Thu09282023

Poslednja izmena:09:25:37 AM

Back PRIVREDA PREDSTAVLJAMO Prof. dr Branislav Borovac: Mladi, u mehatronici je budućnost

Prof. dr Branislav Borovac: Mladi, u mehatronici je budućnost

  • PDF

Prisustvo prof. dr Branislava Borovca sa fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu na 12. Nacionalnom takmičenju u robotici „Eurobot“ 2014., nedavno održanog u Sportskom i poslovnom centru Vojvodina, iskoristili smo za razgovor sa ovim izuzetno cenjenim stručnjakom o ovoj oblasti koja je zahvatila sve pore savremenog društva. Iako smo danas svedoci izuzetnog interesovanja mladih za ovu oblast obrazovanja, profesor Borovac misli drugačije:
-Ocenjujem da starija generacija nema puno razumevanja za ono što mlade interesuje. Trebalo bi da imaju mnogo veću podršku, pre svega, vlasti, koje treba da prepoznaju koliko je značajno da se deca bave naukom, a ne da idu po ulicu i rade nešto čega se svi stidimo.

*Ipak, i na ovom takmičenju videli smo mnogo mališana koji su pripremali svoje robotiće za takmičenje. Kako ocenjujete trenutnu situaciju u robotici?
-Robotika je u boljem stanju nego naše društvo. Mi imamo bolje rezultate nego što mnogi ljudi pretpostavljaju. To se može videti i po interesovanju i angažovanju dece, kako mališana, tako i studenata. Srbija je poslednjih nekoliko godina na takmičenjima u robotici uvek među prvih deset timova u Evropi. Između tih prvih 10 timova razlika postoji samo zbog kvaliteta komponeneti koje su ugrađene. Ako ugradite senzor od 300 evra onda na njega neće uticati svetlost, blic fotografa koji ga snima. Ako ugradite senozor za 20 evra kao što to radimo mi, onda to utiče na rezultat. U tom slučaju moramo imati malo sreće da nemamo tih poremećaja, ali i pored takvih problema sa kojima se suočavamo, uglavnom se naši timovi plasiraju uvek među prvi deset.
*Kako ocenjujete zainteresovanost mladih za studije na fakultetu?
-Zainteresovanost mladih za studiranje je velika. Svake godine na Mehatronici, na kojoj predajem, stalno povećavamo broj upisanih studenata. Svake godine je sve veći i veći interes. I ono na šta sam posebno ponosan je da mi nemamo nezaposlenog svršenog studenta. Svi su se zaposlili.
*Kakva je perspektiva mehatronike u Srbiji?
-Perspektiva je velika, neslućeno velika. Danas, svaki uređaj koji kupite ima u sebi i mehaničke delove i malo ekektornike. I to treba isprogramirati, a upravo je to ono što mehatroničari rade – objedinjavaju sve te aktivnosti i prave bolje rezultate. Ono što urade za robote na takmičenju bi isto mogli da urade za neki veći, ozbiljniji projekat, samo za mnogo više para i više uloženog rada. Sve robote takmičari su sami napravili ručno i zato ponekad to otkazuje, nema velike pouzdanosti, a imali su i relativno kratko vreme za pripremu. Ali, oni su prošli ceo put od elementarne ideje do realizovanog uređaja.
*Da li fantastičnim rezultatima sudenata FTN-a, doprinosi i međunarodna saradnja, putem koje daroviti studenti mogu da vide razne novosti i dobiju nove ideje?
-Mi sarađujemo sa svetom po mnogim osnovama. Naši doktoranti objavljuju radove u svetskim časopisima. A ova deca ovde odu na evropsko prvenstvo i onda su bolja od nekih drugih nacija. Dakle, to je dokaz da su dobri i da se sa njima dobro radi.
*Kako pratiti savremene trendove u mehatronici?
-Samo raditi, ništa drugo. Stalno treba da radite, da želite da se usavršavate i onda će rezultati doći.
*Nekako se čini da je u Srbiji nauka ispred privrede i da mnogo ideja ostaje nerealizovano upravo zbog slabosti naše privrede?
-Jeste. Privreda kaska. Onog trenutka kada privreda bude ojačala, onda će ojačati i ta veza. A to će biti od obostrane koristi, jer se onda ideje mogu realizovati u praksi i dalje nadograđivati, što je od izuzetne važnosti i za nauku i za privredu.
*Rekli ste da su svi aparati podložni mehatronici? Ipak, gde je mehatronika najprimenjivija?
-Svuda oko nas. Nema grane koja se više ističe. Primera radi, mikser ima plastične zupčanike, ima malu elektornsku pločicu, mikrokontroler koji upravlja svim tim procesima. Električni šporet možete da ispogramirate da radi ovako ili onako. Već je kuhinja u svakom domaćinstvu na neki način automatizovana. U automobilima imate na desetine mikrokontorlera koji sinhronizovano rade, samo što smi to i ne znamo. Da ne navodim dalje. Toga će biti sve više i više. Stoga bih poručio mladima – u mehatronici je budućnost, radite na svom usavršavanju još više – zaključio je profesor Borovec.
 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com