Fri04192024

Poslednja izmena:08:43:12 AM

Back TURIZAM TURISTIČKE ORGANIZACIJE Branislav Knežević: Novi Sad grad značajnih turističkih potencijala

Branislav Knežević: Novi Sad grad značajnih turističkih potencijala

  • PDF

Na tek završenom Sajmu turizma, gastornomije i izložbi vina, koji se od 10. – 14. aprila održavao u hali Master Novosadskog sajma, bilo je 120 izlagača, veliki broj promocija, a najveći motiv posete osim velikih sajamskih popusta, bile su i atraktivne nagrade kojim su turističke agencije darivale posetioce. Drugog dana Sajma, 15. aprila, potpisan je protokol o saradnji između Turisitčke organizacije Beograda i Turističke organizacije Grada Novog Sada. Potpisivanju su prisustvovali v.d. direktor TOB-a Miodrag Popović i direktor TONS-a Branislav Knežević.

-Ovim protokolom učinjen je korak napred ka unapređivanju već dobre saradnje između ove dve turističke organizacije, između ova dva grada. Protokol podrazumeva uzajamnu pomoć u razmeni materijala, zajedničke nastupe na raznim događajima, uzajamnu pomoć i rad na promociji oba grada i samim tim promociji Srbije. Ono što je najlepše u ovom poslu, da između turističkih organizacija ne postoji nikakva konkurencija. Meni je drago da ćemo ovu saradnju unaprediti i još bolje promovisati i jedan i drugi grad - rekao je gospodin Knežević.
Novi Sad u stopu prati turistički razvoj Beograda. U toku prošle godine Novi Sad je zvanično od turizma ostvario 90 miliona dolara deviznog priliva, a nezvanični podaci govore i mnogo više. U toku prošle godine Novi Sad su posetile brojne grupe novinara, objavljeno je preko 1.000 članaka u zemlji i inostranstvu, a ta će se praksa nastaviti i u ovoj godini.
U predstojećem periodu TONS planira da nastavi sa podrškom festivala, događaja u gradu. I ove godine TONS će biti, zajedno sa EXIT timom, organizator Youth Fair - sajma omladinskog turizma, podržaće i Ulične svirače i sve događaje značajne za grad, a Infocentar TONS-a će biti otvoren za sve one koji žele da predstave i najave događaje. Uporedo sa organizacionim aktivnostima TONS će raditi i sa izdavanjem novih materijala, brošura, mapa, promo spotova.
-Ono što je veoma važno i što trenutno radimo je organizacija sastanaka sa turističkom privredom. Imali smo sastanak sa hotelijerima, koji su veoma uspešni, i dogovorili smo neke buduće korake. Ono što planiramo uskoro su sastanci sa organizatorima raznih atraktivnosti, kao što je terensko jahanje po Fruškoj gori, pešačenje, biciklizam... Postoji mnogo zanimljivih stvari koje treba da uobličimo, povežemo, da osmislimo ture. Želimo da te ture budu u svim hotelima, javno istaknute i ponuđene, da turista zna šta može tog dana da koristi, uskladi svoje vreme, sve sa glavnim ciljem, da produžimo boravak gostiju, odnosno povećamo broj noćenja u Novom Sadu. Da bismo sve obuhvatili moramo da radimo zajedno: i grad Novi Sad, i Kulturni centar i TONS... Mi prodajemo doživljaj kao glavni turistički proizvod. Festivali dovode najveći broj turista u naš grad i mi moramo te festivale ne samo da održimo već i da ih unapredimo. EXIT je prošle godine proglašen za najbolji festival i ova godina je šansa da to iskoristimo, da što više ljudi dovedemo u naš grad - izjavio je Branislav Knežević.
Tesna saradnja sa EXIT-om bila je vidna i na samom štandu, koji je bio u znaku tog festivala. Svugde gde EXIT promoviše svoje programe tu su i materijali TONS-a. Svugde gde nastupa TONS, nosii materijale EXIT-a, jer EXIT je Novi Sad.
-U Novi Sad najviše dolaze turisti iz regiona: Bosna, Hrvatska, i svakako da je nama region najinteresantniji. Tu su i gosti iz Nemačke i Austrije, imamo turista iz Brazila, Argentine, Turske... Za vreme EXIT-a bio je porast španskih turista, obavestio je Knežević.
Najeksploatisaniji turistički proizvodi Novog Sada su upravo njegovi festivali: EXIT, Ulični svirači, Interfest, Cinema City, NOMUS, Sterijino pozorje, ali sve više Fruška gora i njeno vinogorje sa već proverenio kvalitetnim vinarijama. U samom gradu je puno sadržaja, muzeja, galerija... Ono što nedostaje je adekvatno korišćenje reke. Iako ima dovoljno pristana, u Novom Sadu postoji samo jedan, Ćirin katamaran, koji vozi određene ture i to je sve. Planovi su veliki, ali ide se korak po korak. Drugi gradski problem je vezan za objekte – znamenitosti grada, koji su zatvoreni, nedostupni turistima. Na inicijativu TONS-a za turističke obilaske otvorena je Sinagoga, pregovara se sa Gradskom kućom, a pregovori sa župnom crkvom Imena Marijina su potpuno zamrli.
TONS nastoji da što više uključi i Udruženje vodiča, da organizuju ture po gradu i okolini, a sve u sklopu inicijative da se što više motivišu kako turisti koji bi došli s strane, tako i Novosađani, jer ko bi mogao i znao lepše da predstavi naš grad od ljudi kvalifikovanih za taj posao.
Po ugledu na Beograd, i Novi Sad postaje aktivniji, otvoreniji, turistički inovativniji. Ono što je potrebno, a na čemu zaposleni u TONS-u insistiraju to je da se svi raspoloživi kapaciteti što više i što pre stave u funkciju turizma. Danas nije dovoljno samo da se govori da nešto jeste, već da se to i vidi, oseti, sagleda i proveri.
 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com