Predstavljanje Turističke organizacije Trebinja na 47. Novosadskom sajmu turizma, koji je od 10. do 14. aprila bio organizovan u Master hali, i njihov nastup na atraktivno opremljenom štandu, sa promotivnim materijalom: katalozima, brošurama, flajerima i filmovima, i proizvodima nosilaca turističke ponude grada Trebinja, bio je više nego uspešan. Potvrda za to je i Velika zlatna medalja Novosadskog sajma za štand na kojem je uz posterima oslikanim zidovima sa prepoznatljivim motivima grada stajala vitrina sa autohtonim proizvodima trebinjskog kraja.
Na nevelikom prostoru Trebinje je predstavilo desetak vinarija, dok je Podrum vina porodice Petijević svojim vinima pratio sajamsku manifestaciju. Među najznačajnijim proizvodima trebinjskog kraja našli su se čajevi, med, smokve i proizvodi od smokve, suveniri karakteristični za taj kraj, proizvodi kućne radinosti... Trebinje sa svojom turističkom ponudom, koja je od ranije zapažena na Novosadskom sajmu rezultiralo da od dodeljenih 11 nagrada, jedna, Velika zlatna medalja pripadne baš njima. Tome su sigurno doprineli i ljubazni, elokventni i nadasve dobro raspoloženi domaćini predvođeni direktoricom Turističke organizacije grada Trebinja, Tatjanom Bulajić.
Trebinje je smešteno na krajnjem jugu Republike Srpske, u Hercegovini, na 25 km od Dubrovnika (Hrvatska) ili 40 km do Herceg Novog (Crna Gora), podno planine Leotar, na obodu Trebinjskog polja kroz koje protiče Trebišnjica, najveća evropska reka ponornica. Trebinje slovi za grad sunca, vina i gorostasnih platana.
Bogato kulturno - istorijsko nasleđe, spoj turske i austrougarske tradicije zarobljene u arhitekturi, u hramovima, običajima tamnošnjeg stanovništva, odišu neprevaziđenim šarmom miksa istočne i zapadne civilizacije. Spomenici kulture, klima, povoljan geografski položaj, pružaju izvanredne mogućnosti za razvoj turizma Trebinja.
U gradu i oko grada nalaze se četiri manastira od kojih je onaj na brdu Crkvini, Hercegovačka Gračanica, turistički najatraktivniji od kada su 2000. godine prenešene mošti velikog pesnika i ambasadora Jovana Dučića, iz Libertvila, SAD. Ni jedan putnik ne prođe kroz Trebinje, a da ne poseti kompleks, koji čine manastir, suvenirnica, konak, bašta na otvorenom, a pre svega iz kojeg se pruža divan pogled na Trebinje.
Drugi po posećenosti je manastir podignut na stenama mesta Tvrdoša, posvećen Uspenju Presvete Bogorodice, koji je osnovao Sv. car Konstantin i majka mu Jelena, a zatim srušen i zapušten. Obnovljen od strane srpskog kralja Milutina, krajem XIII ili početkom XIV veka. Karakterističan je po vinariji, a monasi manastira Tvrdoš začetnici su vinskog tuizma ovog kraja još u XV i XVI veku. Pre dvadesetak godina podrumi su obnovljeni, a vina iz ove vinarije putuju čak u SAD.
Vinski turizam je nova grana turizma koja sve više hvata zamah. Po rečima Tatjane Bulajić, u opštini Trebinje ima oko 20 registrovanih vinarija, od kojih se 6-7 bave vinskim turizmom. Nekolicina se nalazi u seoskim domaćinstvima, u okviru kojih su letnjikovci, pa su to vinarije „sa dušom“, koje pored degustacije vina nude i autohtona jela, kao što su priganice ili uštipke, sir, pršut, kajmak...
-U Trebinju je sve popularniji City Break. Turisti vole naš grad koji izgledom podseća na mediteransko mesto u kome se isprepliću dve kulture. Turisti vole da obiđu Stari grad, tursko utvrđenje nastalo u prve četiri decenije XVIII veka, poznato pod imenom Ban-Vir, po mestu gde je reka Trebišnjica najdublja. Stari grad je mesto sa uskim uličicama i starinskim zdanjima, Osman-pašinom džamijom, Muzejom Hercegovine, brojnim kafićima i buticima i najlepšim pogledom na reku Trebišnjicu, koja grad deli na dva dela.
Sam centar grada gradili su Austougari, i sa glavnom ulicom i kućama, daje osćej nekog primorskog gradića. Tu su i dodatni sadržaji, sportski kampovi, kulturne manifestacije koje počinju u aprilu sa Dučićevim večerima poezije, a završavaju se kasno u oktobru.
-Da je Trebinje sve privlačnije turistima govori podatak da je u toku prošle godine ostvareno 30% više noćenja nego prethodne godine. Oko 30% stranih turista je iz Srbije, te je naša promocija najviše i okrenuti ka tržištu Beograda, Novog Sada, Kragujevca... Sve su brojniji i turisti iz zapadne Evrope. U poslednje vreme imamo jako puno turista iz Južne Koreje, od prošle godine Turske, a od pre dve godine iz Grčke, za sada na jednom noćenju u Trebinju i nadam se da će se to povećati. Oni dolaze u Sarajevo i prave ture po Bosni i Hercegovini i kao jednu od destinacija izabrali su Trebinje. Južno Koreanci koji su veliko iznenađenje za nas, prave kružne ture po Balkanu i između ostalog su i Trebinje uvrstili u svoj plan puta - objašnjava Tatjana Bulajić.
Ona takođe dodaje da je zaleđe, koje je nekada smatrano nedostatkom, sada postalo prednost.
-Blizina mora se oseti, osete se mirisi koje dolaze preko brda u Trebinje, jer udaljenost od 20-ak kilometara, u ovom slučaju od mora, danas ne predstavlja nikakav problem. Za letnjih večeri pravi je užitak vratiti se u Trebinje, odmarati se u prijatnim večerima uz lagan vetrić koji ćarlija sa obližnjih brada, dobru hranu i jela ispod sača, teletinu sa ražnja, domaću jagnjetinu, naše proizvode: pršut, sir, med, smokve, i vino koje su sastavni deo te ponude, po izuzetno povoljnim cenama, višestruko jefitnijim nego na moru. To je naša prednost i samo delić onoga što privlači turiste u naš grad, u kojem se može videti još puno toga - rekla je Tatjana Bulajić.