Centar za strateška istraživanja nacionalne bezbednosti CESNA B iz Beograda, od svog osnivanja 2004. godine pa do danas, potpisuje se kao organizator 74 konferencije, međunarodnog i nacionalnog značaja. Njen rukovodilac, akademik prof. dr Slobodan Nešković, kaže da je pri tom ostvarena saradnja sa brojnim institucijama iz zemalja iz okruženja, inostranstva i na domaćem planu.
Od sveg osnivanja, Centar je imao podršku Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS), i lično tadašnjeg ambasadora i šefa misije OEBS-a za (tada) Srbiju i Crnu Goru, gospodina Mauricio Masaria. Svojim prisustvom, skupove Centra podržali su autoriteti, kao što su Andreas Gelke, Alesandro Ćeći (Alessandro Chechi), Frančesko Sidoti i brojni drugi, gde se ne sme prenebregnuti i uloga nemačke fondacije Hans Zajdel (Hanns Seidel-Stiftung), koja je, po rečima akademika Neškovića, Evropska unija u malom. Šef te fondacije, koji dugo godina bio rukovodilac za celu jugoistočnu Evropu, gospodin Lutz Kober, je u saradnji sa Centrom organizovao 27 konferencija širom Srbije, a CESNA B je pomogla njegov rad u Crnoj Gori, i Bosni i Hercegovini, odnosno Republici Srpskoj.
Fondacije Hans Zajdel, koja ima svoje ekspoziture u 66 zemalja sveta, na svim kontinentima, i zvanično je 2011. godine proglasila CESNA B za najboljeg partnera uzemaljama srednje i jugoistočne Evrope. Njihova uprava u Minhenu, i tadašnji šef uprave prof. dr Klaus Fizinger, su Centar za strateška istraživanja nacionalne bezbednosti CESNA B iz Beograda promovisali za najboljeg partnera i najuspešniju instituciju u konkurenciji 12 zemalja.
- To govori o našoj reputaciji, s obzirom da oni sarađuju sa svim državnim insitucijama u jugoistočnoj Evropi, među kojima su svi državni fakulteti, univerziteti, instituti, organi državne uprave, pogotovo organi policije, vojske, organi lokalne samouprave, privredne komore, nevladine organizacije... To govori o našem uspehu, i to je verifikacija našeg rada - saopštio je akademik Nešković, dodavši da je od tada Centar održao još nekoliko desetina konferencija, i namerava da tako nastavi i u budućem periodu.
Centar za strateška istraživanja nacionalne bezbednosti je do sada izdao i promovisao 16 zbornika radova, 17-ti je pred promocijom, i to je jedan rezultat u naučno-istraživačkom radu i publikacijama koji nije zabeležen na širem prostoru EX-YU. To akademik Nešković odgovorno tvrdi, jer učestvuje na brojnim konferencijama i ima kontakte sa gotovo svim institucijama naučnog značaja u regionu, s obzirom da je i gostujući profesor na najstarijem pravoslavnom univerzitetu na svetu, Univerzitetu “Sv. Kiril i Metodij” u Velikom Trnovu (Bugarska), mestu gde je umro Sveti Sava, i taj Univerzitet i taj grad, kao stara prestonica Bugarske, ima posebnu simboliku za Srbiju.
Pošto putuje po širem okurženju i svetu, ima dobar pregled kako ko radi, i smatra da smo dobar primer za sve druge, kako treba raditi u najtežim mogućim uslovima. Za Centar nisu prepreka ni godišnji odmori, ni praznici, vremenske (ne)prilike, nedostatak novca...
- Mi se dobro snalazimo u svim datim situacijama, uz saradnju sa onima koji imaju sredstva da nas prate. Za uzvrat, mi pružamo krupne usluge i radimo onako kao da je najsrećnije vreme. Tako ćemo i nastaviti, jer je u planu organizacija skupova u Vojvodini (Novi Sad, Bela Crkva i Kanjiža, posle kojih organizujemo naučni skup u Bečeju, a zatim i na Fruškoj gori). U planu je organizacija skupova u Požarevcu, druga konferencija u Novom Pazaru (27. i 28. marta), u Lajkovcu, i po treći put u opštini Brus, sa kojom smo održali već dve izuzetno uspešne konferencije sa međunarodnim učešćem - izjavio je akademik Slobodan Nešković.
Konferencije, koje organizuje CESNA B su vrlo često propraćene masovnim prisustvom. Konferenciju koju je CESNA organizovala sa gradom Kragujevcem, i Šumadijskim okrugom 2006. godine, okupila je, u dva dana, u hotelu „Šumarice“, preko 1.000 učesnika. Prošle godine u organiizaciji sa Etno centrom Gegula, na čijem čelu se nalaze Marija i Milan Jovičić, CESNA B je u Vrnjačkoj Banji u hotelu „Breza“ organizovala 24.-25. januara naučnu konferenciju međunarodnog karaktera, na kojoj je registrovano 598 učesnika. Ostale konferencije su manje ili više posećene, u zavisnosti od dogovora sa organizatorima i partnerima Centra. Ono što je bitno, po mišljenju akademika Neškovića, vezano je za odjek održanih konferencija, koje su svuda, od strane zvaničnih državnih organa, ocenjene sa najpovoljnijim i najvišim ocenama. Takođe, rad Centra prate i mediji, kako državni tako i regionalni i lokalni. Centar sve materijale, zbornike, zaključke, saopštenja dostavlja relevantnim državnim faktorima, organima državne uprave, ministarstvima Vladi Republike Srbije, i oni to koriste u svom radu. Ali, akademik Slobodan Nešković dodaje:
- Smatram da prisustvo svih tih organa i institucija, bez obzira na pozitivan prijem i respekt prema našem radu, mora biti veći i masovniji, i na najvišem nivou, s obzirom na dobru saradnju i da donosimo rešenja i preporuke koje su značajne za njihov rad, i veoma primenljive. Međutim, tu postoji i ona relacija kada i oni imaju određenih obaveza, ali i neopravdanih argumenata koji se odnose na sam odnos prema skupovima i razumevanju ukupnog značaja delatnosti kojima se mi bavimo, što je subjektivne prirode, i na to ne možemo uticati - zaključio je akademik Slobodan Nešković.