Svečano i dostojanstveno, pod senkom nemilih događaja, minutom ćutanja, počelo je 59. Sterijino pozorje.
Selektor Igor Bojović je ove godine pred novosadsku publiku doneo ostvarenja bečkih, banjalučkih, beogradskih, novosadskih, somborskih, subotičkih i šabačkih umetnika koji će izvesti svoje predstave u okviru selekcije nacionalna drama i pozorišta.
Na Pozorju će biti prikazane i pozorišne predstave studenata iz Hrvatske, Slovenije, Republike Srpske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Srbije u međunarodnom programu Krugovi. Program bogat i kvalitetan, raznovrstan i raznorodan, onakav na kakav su Sterijanci i očekivali.
Čast da otvori ovogodišnje Pozorje pripala je glumcu i trostrukom dobitniku Sterijine nagrade, Nebojši Dugaliću, koji je u ime onih koji to više ne mogu, govorio svoju otvarajuću besedu „Umesto otvaranja, a u ime trajne otvorenosti“.
U tom kazivanju osvrnuo se na 2014. godinu, godinu jubileja: „450 godina od rođenja slavnog engleskog dramatika u čijem prezimenu vitla i piruje koplje, Šekspira, i 150 godina od rođenja našeg velikog dramatografa, Alkibijada Nuše, alijas Branislava Nušića, imenjaka slavnog antičkog prethodnika koji je jednom retoru, koji se hvalio kako nikada ne čita Homera, opalio šamar (što bi danas trebalo učiniti svakom ko ne čta Šekspira i Nušića), ne možemo se a ne pitati, kakvi smo mi danas, dužnici njihove ostavštine, tog nemerljivog nasleđa“. Dužnici a ne naslednici zato što se nikada ne možemo dovoljno odužiti, a da bi bilo šta nasledili moramo naučiti da dugujemo. Takođe smatra, da nije moguće stvarati bez „grešne vere u povlašćenost vlastite smrtnosti“, i bez vere u to da je „našoj prolaznosti povereno, da kroz delo, isporučimo kakav neprolazni prilog“.
Na sceni „Jovan Đorđević“ Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu, u selekciji nacionalne drame i pozorišta, izveden je komad Nikolaja Ostrovskog „Unosno mesto“, u režiji Egona Savina, Jugoslovenskog dramskog pozorišta iz Beograda. Nikola Rakočević, Predrag Ejdus, Srđan Timarov, Nebojaša Glogovac, bili su akteri ove predstave sa temom korumpirane birokratije. Ali najveći deo auditorijuma prisvojili su svojim promišljenim tumačenjima likova A.A. Jusova - Branislav Lečić i F.G. Kukuškine - Jelisaveta Sablić, i umnogome doprineli da se ova komedija, napisana davne 1857. godine, čita kao savremen tekst.
Od ove godine na Sterijinom pozorju publika ima mogućnost da zaokruživanjem ocene od 1 do 5, da svoje mišljenje o viđenoj predstavi. Prosečna ocena o izvedenoj predstavi će biti saopštena sledećeg dana. Tako će pored stručnog žirija, njihovog mišljenja i izbora i publika imati svog favorita.


















