U sredu 16. aprila 2014. godine u hotelu „Prezident“ u Novom Sadu održan je radni sastanak povodom izrade Strategije razvoja banjskog turizma koji se u okviru projekta COOLING CUBES, realizuje tokom 16 meseci (počeo je u martu 2013., a završiće se 30. juna 2014. godine). Vrednost projekta, finansiranog iz sredstava EU kroz program prekogranične saradnje Srbije i Mađarske, je više od 100 hiljada evra.
Nosilac projekta je Univerzitet iz Segedina. Partneri su opština Morahalom i opština Ada, Razvojna agencija opštine Temerin i Regionalna razvojna agencija Bačka. Sastanku je prisustvovao i Juhas Balint, zamenik pokrajinskog sekretara za privredu, zapošljavanje i ravnopravnost polova i tom prilikom izjavio da je najveći broj projektnih partnera uradilo svoje situacione analize, kao osnove za izradu zajedničke strategije razvoja banjskog turizma. Postoji pitanje da li je važno strateško razmišljanje i ako jeste, zašto je to tako. Po njegovom mišljenju to je važno bar sa tri aspekta:
Jedan apsekt je da se ne poklapaju inicijative. Nije realano da unutar Vojvodine svako naselje, svaka lokalna samouprava ima svoju inicijativu vezanu za razvoj banjskog tuizma, izgradnju banje. Ako inicijative nisu usaglašene, one će jedna drugu da gase. Ako je reč o velikim investicijama, kao što je ulaganje u izgradnju banje od više desetina miliona evra, onda je neozbiljno da krenemo u neke projekte koji ubuduće nisu održivi.
Drugi aspekt je opravdanost projekta, ali sada sa aspekta EU. Da bismo mogli da privlačimo sredstva iz evropskih fondova kojih će biti na raspolaganju sve više i više, važno je da imamo strategije, opravdane projekte, jer bez toga nećemo moći da privlačimo sredstva, kao što su to uradili Mađarska i Slovenija.
Treći aspekt je isplativost projekta. Trebalo bi da učimo i na dobrim primerima svojih suseda, ali i na njihovim greškama. Ako negde opredelimo više desetine miliona dinara važno je da već u nultom momentu vidimo da će naše ulaganje biti profitabilno i da će se sredstva povratiti tj. da je projekat održiv, da ćemo imati dovoljan broj posetilaca i profit da se investicija isplati. To nije slučaj ni u svakoj inicijativi u EU, ali zato smo mi, iako nismo sve prirodne mogućnosti na adekvatan način iskoristili, i u dobrom položaju, da ako nešto započenemo to bude promišljeno i stopostotno opravdano, i da naši projekti funkcionišu bez greške.
Jako je važno, napomenuo je gospodin Balint, ako planiramo naše projekte da nije u pitanju samo konkurentnost na relaciji Kanjiža - Bečej - Senta –Apatin. Ako samo malo dalje razmišljamo konkurentnost između Morahaloma-Segedina-Makoa- Đule, pa i nekih banja u Slovačkoj i Hrvatskoj gde je wellness turizam sve više izraženiji, moramo da planiramo svoje projekte i u pogledu na njih i u skladu s tim profilišemo naše banje.
-I nije svugde samo wellness&spa turizam na koji treba da se fokusiramo. Ja sam ubeđen da u Kanjiži zdravstveni turizam ima opravdanje i da u tom pravcu treba dalje da se ova banja razvija. Ali ja nisam stučnjak da o tome odlučujem i zato se rade strategije na kojima učestvuju kompetentna lica - zaključio je gospodin Juhas Balint.