Na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu (FTN) nedavno je održan naučno-stručni skup vezan za podsticanje inovativnosti klastera, a u cilju poboljšanja konkurentnosti na međunarodnom tržištu. Tom oprilikom obrađene su teme vezane za primenu IT i interneta u povezivanju i razvoju inovativnosti klastera, za razvoj inovacionog potencijala klastera i upravljanja inovacionim projektima u klasteru.
Ove teme skupa bile su definisane na osnovu identifikacionih problema i skazanih potreba preduzeća za usklađivanjem poslovanja sa zahtevima tržišta EU. Poseban akcenat je dat na podsticanje inovativnosti privrede u skladu sa Evropskim strategijama za istraživanje i razvoj, kao što su „Dunavska strategija“ i „Horizont 2020“, kao i na dostupne predpristupne fondove EU.
Govoreći o važnosti informacionih telekomunikacija za privrednu ekonomije, zamenik pokrajinskog sekretara za nauku i tehnološki razvoj, prof. dr Goran Stojanović, naglasio je da je Novi Sad, a posebno FTN, poznat po iformacionim telekomunikacijama i malim i srednjim kompanijama koje su iznikle na Novosadskom univerzitetu, a danas na tržištu ostvaruju ogromne uspehe, ne samo na domaćem nego i na inostranom i zapošljavaju veliki broj naših inženjera, pre svega iz oblasti informacionih telekomunikacija.
-Na današnjem sastanku pokušao sam da približim prisutnima poziv EU za projekat „Horizont 2020“, koji predstavlja novi instrument za finansiranje nauke, inovacija i malih i srednjih preduzeća u svim oblastima tehnike, tehnologije, pa i društvenim naukama aplikativno primenjenim. Prvi pozivi su izašli 11. decembra, kada je u Sklupštini AP Vojvodine održan prvi informacioni dan, koji je organizovao Pokrajinski sekretarijat za nauku i tehnološki razvoj i gde su eminentni predavači predstavili prisutnima iz akademske zajednice i industrije, nove pozive i šansu da se oni uključe u te pozive. Skup je izazvao veliko interesovanje i napunio salu. Posebnu šansu za uključivanje u ovaj projekat imaju mala i srednja preduzeća iz naše zemlje, koja će moći da apliciraju i za nove biznis planove i ideje i za njihovu implementaciju na tržištu. Trenutno se na teritoriji APV realizuje 191 međunarodni projekat. Pokrajinska Vlada i Pokrajinski sekretarijat za nauku i tehnološki razvoj sufinansira samo aplikaciju projekata, čime se podstiču naučnici da učestvuju u evropskoj areni, a nakon što se projekat dobije onda se još dodatno sufinansira implementacija tog projekta od strane APV – rekao je profesor Stojanović i nastavio:
-Ključna reč u Evropskoj komisiji danas je inovativnost. Da biste bili inovativni morate da budete kreativni, znači „da vam glava radi“. Drugim rečima, i u EU su prepoznali glad i nedostatak novih ideja. A te nove ideje mogu da nam obezbede kvalitatativne skokove napred i progres u budućnosti, pa i nova radna mesta za mlade. Oni insistiraju na tri stvari, na tri „I“. Prvo „I“ je interdisciplinarnost, drugo „I“ je internacionalizacija, treće „I“ je intersektorska saradnja, saradnja između akademskih institucija i saradnja između malih i srednjih preduzeća, odnosno kompanija iz privrede. I ta tri „I“ mogu da nam obezbede veću sinergiju, koheziju, da bi zajednički ostvarivali rezultate, a to znači da nema fregmentacije pojedinačnih fondova. Da nešto dobija istraživačka struka, nešto kompanije, nego zajedno sa Fondovima EU, pa i naše domaće, da bi zajedno mogli da obezbeđujemo ambijent i dalje razvijama privredu.
Novosadski univerzitet dobro se snašao u prethodnom periodu u svom pozicioniranju, zahvaljujući fleksibilnosti njegovog rukovodstva, koje je ambiciozno i podržava mlade naučne radnike i uspešne ljude, obezbeđuje im uslove da mogu dalje da napreduju. Prva faza na Univerzitetu u Novom Sadu u kojoj su dobijena sredstva za adekvatne infrastrukturne i građevinske projekte je pri kraju, a u planu je realizacija i druge faze, što je mnogo važno jer bez adekvatne infrastrukture, što građevinske, što u opremi, nije moguće ostvarivati vrhunske rezultate.
-Pokrajinski sekretarijat za nauku i tehnološki razvoj ima jedan poziv za otvaranje novih tehnologija koji baš to podrazumeva, udruživanje privatnog kapitala koji mora biti veći od 50% ukupne investicije, a ispod 49% da bude doprinos državnog budžeta, odnosno Vlade Vojvodine.
U centralnoj zgradi Univerziteta, na trećem spratu je preseljena naša Agencija za ravnomerni regionalni razvoj i mi hoćemo u budućnosti ona poprimi malo drugačiju ulogu, da obučava ljude i da konkuriše za Evropske fondove i tako da ostvarimo ravnomerni regionalni razvoj unutar APV. Drugi primer su pogoni novih tehnologija gde se favorizuje i veći broj poena dobijaju oni aplikanti koji su iz manje razvijenih sredina na teritoriji APV. To su afirmativne mere i mi baš insistiramo da više od 70% zaposlenih bude iz te lokalne sredine, koja je nerazvijena da bi oni mogli da nađu posao i da ostanu tu da bi ta sredina mogla dalje da se razvija – zaključio je profesor Goran Stojanović.