Specijalna bolnica za rehabilitaciju „Banja Kanjiža“ proslavila je nedavno stogodišnjicu postojanja i rada. Bila je to prilika za slavlje, ali i za podseećanje na prošla vremena.
Svojevremeno, davne 1907. godine, na pašnjaku, šest kilometara od Kanjiže, bila su dva arterska bunara radi napajanja stoke. S obzirom na povećane potrebe, pastiri su se obratili gradskim vlastima sa molbom da se izbuše još dva bunara. Već u maju 1908. godine bio je izbušen novi bunar.
Voda iz tog bunara je imala žućkastu boju, a iz cevi je izlazio zapaljiv gas. Takve karakteristike vode su bile dovoljne da nastanu razne legende o lekovitom svojstvu bunara.
Vrlo brzo narod je ovaj bunar nazvao "Čudotvornim bunarom"'. U vezi sa čudotvornim bunarom nastala je priča o Ciganki, koja je svoje bolesne zglobove izlečila kupajući se u ovoj vodi. Gradski oci su brzo i logički reagovali i 1908. godine su otvorili "Prvu sezonu" kupanja u vodi čudotvornog bunara. Kupanje se već tada naplaćivalo.
Odličnu poslovnost tih ljudi dokazuje i činjenica da su već 1909. godine na osnovu odluke Gradske skupštine poslati uzorci vode na ispitivanje u Kraljevski institut za hemiju u Budimpešti. Analize su bile završene 1910. godine. Kanjiški biznismen Grinfeld Herman, direktor tadašnje ciglane i crepane je 1909. godine insistirao na formiranju akcionarskog društva za otvaranje banjskog lečilišta. Gradske vlasti su dale saglasnost i akcionarsko društvo je formirano, na čelu sa Grinfeldom.
Na osnovu ugovora između opštinske vlasti i akcionarskog društva, voda čudotvornog bunara se ustupa na korišćenje akcionarskom društvu na 30 godina (koncesija), s tim da se voda dovede cevima sa pašnjaka u Narodni park, gde ima da se izgradi jedno novo savremeno kupalište-lečilište. Na osnovu istog ugovora, takođe na 30 godina, daje se u zakup ugostiteljski objekat. U avgustu 1913. godine svečano je otvoreno novo arteško kupatilo čudotvornog bunara u Staroj Kanjiži. Novo zdanje je imalo 12 soba i 20 kada.
-Banja Kanjiža se menjala i oblikovala u proteklom vremenu od akcionarskog društva „Čarobni bunar“ do specijalne bolnice danas. Bio je to dug put praćen usponima i padovima. I ove godine su dolazili uglavnom osiguranici Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje. U proteklih deset meseci bilo ih je nešto više od hiljadu i ostvarili su oko 27.000 bolničkih dana, dok je 4.500 privatnih pacijenata ostvarilo 16.000. Ove godine je preventivni oporavak koristilo 166 radnika i 770 penzionera. Pansionsko hotelske usluge je koristilo oko 1.000 gostiju, a 130 sportista je koristilo sportski dan u banji - rekla je obraćajući se gostima na svečanoj ceremoniji direktorka ove ustanove, dr Slobodanka Drndarski.
Banja Kanjiža danas pruža vrhunske usluge smeštaja u objektu "Akvamarin" i u stacionaru "Abela". Na raspolaganju posetilaca su jednokrevetne, dvokrevetne, trokrevetne sobe i apartmani. U Bolnici se rehabilituju pacijenti oboleli od zapaljenskog i degenerativnog reumatizma (zglobne i vanzglobne forme), stanja nakon povreda i operacija na lokomotornom aparatu i kičmenom stubu, pacijenti sa oboljenjima centralnog i perifernog nervnog sistema, a obuhvaćena je i dečija rehabilitacija. Rehabilitacija se obavlja pod nadzorom tima lekara specijalista i uz primenu savremenih medicinskih doktrina i prirodnih lekovitih faktora - mineralne vode i lekovitog blata - peloida.
Klimatizovana sportska hala sa 600 sedišta ima potrebne rekvizite za rukomet, mali fudbal, košarku, odbojku, stoni tenis, džudo i rvanje, pa se može koristiti kako za rekreaciju, tako i za pripreme vrhunskih sportista. U krugu bolnice postoje još rukometni, fudbalski i dva teniska terena, kao i savremeno opremljena teretana sa 12 stanica.
U objektu "Akvamarin" postoje dva zatvorena bazena sa termalnom vodom. Pored pacijenata, pristup bazenima imaju i građani u rekreativne svrhe. Postoje, takođe, i sauna i trim-kabinet, gde nadzor vrši kvalifikovani rekreator.
Pokrajinski sekretarijat za zdravstvo, socijalnu politiku i demografiju u punoj meri podržava i stavlja Specijalnu bolnicu banja kanjiža na prioritetno mesto na listi za ulaganje za sledeću godinu. Investiraće se u novi hidro-blok, što će ovoj ustanovi doneti još bolje uslove za rad, a samim tim i rezultate.
Banja Kanjiža je 2003. godine uvela nove, savremene usluge velnes sadržaja: relaksaciju pomoću prirodnih resursa, koji objedinjuju regeneraciju, osveženje, rekreaciju, prevenciju i negu lepote, uz stručni nadzor. Od početka do danas, ovaj program se proširio, tako da Banja Kanjiža po svim sadržajima i karakteristikama u potpunosti odgovara svetskim standardima.