U revitalizovanom crkvenom kompleksu u Jablanici, u utorak, 14. oktobra, na dan crkvene slave, održana je završna konferencija za novinare u okviru projekta prekogranične saradnje „Kroz kulturu i turizam za bolje partnerstvo.“ Projekat je finansiran od strane EU, a sprovodili su ga TO Zlatibor sa strane Republike Srbije i Eparhija budimljansko-nikšićka uz podršku TO Plužine sa strane Crne Gore.
U prelepom ambijentu crkve brvnare u Jablanici, svečanom skupu obratio rečima arhijerejski namesnik užički, Miloš Bosić, rekavši da su jezik, vera i običaji najvažniji identitet jednog naroda.
-Obnavljanjem ovog crkvenog hrama, vi ujedno čuvate i saborovanje ovih meštana, jer oni su isto tako vekovima dolazile u ovaj sveti hram, ostajali posle svete liturgije gde su se jedni sa drugima družili, razmenjivali svoja mišljenja i svoja iskustva, gde su se krštavali, pričešćivali, venčavali i obavljali sve običaje koji prate ove svete tajne – podsetio je Bosić.
Sa željom da se nastavi ono što su naši preci u mnogo težim uslovima čuvali kroz vekove, predsednik opštine Čajetina, Milan Stamatović, zahvalio se ujedno donatorima koji su omogućili da se jedan ovakav projekat sprovede.
-Ja moram ovde da spomenem jednog našeg i vašeg meštanina, Darka Đurovića, u čije vreme je ovo i započeto. On je dao tu ideju i zajedno sa našim stručnim službama u Opštini ovo je i realizovano. Daj Bože da bude što više ovakvih projekata, da se ovako okupljamo i šaljemo poruke mladima da se nikada ne odreknu svoje vere, nacije, kulture i tradicije - rekao je Stamatović.
O samom radu na projektu prisutne je upoznao direktor TO Zlatibor i menadžer projekta, Arsen Đurić, rekavši da je u ove dve godine trajanja projekta izvršena restauracija crkve, pokriven parohijski dom, obnovljene postojeće i podignuto pet novih sobrašica, izgrađena dva vidikovca, postavljene informativne table i geografsko-informacioni sistem, izrađena internet prezentacija crkvenog kompleksa, odštampani flajeri i monografija koja prezentuje kulturno-istorijsko nasleđe ove crkve, ali i čitavog zlatiborskog kraja.
-Cilj projekta je bio da naše kulturno-istorijsko nasleđe i verske objekte približimo gostima Zlatibora. Naš plan je da od iduće godine u svoju izlatničku mapu uvrstimo i lokalitet crkve brvnare posvećenu Pokrovu Presvete Bogorodice sagrađene 1838. godine u Jablanici. Lokalno stanovništvo imaće i ekonomsku dobit kroz ovaj projekat, jer će moći svoje tradicionalne proizvode da prodaju u parohijskom domu - rekao je Đurić i dodao:
-Pored sredstava koja smo dobili od EU, opština Čajetina je opredelila 500 000 dinara da bi uspeli da završimo prepokrivanje krova na crkvenoj sali, s obzirom da to nije bilo prvobitno planirano projektom. Kroz ovaj projekat smo uspeli da uspostavimo izuzetno dobru saradnju sa eparhijom Budimljansko-nikšićkom, TO Plužine, Crkvenim odborom u Bijelom Polju, razmenili smo iskustva i sasvim sam siguran da ćemo u narednom periodu iznaći načina i snage da konkurišemo za neke nove projekte, pošto se očekuje raspisivanje novog poziva početkom sledeće godine.
Zahvaljujući ovom projektu, crnogorski partneri su uspeli da obnove crkvu Sv. Petra i Pavla u Bijelom Polju, koja je zadužbina kneza Miroslava i za koju se vezuje Miroslavljevo jevanđelje, najveći spomenik južnoslovenske pismenosti i da urede vidikovac u blizini manastira Zagrađe u Plužinama.
Član projektnog tima ispred Budimljansko-nikšićke Eparhije, Kosta Dojić, naglasio je da će se ovim projektom veze između Srbije i Crne Gore, koje odavno postoje, još više učvrstiti, a da je crkva svesna integrativnih procesa i da je spremna da da svoj doprinos.
Na konferenciji se prisutnima obratio i Goran Prebiračević iz Zajedničkog tehničkog sekretarijata Programa prekogranične saradnje Srbija – Crna Gora, koji je govorio o finansijskoj strani ovog projekta. Istakao je da je ovo, inače, prvi IPA projekat u kojem učestvuje jedna verska zajednica. Cilj je razvoj turističke ponude u prekograničnoj oblasti ove dve zemlje kroz revitalizaciju kulturno-istorijskih spomenika, uz poboljšanje institucionalnih i ljudskih kapaciteta. Ukupna vrednost projekta iznosila je 468.913 evra, od kojih je učešće Turističke organizacije „Zlatibor“ 219.325 eura, a Eparhije budimljansko-nikšićke 249.588 eura.
Jelica Tošić, TO Zlatibor