Predsednik opštine Brus, gospodin Slobodan Vidojević, nedavno je izjavio da je završen plan revitalizacije Brzeća, živopisnog mesta na istočnoj padini Kopaonika, nepravedno potisnutog ranijih godina, ali koji će ubrzo doći u žižu, kada je o planinskom turizmu reč.
Među onima, koji su svih ovih godina verovali u turistički potencijal ovog dela Kopaonika, u kojem sezona i sada traje 365 dana, koji se prostire na prosečnoj nadmorskoj visini od 1.200 m, idealnoj za visinske pripreme sportista, ljude sa srčanim problemima, okruženim šumama bogatim pečurkama, borovnicama, lekovitim biljem, i uređenim pešačkim stazama koje šaraju celim krajolikom, bio je Ilija Kasalović, vizionar i vlasnik Vile Radigost u Brzeću.
Vila Radigost se naslanja na šumu, bolje reći da je urasla u Kopaonik, tik ispred nje prolazi žičara Bela staza I, koja startuje samo 50-tak metara niže. Pored vile protiče potok, a kada se otvori prozor, čuje se njegov žubor, koji svakog gosta uroni u spokojstvo.
Enterijer je gazda Ilija načinio po meri dobrog domaćina, pa se svi gosti okupljaju oko ognjišta, iz kojeg isijava toplota, ali i mirisi na daleko prepričavanih Milinih specijaliteta, a kuću čuvaju ljubimci, Art, kavkaski ovčar, koji je budan do ponoći, i Beban, srednjeazijski ovčar, koji čuva kuću od ponoći.
Ideja vodilja gospodina Kasalovića je bila da se njegovi gosti oseću kao kod kuće, što podrazumeva domaću hranu, dobro spavanje, tišinu, osećaj spokojstva, miris čistoća, u vazduhu i prostoru.
Po njegovim rečima, prva i najčešća reakcija na ambijent je šok, jer se gosti, uglavnom iz urbanih sredina, teško navikavaju na blagodeti koje im pruža milje planinskog sela Brzeća, situiranog na dovoljnoj širini, da niko nikom ne smeta. Ali, posetioci se brzo naviknu i teško se rastaju od Vile Radigost, bar tako kažu, dodaje gospodin Kasalović.
Po njegovom mišljenju dobar ambijent centralne prostorije, koja je i restoran, i TV sala i društvena prostorija, ukratko mesto gde se gosti Vile Radigost međusobno upoznaju. Prijateljstva koja su tu rađaju, traju godinama. Interesantan je primer dve porodice, jedne iz Beograda, druge iz Zagreba, koje su se upoznale ovde, i nastavile godinama zajedno da odlaze na skijanje u najveće svetske centre, i opet se vraćaju u Radigost.
- Ne možete ostati ravnodušni, tu stičete nove prijatelje s kojima sledeće godine opet dolazite u Vilu Radigost. Umesto dve dođu četiri porodice, i ako sam išta u životu dobro uradio, osim druženja sa decom (iz Doma u Veterniku), onda je to druženje i živa reč porodica koje su se upoznale u Vili Radigost. Mislim da ništa bolje od toga nema - iskren je naš sagovornik..
Vila Radigost raspolaže sa devet soba i nešto više od trideset ležaja. Privlači i pogodnostima plaćanja: cena polupansiona za sedam dana je 11 hiljada, i to na tri, šest, osam, deset rata čekovima građana. Zato su najčešći gosti oni koji dolaze organizovano preko sindikata, sportske ekipe, do 25 članova, učesnici sportskih kampova, ali pre svega porodice, koje ovde nalaze pravi kutak za odmor. Osim domaćih, česti gosti su i iz Labina, Pazina, Rijeke, slovenačkih gradova, sužbenici ambasada Rusije i Rumunije, kao i gosti iz zapadnih zemalja...
Brzeće može da se pohvali zavidnim kilometrima uređenih pešačkih i trim staza, brojnim otvorenim i zatvorenim terenima za razne sportove... Gospodin Kasalović, u želji da ugodi svojim gostima, ali i iz potrebe da svojim gostima pokaže prirodno i kulturno bogatstvo ovog kraja, u svojoj režiji, organizuje izlete do manastira: Sopoćana, Studenice, Ljubostinje, do manastira Gradac, Nove i Stare Pavlice, do Lukovske, Prolom Banje, i Jošaničke Banje, tako da ne može i ne sme da bude dosadno. Vila Radigost i Ilija Kasalović, inače Beograđanin, garantuju sportsko-rekreativno-kulturno-zabavnu dinamiku punih sedam dana, a može i duže.
Priče o druženju oko kamina su postale legendarne, jer kažu greje i prostor, i telo i dušu, uz njega se sklapaju prijateljstva koja posle traju, traju, a tu se pripremaju i vrhunske kuvarancije. Za to poslednje, zadužena je Mila Miladinović, koju poznaje pola bivše Jugosalvije, zbog načina na koji sprema hranu, dočekuje i ispraća goste.
- U funkciji domaćice ove kuće, više je njena žila kucavica. Od četiri stuba tri ih ona drži - iskreno kaže Ilija, dodavši da je dobrodušna, veoma vredna i poštena, i vrlo je malo takvih kojima možete ostaviti objekat i otići, a biti sigurni kao da ste vi tu. Posebno je čuvena njena jagnjetina i teletina ispod sača, sarma, pasulj, kupus, bosanski i lički kupus, ali to je samo deo od onoga što Mila ume da spremi.
U letnjim mesecima u Vili Radigost se održava likovna kolonija sa decom iz Doma za ometene u razvoju Veternik, gde im naš sagovornik daje popust na smeštaj, hranu, obezbeđuje prevoz, organizuje ljude koji će da ih odvezu do njima zanimljivih i dostupnih destinacija, a sa Jugoprevozam iz Kruševca je prošle godine imao izuzetno dobru saradnju, i obezbedio 30% jeftiniju povratnu kartu Novi Sad-Brzeće.
A motiv da pomaže drugima:
- Uvek sam imao pošten, korektan odnos sa takvim ustanovima, i ljudima koji u njima rade, a pogotovo sa decom. Danas je teško naći da sve funskioniše, a kod njih sve funkcioniše, i svi su srećni i zadovoljni šta god uradili za njih. Volim da pomažem ljudima, i ceo život sam to radio, a i radiću dok god mi to uslovi budu dozvoljavali - rekao je na kraju Ilija Kasalović.