Opština Čajetina obuhvata centralne delove Zlatibora i sastoji se od 20 mesnih zajednica odnosno 24 naselja, u kojima živi oko 16.000 stanovnika. Od ukupnog broja stanovnika, 36% živi u urbanim sredinama, Čajetini i Zlatiboru, a 64% u seoskim područjima. Osnovna privredna grana u opštini Čajetina, pored turizma je poljoprivreda. Od ukupne površine teritorije opštine od 64.700ha, poljoprivredno zemljište zauzima 37.469ha ili 58.2%, a šume 21.555ha ili 37,1% površine.
Od poljoprivrede na Zlatiboru je najrazvijenije stočarstvo. Prostrani pašnjaci su pogodni za gajenje ovaca i goveda. Prerada mesa je najrazvijenija u Mačkatu, gde se, između ostalog, pravi čuvena zlatiborska pršuta. Čuveni su i ostali zlatiborski specijaliteti, pre svih mlečni proizvodi, najviše kajmak i sir. Ratarstvo je slabije razvijeno, a od voća najviše se gaje šljive.
Nova godina u čajetinskoj opštini, posle fantastičnog dočeka na Kraljevom trgu u centru Zlatibora i proslavom Božića po selima, započela je Pršutijadom u Mačkatu. Sajam suvomesnatih proizvoda ili XIV Pršutijada uspeva da održi tradiciju i da svake godine opravda očekivanja izlagača i posetilaca, i makar za nijansu bude bolja od prethodne. Predsednik opštine Čajetina, Milan Stamatović kaže da je ključ uspeha u pozitivnom odnosu između lokalne zajednice, meštana i posetilaca.
Možda se najviše u ovoj opštini zapaža se povezanost lokalnog stanovništva i njegova aktivna uključenost u sve sfere rada i događanja na ovom prostoru. Tokom cele godine nižu se jedna za drugom manifestacije, i bez obzira da li su one privrednog, kulturnog, zabavnog ili nekog posebnog karaktera celokupno stanovništvo na neki način uključeno je u organizaciju ili čini deo ponude, a sve u službi turizma, odnosno onoga što je primarno vezano za Zlatibor. Uz pomoć meštana, ali i ljubitelja Zlatibora, sve aktivnosti uspevaju da se održe i da se dalje razvijaju i oplemenjuju i da svako u svom domenu pridonese turističkoj ponudi
-Centralizacija ili monopol nije dobar u bilo kom smislu. Mi smo potpuno decentralizovani i naša oduka je da maksimalno ulažemo u sve delove opštine, a naš zadatak da uključimo sve slojeve stanovništva da budu deo zajedničkih aktivnosti. To za sada donosi rezultate, a nadam se da će tako biti i ubuduće i da ćemo uspeti što više ljudi da uključimo i unapredimo. Jedinstvo je najbolja strategija razvoja, da se raspodeli ono što se ima, i da se svakom pomogne tamo gde mu je pomoć najpotrebnija - kaže gospodin Stamatović.
Zlatibor svaku godinu obeleži sa po nekim novitetom, novim sadržajima, novim hotelima, turisitičkim objektima, novim ponudama. Ove godine najzad počinje dugo najavljivana izgradnja gondole koja će povezivati centar Zlatibora sa vrhom Tornika. Ubrzano se radi na zaštiti životne sredine, pre svega na postrojenjima za prečišćavanje otpadnih voda. Opština pokušava da na najbezbolniji način prevaziđe problem oko vodosnabdevanja Užica, a planovi su da se realizuju projekti koji će rešiti problem vodosnabdevanja i Zlatibora i drugih mesta u opštini Čajetina.
Sajam suvomesnatih proizvoda svedoči o tome da se Zlatibor razvija dalje, ali i da uspeva da održi tradiciju. Meštani sela Mačkat su uspeli da održe i dalje razviju tradicionalnu proizvodnju i preradu mesa na prepoznatljiv i cenjen način. U tome im svesrdnu podršku pruža lokalna samouprava, svake godine unapređujući neki segment, pre svega infrasturkturnog karaktera, a broj onih koji posećuju ovu manifestaciju je potvrda da se ova proizvodnja proizvoda koji najbolje uspevaju na ovom području, isplati.
Po rečima predsednika Stamatovića, na potezu je sada država, tj. resorno Ministarstvo, da pomogne i unapredi ono što je već godinama unazad trasirano.
Put daljeg razvoja vodi preko udruživanja, oživljavanja zemljoradničkih zadruga i da Mačkat, koji je propoznatljiv i van granica naše zemlje, zvanično i verifikovano postane priznati nosilac ovako jednog značajnog brenda.