U Novom Sadu je, u sredu, 18. juna, odražana završna konferencija IPA prekograničnog programa Srbija–Mađarska,“CROSSWATER”, projekta koji je započet 01. januara 2013. godine, i koji je trajao 18 meseci.
Javno preduzeće Zavod za izgradnju grada Novi Sad, bilo je vodeći partner, a partneri iz Mađarske bili su ATI-VIZIG - Szeged Lower Tisza District Water Directorate i HOMOKKERT - Homokkert Micro Region Integration Non-profit Ltd. Ukupna vrednost projekta je iznosila 1.136.330,00 evra, a vrednost projekta koji se odnosi na JP Zavod za izgradnju grada Novi Sad 382.600 evra.
Pomoćnik direktora za tehničke poslove u JP Zavod za izgradnju grada Novi Sad, Zorica Ninić-Stupar, izjavila je da su danas predstavljeni ostvareni rezulati na ovom projektu koji se odnose na aktivnosti usmerene na upravljanje ekstremnim slučajevima u pogledu voda, odnosno odbrani od plavljenja izazvanoj spoljašnjim i unutrašnjim vodama i problema koji se javljaju usled suša.
-Moram da kažem da naši severni susedi imaju znatno bogatije iskustvo u odnosu na nas, što se tiče učestvovanja na projektima koji se finansiraju iz sredstava EU, tako da je zajedničko iskustvo i rad na ovom projektu za nas bio veoma koristan. Ono što je osnovno, savladali smo procedure koje će nam biti od velike koristi u narednim projektima. Ovo je jedan projekat, možde ne tako finansijski značajan, koliko je značajan kao početak ka pristupu mnogo većim sredstvima evropskim fondovima u nekom narednom periodu - rekla je Zorica Ninić-Stupar, dodajući da su ovom prilikom doneti sledeći zaključci:
-Naš grad ima realizovan projekat odbrane grada od stogodišnjih voda. U naredom periodu bi želeli da pristupimo izradi projekta za odbranu od hiljadugodišnjih voda. Zatim, elaborat koji smo uradili: „Uticaj plavljenja i smanjenja oticaja od atmosferskih voda sa urbanog područja grada Novog Sada“, tretira učestali problem sa kojim se Novi Sad suočava. U poslednjih 10 godina bili smo svedoci desetak značajnijih kiša koje su se desile u našem gradu, pa smo se usredsredili na traženje rešenja na eliminisanju ili smanjenju uzroka koji dovode do plavljenja određenih gradskih pordučja izazvanih atmosferskim vodama.
Kako bismo to predupredili potrebno je odgovorno učešće svih relevantnih učesnika u rešavanju ovog problema, pre svega pravljenje određene strategije i projekata koji vode ka rešavanju ovih problema, s obzirom da su to dugo godina taloženi problemi, da se nije radilo na zaštiti naselja od plavljenja, od ovih ekstremnih slučajeva. Upravo rešavanje ovog problema kroz pristup značajnim sredstvima u evropskim fondovima, s ozirom da nam se kao kandidatima za pristup EU otvaraju putevi da dobijemo ta sredstva koja nama nedostaju, vrlo su bitni kako za naš grad, tako i za našu zemlju – zaključila je Zorica Ninić-Stupar.