Sat06102023

Poslednja izmena:07:13:57 AM

Back PRIVREDA PREDSTAVLJAMO Marta Takač: JP Vojvodinašume predstavljeno na najlepši mogući način

Marta Takač: JP Vojvodinašume predstavljeno na najlepši mogući način

  • PDF

Na upravo završenom 47. Međunarodnom sajmu lova, ribolova, sporta i automobilizma, nazvanom LORISA (1.-5. oktobra), održan je i 4. Međunarodni sajam šumarstva u okviru kojeg je JP “Vojvodinašume” imalo priliku da pokaže sve svoje raznovrsne aktivnosti. Kao i svake godine, u pet sajamskih dana, „Vojvodinašume“ su se potrudile da svaki dan težište događanja stave na drugi segment svog delovanja, a obim njihovih aktivnosti s pravom ih je stavio u dominantnu poziciju u odnosu na sve druge izlagače, pa bi se lako ovaj sajam mogao nazvati i Sajam „Vojvodinašume“.

-Trudimo se iz godine u godinu donesemo rezultate koje smo postigli u proteklih nekoliko godina ili u protekloj godini, ukoliko to već nije bilo na Sajmu, iz svih segmenta poslovanja - izjavila je tom prilikom Marta Takač, direktorka JP „Vojvodinašume“.
Ona je rekla da je jedan segment bio posvećen velikom jubileju Obedske bare, druge u svetu koja je dobila zaštitu pre 140. godina (prvi je Jeloustoun, SAD) i prvi dan Sajma, bio je posvećen upravo ovom području.
-Mi smo želeli da prikažemo šta smo uradili u proteklih deset godina i na koji način smo uspeli da sačuvamo ono što je vredelo i pre 140 godina, i da prikažemo kako i na koji način smo pokušali da unapredimo taj prostor. Vrlo često se provejava misao da šumari nisu ekolozi, što nije tačno. Šumari jesu i ekolozi. I pre ekologije i zaštite su postojali šumari. Pre nekoliko godina smo izdali monografiju “250 godina šumarstva Ravnog Srema” čime našu struku, na ovom terenu, možemo da vratimo toliko unazad. Velika nam je želja da pokažemo da su, ne samo šumari, već svi koji rade u JP „Vojvodinašume“ veliki ekolozi, i da nam je osnovni cilj da sačuvamo i unapredimo sve ono što smo dobili na gazdovanje, pa svaki dan pokušavamo da damo informacije vezane za zaštitu - izjavila je gospođa Takač.
Drugi dan Sajma bio je Dan šumarstva, koji je bio obeležen aktuelnom i ne lepom temom, sušenja šuma, koja se ne događa samo u Vojvodini već i u Srbiji, regionu i Evropi.
-Smatrali smo da organizacijom jednog okruglog stola, oko kojeg smo okupili naše kolege i saradnike sa Šumarskog fakulteta iz Beograda, gde je bio prisutan i dekan tog fakulteta, Institut za nizijsko šumarstvo, Nacionalni park „Fruška gora“, Zavod za zaštitu prirode, Sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo, Sekretarijat za zaštitu prirode, Ministarstvo poljoprivrede i životne sredine sa Upravom za šume, na kojem smo im predstavili sve ono što smo radili u protekle dve godine, zajedno sa Šumarskim fakulteta iz Beograda i sa Institutom, a vezano za istraživanja na terenima, gde se u velikoj meri pojavilo sušenje šuma, da kroz šest prezentacija predočimo dosadašnje rezultate. Cilj ovog naučnog skupa je bio da dođemo do zajedničkih rešenja o pravcima daljeg delovanja, kako da se deo šume koja se osušila poseče, da li menjeti vrstu drveta u zavisnosti od zemljišta, od mogućnosti. Ovo je još jedan dokaz da JP „Vojvodinašume“ već godinama fukcioniše na način saradnje sa šumarskom naukom, da se oni bave i našim problemima, onim šta je nama potrebno, i da nam kroz njihova ispitivanja i naučne radove, pomognu da dobijemo odgovore na neka vrlo značajna pitanja - obavestila je Marta Takač.
