Institut za ratarstvo i povrtarstvo Novi Sad ili “NS seme” u područja ugrožena majskim poplavama doniralo je semena i semenskog materijala za ponovno zasejavanje njiva na oko 8.000 hektara obradivih površina, što je najveća donacija, odnosno skoro 40% ukupnog materijala koji su donirale desetak srodnih kompanija.
Pomoćnik direktora za komercijalne poslove Instituta za ratarstvo i povrtarstvo Novi Sad, gospodin Vladimir Strugar, objasnio je da je humanitarni karakter akcije koju je Institut za ratarstvo i povrtarstvo sproveo, rezultat poslovanja i društveno odgovornog ponašanja jedne od najvećih kompanija u vlasništvu Republike Srbije. Ova kompanija je u prvim časovima nedaće koja je zadesila Srbiju, izašla u susret ugroženima i postradalima. Još dok je otpočela evakuacija Institut je poslao određenu pomoć u vidu vode, hrane i ostalih potrepština, koje su bile najneophodnije u tom trenutku.
Nakon povlačenja vode, kada se krenulo u procenu štete nastale poplavama, Institut je stavio na raspolaganje semena ranih hibrida suncokreta i kukuruza, kao i ranih sorti soje, u ukupnoj količini koja omogućava setvu na oko 8.000 hektara.
Stručnjaci Instituta za ratarstvo i povrtarstvo su u koordinaciji sa Ministarstvom poljoprivrede takođe krenuli u obilazak radi procene, koje su to površine koje su bile pod vodom poplavljene, a mogu da se preseju, odnosno da se ponovi setva sa istim ili nekim drugim kulturama. Na nekim područjima došlo do propadanja useva što može da se reguliše presejavanjem, a negde je jednostavno zemlja odneta i ne postoji više oranični sloj.
Institut će na raspolaganje staviti i kapacitete svojih laboratorija radi analize zemljišta i davanja preporuka, koje će se kulture moći sejati i koje će se zemljište koristiti u narednom periodu.
Sve ove trebalo bi da doprinese da se jesenja setva odvija pod normalnim uslovima, a da će već koliko sledećeg proleća, sva šteta biti nadoknađena.
Institut za ratastvo i povrtarstvo, uvek kada je u mogućnosti, izlazi u susret i raznim sportskim društvima, i različitim organizacijama, osobama sa hendikepom itd. Očigledno je da je u ovoj firmi humanitarnost, tj. čin zaštite i briga za ljude izrasla iz humanosti (ljuskosti, čovečnosti), tj. karakterne osobine čoveka, odnosno onoga što krasi čoveka i čini ga čovekom.
-Mi smo kompanija koja živi, radi, dohoduje i proizvodi na ovoj zemlji, u ovoj zemlji i od ove zemlje. Ta sinergija između zemlje i ljudi je neraskidiva i nerazdvojiva i mora da bude postojana - izjavio je gospodin Strugar i objasnio da sve ovo što Institut radi, ne čini to da bi skupio dodatne poene, već radi poverenja između poljoprivrednih proizvođača i ove sememsnke kuće.
-U Institutu za ratarstvo i povrtarstvo ili u „NS semenu“ (nastojimo da i kroz naziv budemo što dostupniji i prihvatljiviji kod proizvođača), svi zaposleni imaju želju da pomognu, i osećaj da rade ispravno - zaključio je gospodin Vladimir Strugar.
Zato poverenje u Institut za ratarstvo i povrtarstvo tj. „NS seme“, ne opada bez obzira na velikih priliv stranih semenskih kuća, jer su njihove akcije, sveprisustvo na raznim manifestacijama vezanim za zemlju i seljake, iskrene i od srca.