Vukov kraj ima mogućnost da posetiocima na malom prostoru ponudi spoj prirodnih lepota, istorije i kulture. U krugu od nekoliko kilometara su Banja Koviljača, banja Badanja, Tršić, Tronoša, Gučevo, Drina, ali problem predstavlja razjedinjenost turističkih poslenika. Ovu ocenu izrekao je nemački stručnjak za turizam, Vili Šmit, koji je ovih dana boravio u lozničkom kraju kako bi sagledao turističke potencijale i posavetovao lokalne turističke radnike na koji bi način mogli unaprediti ponudu i privući više gostiju.
-Imate prelep banjski park, izvanrednu Specijalnu bolnicu i odličan hotel ''Rojal spa'' kao i privatne apartmane, ali svako radi za sebe, što ne može dati rezultat. Samo povezani možete postići uspeh. Krenite malim koracima ka poboljšanju ponude. Ako nije moguće renovirati oronule banjske vile, možete ih okrečiti tako da pogled na njih ne bude neprijatan. Imate uslove da ponudite nešto što je u Evropi sada aktuelno – iskustva u prirodi, šetnje, vožnje biciklom... Treba raditi na tome, ali pre svega objediniti ponudu i nastupiti zajedno pod jednim krovom – kaže Šmit.
Nemački stručnjak smatra da trenutno strani gosti iz Evrope verovatno ne bi došli u Koviljaču, ali da je moguće privući naše ljude iz rasejanja. Takođe, Šmit ukazuje da ponuda mora biti raznovrsna, jer gosti uvek žele nešto novo da vide i da dožive.
Direktorka Turističke organizacije grada Loznice (TOGL) Mirjana Pejak kaže da su prvi koraci u saradnji sa dijasporom već učinjeni i da su dobro primljeni.
-Trudimo se da od naših ljudi u rasejanju načinimo promotere lozničkog kraja. Sa svima koji se kod nas bave turizmom razugovaraćemo kako bi shvatili da jedni drugima ne smetaju i da smo zajedno jači. Ponudili smo im i da izlažu na našem štand na predstojećem Međunarodnom sajmu turizma u Beogradu, jer TO Grada Loznica jeste organizacija koja ih objedinjuje – rekla je Pejakova.
Dvonedeljni boravak nemačkog stručnjaka ostvaren je kroz saradnju Vlade Srbije i Ambasade Nemačke u Beogradu, pomoću nemačke organizacije SES (Seniorski ekspertski servis) koja okuplja penzionisane stručnjake iz raznih oblasti.
Vili Šmit je tri decenije radio u državnim organima Severne Rajne-Vestfalije, a bio je i gradonačelnik Bad Lipšpingera, banje sa 15.000 stanovnika, koja je primala više od 40 hiljada posetilaca godišnje i ostvarivala oko tri četvrt miliona noćenja. Tokom decenije rukovođenja gradom starao se i o banjskom turizmu tako da ima bogato iskustvo.
N. C.