Petak je bio posvežen ribarstvu i ribočuvarima. U proteklom periodu ovo preduzeće je trpelo dosta negativnih kritika na račun rada ribočuvarske službe, a da bi se te glasine utišale, izloženo je preko 100 km mreža koje su čuvari zaplenili od ribokradica, kao dokaz da ribočuvari vredno obavljaju svoj težak i rizičan posao (radi se uglavnom noću, i to često i sa ribokradicama koji su naoružani). JP „Vojvodinašume“ je ove godine izložila nove čamce i opremu, kako bi ribočuvari bili „vidljiviji“ u budućem periodu. Faktor rizkika se nastoji umanjiti dobijanjem saglasnosti od nadležnih organa za nošenje službenog oružja. Želeći da istakne koliko je ovo težak i odgovoran posao, Marta Takač je napomenula da su ove godine po prvi put trojici najboljih ribočuvara bile dodeljene novčane nagrade, od 15.000, 10.000 i 5.000 dinara.
Od 2006. godine članovi JP „Vojvodinašume“ su deo ekipe koja predstavlja Srbiju na svetskim prvenstvima motornih sekača u sečenju drveta.
-Vrlo je značajno da im damo podršku u tom velikom poslu, jer je nemamo niti od strane Pokrajine niti Republike, u smislu organizacije, finansiranja. Da bi došli do svetskog, četvorica takmičara moraju da izbore plasman na republičkom takmičenju. Godine 2010. osvojene su dve bronzane, svetske medalje, na šta smo izuzetno ponosni, i to pokazuje koliko su naši momci vični u poslu kojim se bave. A koliko je to značajno i vredno govori podatak da su na svetskim prvenstvima 90% takmičara profesionalci koji se isključivo bave takmičenjem i pripremom za njih. Ja moje kolege mesec ili dva pre svetskog prvenstva „vadim“ iz redovne proizvodnje, od koje oni žive, dajem im mogućnost da imaju kvalitetnu obuku, i kada ih pošaljemo na svetsko prvenstvo oni dođu sa tako fantastičnim rezultatima. Kada bi oni bili profesionalci, najverovatnije nam ne bi bilo ravnih u svetu. Ove godine smo pokušali da donesemo još dve nove discipline: obaranje stabala, što je vrlo impozantno, i drugu, štafetu, obe discipline sa svetskog prvenstva. Ovim našim atraktivnim predstavljanjem onoga šta radimo, hoću da pošaljem poruku mladim ljudima da baveći se ovim poslom, i da ako to dobro rade, mogu da iskuse lepe stvari, da se takmiče na svetskom nivu, da putuju, i to u vrhunskoj režiji, na vrlo visokom nivou - objasnila je gospođa Takač i dodala da je subota bila puna događaja, jer je bila posvećena lovstvu i uzgoju divljači.
I ovoga puta štand u Hali 1 je bio mali da se prikaže preko 80 visokovrednih trofeja odstreljenih u ovogodišnjoj rici. To je bio još jedan dokaz kako i na koji način se JP“Vojvodinašume“ bave lovstvom, uzgojem divljači, jer samo marljiv rad, puno pameti i struke dovode do ovakvih trofeja odstreljenih za samo mesec i po dana u našim lovištima.
Tradicionalno se na štandu okupljaju i lovočuvari, u takmičenju u oponašanju rike jelena. Trebali su da dođu i gosti iz Osijeka (Hrvatska) i Gemenca (Mađarska), ali su zbog unapred ugovorenih aranžmana za lov, odustali. Zato se Lovački savez Slovenije potrudio da dovede i članove hora i orkestra, koji su pokazali uz koje pesme se vesele pre, a posebno nakon lova. Osim dobrog raspoloženja, Slovenci su doneli i umeće u oponašanju rike jelena i kao i svake godine do sada, zauzeli sva tri prva mesta.
–Mi se i dalje ne predajemo i zahvaljujući našoj istrajnosti, na dobrom smo putu da narednih godina dođemo do medalje, što se tiče i ovog takmičenja. Iz ovogodišnjeg takmičenja ispred „Vojvodinašuma“ oformljena je ekipa koja će predstavljati Srbiju na Evropskom takmičenju u oponašanju rike jelena u Belorusiji sledeće godine, što je jedna velika korist i za naše preduzeće – zaključila je Marta Takač.

Više fotografija možete da pogledate o v d e.

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com