazi i jednoj od najživopisnijih i najromantičnijih klisura u Srbiji. Smeštena je između planina Ovčar (986 m) i Kablar (885 m), a vode Zapadne Morave tokom stotina hiljada godina iskopale su strme obale izuzetne lepote. U novije doba, izgrađena su i dva veštačka jezera – Ovčar i Međuvršje. U središnjem delu tog prirodnog ambijenta, u morfotektonskom proširenju na samom ušću banjskog potoka u Zapadnu Moravu, smeštena je Ovčar Banja.
Goran Nikolić, glavni čuvar u Ovčarsko-kablarskoj klisuri, domaćinski je, tokom studijskog putovanja kroz opštinu Čačak, a u organizaciji TO Čačak, sproveo turističke novinare Srbije kroz Ovčar Banju i Ovačarko-kablarsku klisuru,.
-Ovčar Banja se nalazi na ovom mestu, jer je tu nekoliko izvora termalno mineralne vode, temperature 36 do 38°C, mirkotermalna klima i čist vazduh, na nadmorskoj visini od 279 m, okružena šumovitim planinama Ovčarom i Kablarom, što su sve lekoviti faktori ove banje. Termalne vode preporučuju se za lečenje reumatskih oboljenja, degenerativni reumatizam, artroze, spondiloze, posledica preloma kostiju, povrede mišicnog tkiva i neka kožna oboljenja. Lekovita voda Ovčar Banje spada u kategoriju homeotermi (normalna temperatura ljudskog tela) čime je utvrđeno da na ovim temperaturama dolazi do najvećih razmena materija iz mineralnih voda i organizma čoveka pogodne za rehabilitaciju, ili oporavak oštećenja mišićnog i koštanog tkiva.
Ovčar Banja je poznata još iz rimskog perioda. Jovan Cvijić beleži duž banjskog potoka tragove rimskih topionica, odnosno nekih rimskih rudarskih naselja. Polovinom XVII veka, Evlija Čelebija beleži da je Ovčar Banja bila jedna od najvećih banja u Srbiji i da je bila opremljena velelepnim bazenima, a da se u vreme „panađura“ ovde okupljalo i preko 50.000 ljudi, koji su se ili lečili ili trgovali na velikim narodnim vašarima. Dug period turiske vladavine uticao je da Ovčar Banja bude razrušena, a i reka je često plavila banju, dok je 1894. godine, nije potpuno uništila.
Vreme XX veka je više vreme infrastrukturnih radova nego vreme turizma. Prvo je građena pruga uskog koloseka, zatim hidroelektrana, magistralni put, pruga normalnog koloseka i na kraju obilaznica oko Ovčar Banje. Tek početkom XXI veka Ovčar Banja ponovo počinje da se doživljava kao potencijalno privredno središte ovog kraja, i Hotel „Kablar“ koji je renoviran, sa wellness centrom, prvi je zračak i ukazuje na to kako Ovčar Banja treba da izgleda u nekom narednom periodu.
Ovačar Banja do pre šest meseci nije imala ni urbanistički plan. On je usvojen tek u aprilu 2013. godine čime su stečeni potencijalni uslovi da za obraćanje investitorima. Grad Čačak trenutno je u pregovorima sa grupom inestitora iz Nemačke, koji su zainteresovani za izgradnju savremenog rehabilitacionog centra.
Osim tog zdravstvenog dela, Ovčar banja je središte Srpske Svete gore. Na svega par kilometara od Ovčar Banje od XVI-XIX veku izgrađeno je devet manastira koji danas žive i tri sveta mesta, ukupno dvanaest svetilišta. Sve do XIX veka Ovčar Banja je bila manastirska banja, što objašnjava njen naziv Blagoveštenska banja, kako je jedno vreme nazivana.
Na Ovčaru i Kablaru ima 50 km obeleženih staza, koje vode pored manastira ili nekih vidikovaca, tako da je taj deo vrlo atraktivan.
Na Zapadnoj Moravi su izgrađena dva veštačko-akumulaciona jezera Ovčara i Međuvršje. Posebno živa sportsko rekreativna aktivnost odvija se na jezeru Međuvršje kao što su ribolov, takmičenja u sportskom ribolovu, Ovčarsko-kablarska regata. Svakog 2. avgusta se održava Plivački mataron “Ovčarsko-kablarska klisura”, što sve ukazuje da postoji širok spektar mogućosti za razvoj turizma, pa se s pravom očekuje da će nakon sprovođenja tih urbanističkih planova krenuti razvoj banje i da će ona postati jedan od turističkih centara u Srbiji.
Ovčar Banja je se naziva lečilištem, ali ona to nije u punom značenju te reči, jer je samo
wellness centar deo u kojem su obezbeđeni svi savremeni uslovi, sa hidromasažnim kadama, saunom, prostorom za fizioterapeutske tretmane i opuštanje kao i prostor za rekreaciju. Preko leta u Banju se izmešta odeljenje rehabilitacije čačanske bolnice, i oni rade od početka maja do kraja septembra i koriste se balneološka, fizikalna i hidroterapija, masaža i medikamentoza. Za sada su ti uslovi relativno skromni. Osoblje je vrhunsko, deo terapija, elektro i masaže su takođe vrhinski, ali uslovi za korišćenje termalne vode, na žalost, nisu još sjajni, jer se nalaze u starom banjskom kupatilu. Nadamo se da će i zdravstveni centar vrlo brzo ući u investiciju izgradnje savremenog centra za rehabilitaciju i da će to biti prava ponuda zdravstvenog tuizma u Ovčar Banji.
Smeštajni kapaciteti Ovčar Banje su srazmerni trenutnim potrebama. Renovirani Hotel „Kablar“ može da primi 30 gostiju, restoran „Dom“ ima 40 mesta, odmaralište „Sunce“ sa 35 kreveta i u privatnom smeštaju, u mestu koje broji oko 160 žitelja, ima kategorizovanih čak 50 kreveta, što predstavlja pravi raritet. Za planinare i ljude „sa manjim zahevima“, pored manastira Nikolje nalazi se možda i najbolji planinarski dom u Srbiji, planinarskog društva „Kablar“ sa 28 kreveta - obavestio je Goran Nikolić.